eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy importerzy i eksporterzy optymistyczni

Polscy importerzy i eksporterzy optymistyczni

2011-05-05 09:54

Polscy importerzy i eksporterzy optymistyczni

Przewidywania w zakresie globalnej gospodarki (najbliższe 6 miesięcy) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polskie przedsiębiorstwa zaangażowane w międzynarodową wymianę handlową z optymizmem patrzą w przyszłość. Taki wniosek wynika z badania dotyczącego nastrojów wśród eksporterów i importerów, przeprowadzonego przez firmę badawczą TNS na zlecenie banku HSBC, w którym Polska została uwzględniona pierwszy raz. Obliczany na podstawie wyników tych badań Wskaźnik Nastrojów w Handlu HSBC (HSBC Trade Confidence Index) dla Polski wyniósł 108 i był najlepszym rezultatem wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej uwzględnionych w badaniu. Wartość tego wskaźnika w ujęciu globalnym wyniosła 114, o 2 mniej niż w poprzedniej edycji badania z września 2010 roku.

Przeczytaj także: Zdrowy rozwój polskiej firmy

fot. mat. prasowe

Przewidywania w zakresie globalnej gospodarki (najbliższe 6 miesięcy)

Przewidywania w zakresie globalnej gospodarki (najbliższe 6 miesięcy)

Firmy biorące udział w tym największym na świecie badaniu nastrojów wśród eksporterów i importerów były pytane m.in. o ich przewidywania dotyczące kondycji globalnej gospodarki w perspektywie 6 miesięcy. Przeważa umiarkowany optymizm – nieco ponad połowa respondentów oczekuje poprawy w tym okresie, a jedna czwarta uważa, że sytuacja nie zmieni się. Pesymiści, wróżący pogorszenie stanu globalnej gospodarki, stanowią ok. 20% polskich firm uwzględnionych w badaniu.

Jak wynika z badania, optymizm ten przekłada się na oczekiwania dotyczące poziomu obrotów handlowych w nadchodzących miesiącach. Większość (57%) polskich respondentów przewiduje, że ich obroty wzrosną, a jedna trzecia uważa, że pozostaną bez zmian. „Taki wynik nie dziwi – globalna gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu, napędzana przez dynamicznie rozwijające się rynki wschodzące. Polskie firmy wiedzą już, że tradycyjne rynki zbytu są coraz bardziej nasycone i nie oferują takich możliwości rozwoju biznesu jak rynki wschodzące. Chcą wykorzystać te możliwości i szukają sposobów wejścia na najbardziej perspektywiczne z nich lub zwiększenia skali działalności w krajach rozwijających się, w kórych obecnie działają”, mówi Andrzej Puta, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu HSBC Bank Polska S.A.

fot. mat. prasowe

Najbardziej obiecujące rynki (najbliższe 6 miesięcy)

Najbardziej obiecujące rynki (najbliższe 6 miesięcy)

Świadczą o tym odpowiedzi udzielone przez polskich eksporterów i importerów na pytanie o najbardziej obiecujące rynki z perspektywy rozwoju handlu w nadchodzących miesiącach. Jedna trzecia respondentów wskazała na Europę Środkowo-Wschodnią, 12% na Chiny, a 7% na Bliski Wschód. W czołówce rankingu najatrakcyjniejszych handlowo krajów znalazły się tradycyjne rynki zbytu polskich firm – Europa Zachodnia bez Wielkiej Brytanii (18%) oraz Niemcy (14%). „Wynika to z natury przedsiębiorców z różnych krajów. Polacy w pierwszej kolejności wybierają rynki sąsiadujące z naszym, które znają i gdzie łatwiej jest kontrolować przebieg transakcji. Nie bez znaczenia jest również podobna kultura biznesu. Stąd taki duży odsetek wskazań na kraje naszego regionu. Mocna pozycja Chin w tym zestawieniu może jednak świadczyć o tym, że polskie firmy dostrzegają potencjał odleglejszych rynków”, mówi Andrzej Puta.

Badanie pokazało, że pozytywne nastawienie polskich eksporterów i importerów odzwierciedlają również ich przewidywania dotyczące poziomu ryzyka związanego z międzynarodową wymianą handlową. Pytani o ryzyko braku zapłaty ze strony odbiorców czy ryzyko niedotrzymania warunków umowy przez dostawców stwierdzili, że pozostanie ono bez zmian – takiej odpowiedzi udzieliło dwie trzecie ankietowanych firm. „Mimo braku większych obaw co do wzrostu poziomu ryzyka związanego z międzynarodową wymianą handlową, warto się przed nim zabezpieczyć. Służą temu różnego rodzaju instrumenty finansowania handlu. Aby chronić się przed ryzykiem braku zapłaty firma może wykorzystać np. faktoring pełny, gwarancję płatności czy akredytywę, którą można stosować również w celu ograniczenia ryzyka niedotrzymania warunków umowy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: