eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › UKE a rynek telekomunikacyjny 2006-2011

UKE a rynek telekomunikacyjny 2006-2011

2011-04-30 00:11

Przeczytaj także: Firmy a rynek telekomunikacyjny 2010


6. Wyzwania na przyszłość

Obok kontynuacji dotychczas zainicjowanych działań, nadchodzące lata wykreują kolejne wyzwania, nie tylko dla rynku, ale również dla jego Regulatora. Poniżej kilka przykładów planowanych przez UKE działań.

Konsument

UKE zapewnia, że jak zwykle najważniejszym i ostatecznym celem działania będzie konsument: ochrona jego interesów nie tylko przed ryzykiem płacenia zawyżonych rachunków, lecz także przed nadużyciami związanymi z usługami o wartości dodanej czy jakością usług. Kontynuowane muszą być działania Prezesa UKE związane z inicjatywą „Stołu bez kantów” oraz przełożenie wypracowanych w jej ramach rozwiązań na język ustawy. Kluczową sprawą jest też ustalenie realnych zasad oceny jakości usług i odpowiedzialności za niedotrzymanie warunków umowy w tym zakresie.

Jedną z najważniejszych kwestii w najbliższych latach będzie realizacja zasady „Klient nie musi się znać na telekomunikacji”. Obecnie, aby skutecznie bronić swoich praw, konsument musi nie tylko posiadać dość szczegółową wiedzę z zakresu telekomunikacji, lecz również znać telefony i adresy instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych, które mogą mu pomóc. Mechanizmy regulacyjne oraz mechanizmy rynkowe powinny zapewnić konsumentom to, aby procedury realizacji usług czy migracji między operatorami dla klienta były całkowicie niewidoczne i nieodczuwalne. Klient ma jedynie wyrazić swoje życzenie, a profesjonalista ma je zrealizować tak, aby klient zauważył wyłącznie jego pozytywny efekt, bez konieczności monitorowania i monitowania pracy operatora.

Ważnym elementem polityki regulacyjnej UKE będą także działania w obszarze roamingu międzynarodowego – zbliża się bowiem chwila, gdy od dawna postulowana obniżka cen za roaming międzynarodowy w transmisji danych może stać się rzeczywistością. Polska aktywność podczas przypadającej na II połowę 2011 r. Prezydencji może odegrać dla tej sprawy kluczową rolę.

Duże znaczenie będą miały porozumienia (lub decyzje wydane na podstawie art. 43a Prawa telekomunikacyjnego) zawarte z wiodącym operatorem stacjonarnym. Mają one zagwarantować przestrzeganie zasady równoprawności w stosunkach międzyoperatorskich, co przyczyni się do ochrony uczciwej konkurencji i wynikających z niej konsumenckich korzyści w zakresie wyboru oferty cenowej i jakościowej spomiędzy wielu ofert operatorów. Działania te muszą być kontynuowane a ich spodziewane efekty ściśle egzekwowane.

Inwestycje

Trendy na rynkach światowych jednoznacznie wskazują na zasadność inwestowania w rozwiązania oparte na NGN. Wysokiej jakości dostępowa infrastruktura telekomunikacyjna stanowi bowiem podstawę zapewnienia każdemu mieszkańcowi Polski nowoczesnych usług. Prezes UKE będzie realizować ten cel poprzez stosowanie środków regulacyjnych uwzględniających premię za ryzyko inwestycyjne, jak również różnicowanie regulacji w zależności od poziomu konkurencji detalicznych usług szerokopasmowego dostępu do Internetu na różnych obszarach geograficznych kraju.

Kluczowe decyzje zapadać będą na rynkach hurtowych, w szczególności będą dotyczyć kanalizacji teletechnicznej jako bazy inwestycji światłowodowych. Najbliższy rok powinien upłynąć także na wdrażaniu bardzo trudnych art. 30 i 33 ustawy o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych, które to przepisy warunkują skuteczne dojście z nowoczesną infrastrukturą do klienta. Dla klientów czekających jeszcze na łączność podstawową albo na rozwój nowoczesnych sieci radiowych i stacjonarnych o wysokich przepływnościach kluczową rolę odegrają – jak wyraża nadzieję Prezes UKE – porozumienia z największym operatorem stacjonarnym (w tym nowe Porozumienie dotyczące inwestycji światłowodowych) oraz z operatorami komórkowymi.

poprzednia  

1 ... 11 12 13

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: