eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Opłacalne zatrudnienie kobiet

Opłacalne zatrudnienie kobiet

2010-12-19 00:14

Przeczytaj także: Rynek pracy: trudna sytuacja kobiet


Firmy zawalczą o studentki

Zaangażowanie kobiet na stanowiskach kierowniczych jest po prostu niezbędne w krajach rozwiniętych, które zmagają się z niżem demograficznym. W obliczu starzenia się społeczeństwa szacuje się, ze w Niemczech liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym spadnie do 2050 roku o 30 proc.! W tej sytuacji wydaje się nieuniknione, że władzę w firmach przejmą kobiety, które już teraz są dużo lepiej wykształcone od mężczyzn. Co więcej, jak pokazuje poniższy wykres, ta różnica rośnie.

fot. mat. prasowe

Odsetek kobiet studiujących na uczelniach wyższych

Odsetek kobiet studiujących na uczelniach wyższych


Klient nasza Pani

Wzrost znaczenia kobiet w firmach jest wynikiem nie tylko zmian na rynku pracy. Już teraz, ponad 80 proc. zakupów konsumenckich w krajach rozwiniętych dokonują kobiety – czytamy w raporcie DB Research. Jednak jak wskazują jego autorzy, kobiety wciąż są nierozumiane przez marketerów. Dlatego firmy otwarte na kobiety na wysokich stanowiskach stoją przed ogromną szansą dotarcia do zdecydowanej większości rynku i zdobycia przewagi konkurencyjnej.

Wenus zarządza lepiej niż Mars

fot. mat. prasowe

2 style przywództwa

2 style przywództwa

Kobiety radzą sobie lepiej od mężczyzn z większością umiejętności przywódczych. Jak dowodzą badania „kobiece” cechy są coraz bardziej pożądane w zarządzaniu.

Jak pokazują badania, szefowie firm wskazując cztery cechy przywódcze, które będą miały największy wpływ na wyniki ich organizacji w następnych pięciu latach wymieniali: stymulację intelektualną, inspirację, wspólne podejmowanie decyzji, dostosowanie oczekiwań i nagród. Jak widać, trzy z nich to cechy, w których lepiej radzą sobie kobiety.

fot. mat. prasowe

Luka w wynagrodzeniu mężczyzn i kobiet

Luka w wynagrodzeniu mężczyzn i kobiet


Z polskiej perspektywy: Temat parytetów w biznesie właśnie się pojawił


Agnieszka Wiklik, Dyrektor Obszaru Bankowości Korporacyjnej w Deutsche Bank PBC

Miałam szczęście pracować w instytucjach, w których na stanowiskach kierowniczych było dużo kobiet. W kilkunastoletniej karierze nie dostrzegłam też żadnych różnic w traktowaniu ze względu na płeć. Z drugiej strony, wśród polskiego segmentu klientów firmowych (MSP), za którego obsługę odpowiadam, zdecydowana większość przedsiębiorstw kierowana jest przez mężczyzn.

Przez ponad 15 lat kariery w polskich firmach nie spotkałam się z programami „wyrównywania szans”. Ale rzeczywiście, na przestrzeni ostatnich miesięcy byliśmy świadkami wzmożonej dyskusji na temat parytetów. Nie jestem ich zwolenniczką w sformalizowanym zakresie. W każdym przypadku trzeba starać się wybrać najlepszą osobę na dane stanowisko, bez względu na to, czy to kobieta, czy mężczyzna. Bo to kompetencje, a nie płeć powinny determinować zatrudnienie konkretnego kandydata.

Moim pierwszym kierunkiem studiów była medycyna. Pamiętam, że na nim również obowiązywał parytet, ale w drugą stronę. Aby wyrównać ”szanse”, koledzy z roku otrzymywali na egzaminach dodatkowe punkty. Według mnie, nie było to najlepsze rozwiązanie. Zgadzam się, że różnorodność w zarządzaniu jest korzystna dla organizacji. Kobiety nastawione są głównie na człowieka i relacje między ludźmi, są bardziej koncyliacyjne. Dla mężczyzn priorytetem jest sam proces i cel. Firmy, którymi zarządza zespół osób o różnorodnych charakterach, radzą sobie lepiej.

Czy przyszłość polskich korporacji należy do kobiet? Trudno ocenić. Gdy prowadzimy nabór na młodych pracowników po studiach, zgłasza się zdecydowanie więcej wykształconych kobiet. Jednak ta proporcja ulega zmianie z czasem. Jeśli szukamy osób z co najmniej 10-letnim doświadczeniem, przeważają mężczyźni. Jakie są przyczyny takiej sytuacji? W mojej ocenie, dla wielu kobiet w Polsce rodzina jest na tyle ważna, że w pewnym momencie zmieniamy nasze priorytety, co może wpływać na wstrzymanie rozwoju kariery. Warto pamiętać jednak o tym, że tak naprawdę nie musi.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: