eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kobiety w kadrze zarządzającej. Tak czy nie?

Kobiety w kadrze zarządzającej. Tak czy nie?

2021-08-25 10:55

Kobiety w kadrze zarządzającej. Tak czy nie?

Co Polacy sądzą o kobietach na stanowiskach kierowniczych? © Kurhan - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Kobiety ciągle stanowią mniejszość kadry zarządzającej, chociaż ich zatrudnianie na wyższych stanowiskach zyskuje szerokie poparcie społeczne. Popiera je 2 na 3 Polaków, a blisko 8 na 10 uważa, że przy obsadzaniu posad menedżerskich płeć nie powinna mieć żadnego znaczenia. Bardzo duża jest również grupa badanych, którzy dobrze oceniają skuteczność kobiet w zarządzaniu - wynika z badania zrealizowanego przez serwis LiveCareer.

Przeczytaj także: Walka o równouprawnienie płci na rynku pracy jeszcze trwa

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakie opinie krążą o kobietach na stanowiskach kierowniczych?
  • Co o menedżerkach sądzą inne kobiety?
  • Które profesje najlepiej pasują do pań?
  • Jak postrzegane są kobiety należące do kadry zarządzającej?


Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym zapytano 747 respondentów o ich opinie na temat kobiet-liderek. Wyniki ankiety wskazują, że - mimo wciąż obecnych stereotypów - jesteśmy otwarci na kierownictwo kobiet.

Ze stwierdzeniem, że płeć danej osoby nie powinna decydować o objęciu najwyższych stanowisk w kadrze zarządzającej, zgadza się 3 na 4 Polaków. Pozostali, którzy mają inne zdanie, najczęściej uważają, że w pewnych branżach lepszymi szefami są mężczyźni, a w innych - kobiety (blisko 37% odpowiedzi w tej grupie).

fot. mat. prasowe

Opinie o kobietach na stanowiskach kierowniczych

67% Polaków popiera zatrudnianie kobiet na stanowiskach kierowniczych.


Co ciekawe, osoby, które obecnie mają szefową, a nie szefa, oceniają swoje relacje z przełożonym nieco lepiej niż ogół badanych - ponad 78% kobiet i aż 92% mężczyzn w tej grupie uważa je za pozytywne (wśród ogółu badanych jest to kolejno 70% i 74%).

Poza tym aż 67% z nas ma pozytywne nastawienie do zatrudniania kobiet na stanowiskach menedżerskich w firmach, w których pracujemy.

fot. mat. prasowe

Co o menedżerkach sądzą inne kobiety?

Co 4. kobieta wolałaby, aby jej przełożonym również była kobieta.


Cieszą mnie takie wyniki. Bo jeśli wykorzystujemy talenty tylko połowy populacji, to sami podcinamy sobie skrzydła - komentuje Żaneta Spadło, ekspertka kariery serwisu LiveCareer Polska i autorka badania. — Większa różnorodność kadry zarządzającej to większa kreatywność i innowacyjność, co z kolei przekłada się na sukces całej firmy. Nie możemy sobie pozwolić na pomijanie ambitnych i utalentowanych osób tylko z uwagi na ich płeć - ten aspekt nie powinien mieć znaczenia.

Niestety - aż 42% naszych respondentów przyznaje, że kobiety stanowią mniejszość (od 0 do 40%) kadry zarządzającej w ich firmach (a 23% nie ma wiedzy na ten temat). Kobiety, rzadziej niż mężczyźni, zasiadają też w zarządach i dyrekcjach ich firm. A prawie 46% Polaków uważa, że liczba kobiet-menedżerek powinna być większa.

fot. mat. prasowe

Płeć a rodzaj pracy

Asystentka to zdaniem 57% badanych najodpowiedniejsze zajęcie dla kobiety.


Badanie opinii o kobietach w kadrze zarządzającej wykazało również, że:
  • około 23% badanych przyznaje, że gdyby prowadziło firmę i szukało wspólnika, to bardziej zaufałoby kobiecie, a tylko 17% - mężczyźnie
  • aż 51% Polaków wymienia stanowiska menedżerskie wśród najbardziej odpowiednich dla kobiet
  • co czwarta ankietowana Polka wolałaby mieć szefową, a tylko co piąta - szefa
  • ponad 39% respondentów uważa, że mężczyźni na stanowiskach kierowniczych mają większą szansę na sukces niż kobiety.

fot. mat. prasowe

Postrzeganie kobiet na stanowiskach kierowniczych

Co 3. respondent uważa, że kobiety częściej kierują się emocjami.


Niższe stanowiska oznaczają też niższe zarobki, a to potęguje ekonomiczne i społeczne nierówności. Ale w wieku, w którym mężczyźni intensywnie pracują na swój awans zawodowy, kobiety często rodzą i wychowują dzieci, bo sądzą, że potem może być na to za późno - mówi Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery w LiveCareer. - Sytuację młodych mam mogłaby poprawić np. większa liczba miejsc w żłobkach i przedszkolach, równe zaangażowanie rodziców w opiekę nad dzieckiem, bardziej elastyczny czas pracy i praca zdalna. Dzięki temu kobiety mogłyby szybciej wrócić do aktywności zawodowej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: