eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Opłacalne zatrudnienie kobiet

Opłacalne zatrudnienie kobiet

2010-12-19 00:14

Opłacalne zatrudnienie kobiet

Kobiety na kierowniczych stanowiskach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Parytety płci? Prywatne firmy ich nie potrzebują. Spółki, w których kobiety współrządzą z mężczyznami, odnotowują zysk większy nawet o połowę od konkurencji, a w nieodległej przyszłości zdominują rynek - wynika z najnowszego raportu Deutsche Bank Research. Polska, gdzie kobiety są tradycyjnie lepiej wykształcone i bardziej aktywne na rynku pracy, może stać się jednym z liderów tych zmian.

Przeczytaj także: Rynek pracy: trudna sytuacja kobiet

Badania potwierdzają, że równowaga płci na kierowniczych stanowiskach jest korzystna dla firm. Jednak nawet w krajach rozwiniętych, takich jak Niemcy, w których emancypacja kobiet ma ponad stuletnią tradycję, taki stan jest wciąż odległy. Chociaż na rynku pracy jest więcej wykwalifikowanych kobiet niż mężczyzn, na kierowniczych stanowiskach wciąż nic się nie zmienia, a wręcz udział kobiet maleje z roku na rok.

fot. mat. prasowe

Kobiety na kierowniczych stanowiskach

Kobiety na kierowniczych stanowiskach


„Mimo wysiłków rządów i korporcji, aby wyrównać reprezentację obu płci w zarządach spółek, kobiety nadal rzadko sprawują funkcje kierownicze” – czytamy w raporcie Deutsche Bank Research. Dlaczego tak się dzieje?

Żądza zysku skuteczniejsza niż etyka

Zdaniem autorów raportu w ostatnich dziesięcioleciach firmy popełniały dwa zasadnicze błędy.

fot. mat. prasowe

Zarządy i komitety wykonawcze

Zarządy i komitety wykonawcze

Po pierwsze, większość firm decydowała się na wyrównywanie udziału obu płci na stanowiskach kierowniczych ze względów etycznych. Podejście to wynika z założenia, że kobiety są „ofiarami” naszej cywilizacji i trzeba im pomóc. W rezultacie prowadzi to do niedowartościowania ich potencjału. Traktowanie kobiet jako mniejszości nie pomaga też w integracji i jest sprzeczne z rzeczywistością demograficzną – czytamy w raporcie.

Po drugie, wielu pracodawców wprowadziło działania, które miały pomóc kobietom we wspinaczce po korporacyjnej drabinie. Oferują im programy rozwoju, kursy asertywności. Zdaniem autorów raportu takie podejście ignoruje różnice między kobietami, a mężczyznami. Oczekiwano od tych pierwszych, aby upodobniły się do drugich i przyjęły „męski model kariery”.

Tymczasem firmy powinny stawiać na równowagę płci w kierownictwie z prozaicznego powodu: aby maksymalizować zysk. Coraz więcej analiz podkreśla korelację między równowagą płci w zarządzaniu, a lepszymi wynikami finansowymi.

fot. mat. prasowe

Odsetek kobiet wśród studentów uczelni wyższych

Odsetek kobiet wśród studentów uczelni wyższych

Jak pokazują amerykańskie badania, wśród 500 największych firm magazynu „Fortune”, spółki z największą reprezentacją kobiet wśród menedżerów najwyższego szczebla miały stopę zwrotu z kapitału i całkowitą stopę zwrotu dla akcjonariuszy wyższą o odpowiednio 35 proc. i 34 proc. od tych, w których dominują mężczyźni (źródło: catalyst.org, 2004).

Jeszcze lepiej radziły sobie te same firmy z najwyższą reprezentacją kobiet w zarządach. Spółki z grupy Fortune 500 z przynajmniej trzema kobietami w zarządzie odnotowały średnio: stopę zwrotu z kapitału wyższą o 83 proc., przychody ze sprzedaży wyższe o 73 proc. i stopę zwrotu na zainwestowanym kapitale wyższą o 112 proc. od tych firm, których zarządy były najbardziej zdominowane przez mężczyzn (źródło: catalyst.org, 2007).

Z kolei z badań firmy konsultingowej McKinsey wynika, że spółki z najwyższą różnorodnością wśród menedżerów najwyższego szczebla wyprzedziły konkurencję ze swojego sektora w stopie zwrotu z kapitału średnio o 10 proc., wysokości EBITDA o 48 proc., a wzroście cen akcji aż o 170 proc.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: