eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zdrowy rozwój polskiej firmy

Zdrowy rozwój polskiej firmy

2010-12-14 13:10

Przeczytaj także: Firmy produkcyjne odczuwają poprawę


Zdrowe finanse

fot. mat. prasowe

Zdrowe finanse

Zdrowe finanse

Prognoza PwC dla siły filaru zdrowych finansów w polskich firmach to 5.7, co wskazuje na stabilną sytuację finansową przedsiębiorstw. Trzy czwarte badanych firm nie obawia się już zachwiania swojej płynności finansowej, choć po doświadczeniach kryzysu, przedsiębiorstwa mają świadomość znaczenia regularnego monitoringu przepływów finansowych dla zdrowia firmy.

W ocenie 20% przedsiębiorstw ich płynność finansowa wciąż jeszcze może być zagrożona, a jedynie 6% firm twierdzi, że zaległości płatnicze doprowadzić mogą do likwidacji działalności, co świadczy o znacznej poprawie nastrojów w porównaniu do roku kryzysowego. Wynika to także z faktu, że wiele przedsiębiorstw wdrożyło różnorodne sposoby optymalizacji zarządzania kapitałem obrotowym, a w szczególności należnościami lub też stosuje bardziej restrykcyjne oceny ryzyka niewypłacalności kontrahentów oraz wymaga zabezpieczeń od mniej pewnych klientów.

Poszukując środków na inwestycje, firmy w pierwszej kolejności rozważają kredyty bankowe (wskazane przez 35% respondentów), ¼ analizuje z pomocą instytucji finansowych inne możliwości pozyskania finansowania, w tym różne rodzaje obligacji, leasing i kredyt, zaś 15% stara się uzyskać odpowiedź przy pomocy ekspertów zewnętrznych. Uwzględnianie także takich możliwości dokapitalizowania firmy jak IPO czy zaangażowanie inwestora kapitałowego świadczy o tym, że 15% firm ma pomysł na dynamiczny rozwój biznesu, do czego potrzebne są znaczne środki finansowe.

Zdrowe zasoby ludzkie

fot. mat. prasowe

Zarządzanie zasobami ludzkimi (dane w %)

Zarządzanie zasobami ludzkimi (dane w %)

Szacowana przez PwC siła filaru zarządzania zasobami ludzkimi w polskich firmach PwC wynosi 5.7. Firmy mają poczucie, że ich mocną stroną są systemy wynagradzania oraz programy szkolenia pracowników.

Opinie ankietowanych na temat roli działu HR rozkładają się bardzo wyrównanie – zdaniem 1/3 ankietowanych dział HR jest strategicznym partnerem dla zarządu, podczas gdy ta sama liczba respondentów wskazała, iż zajmuje się on wyłącznie administracją kadrowo – płacową. Dla 20% jest jedynie sprawnym organem realizującym powierzone przez zarząd zadania.

Kapitał ludzki jako strategiczny dla organizacji postrzega 40% firm, które deklarują iż mają bardzo przemyślane i zdefiniowane plany rozwoju i zatrzymywania w firmie pracowników, tyle samo organizacji ogranicza się jednak jedynie do stosowania planów szkoleń. Prawie ¼ firm (21%) decyduje się na podnoszenie kwalifikacji pracowników, tylko wtedy gdy wyraźnie wystąpi taka potrzeba.

Jedynie 20% firm ma sformalizowaną strategię kadrową, bezpośrednio wynikającą ze strategii biznesowej przedsiębiorstwa. Ponad połowa firm ma pewną wizję rozwoju kadr, ale trudno nazwać ją sformalizowaną, kolejne 22% ankietowanych to przedsiębiorstwa, gdzie kadry działają rutynowo i w miarę potrzeb podejmują ewentualne inne działania ad-hoc.

W 53 % firm nakłady na szkolenia pozostały na tym samym poziome lub wzrosły, jedynie 12% przedsiębiorstw deklaruje spadek.

Polskie firmy wydają się być zadowolone z funkcjonujących systemów wynagradzania – 20% nie widzi nawet potrzeby spojrzenia na „świeżo” na działające rozwiązania. Ponad czterdzieści procent analizuje ich funkcjonowanie, tym 6% ze wsparciem zewnętrznych ekspertów, a kolejne 22% czerpie dane do analizy systemów wynagrodzeń z ocen pracowników. Jedynie 14% firm widzi potrzebę analizy i jeśli - takie będą wnioski z niej płynące - modyfikacji istniejącego systemu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: