eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Duże firmy a zapotrzebowanie na kredyty w 2010 r.

Duże firmy a zapotrzebowanie na kredyty w 2010 r.

2010-09-02 12:00

Duże firmy a zapotrzebowanie na kredyty w 2010 r.

Aplikacje o kredyt obrotowy w 2010 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Potrzeby pożyczkowe firm będą rosły, ale wolno, podobnie jak miało to miejsce po okresie osłabienia gospodarczego w latach 2004-2006. Nie widać bowiem, aby firmy podejmowały decyzje dotyczące inwestycji, które wymagałyby zasilenia istotnie większymi kredytami inwestycyjnymi. Jednocześnie rynek nie daje też sygnałów pozwalających firmom prognozować znaczący wzrost przychodów i związane z tym zwiększone zapotrzebowanie na kredyt obrotowy - wynika ze wspólnego badania PKPP Lewiatan oraz firmy doradczej Deloitte pt. "Monitoring kondycji sektora dużych przedsiębiorstw 2010".

Przeczytaj także: Duże firmy - prognozy na 2010 rok

fot. mat. prasowe

Kredyty i depozyty przedsiębiorstw I 2000-VII 2010

Kredyty i depozyty przedsiębiorstw I 2000-VII 2010

Nie ma także poważnych problemów z zatorami płatniczymi, które wymagałyby szybkiej poprawy płynności. Jednocześnie banki nie poprawiły dostępu do kredytów, co nie zachęca firm do korzystania z nich w sytuacji, gdy ciągle mają środki własne.

„W ciągu 6 miesięcy 2010 r. przychody przedsiębiorstw zatrudniających 50 i więcej pracowników wzrosły tylko o 2,9 proc. Jednak rentowność sprzedaży netto utrzymuje się powyżej 4 proc., a płynność gotówkowa jest bardzo wysoka – firmy są w stanie spłacić blisko 40 proc. swoich krótkoterminowych zobowiązań od razu. W ciągu 5 lat, w latach 2004-2008, średni wzrost przychodów ze sprzedaży wynosił 12 proc. (uwzględniając znacznie słabszy 2005 r.). W tym czasie depozyty sektora przedsiębiorstw rosły średnio o 17 proc. każdego roku. Natomiast wartość kredytów nie ulegała istotnym zmianom do połowy 2006 r. W ciągu kolejnych 2 lat – od lipca 2006 r. do lipca 2008 r. - wartość należności przedsiębiorstw wobec sektora finansowego wzrosła o ponad 50 proc. Wzrost wartości kredytów firm w II połowie 2008 r. i I kwartale 2009 r. był w dużej mierze efektem osłabienia złotego. Na koniec lipca 2010 r. wartość kredytów przedsiębiorstw jest porównywalna z poziomem sprzed osłabienia gospodarczego, bowiem zadłużenie firm systematycznie spada od kwietnia 2009 r. (z drobnymi fluktuacjami)”, komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

fot. mat. prasowe

Udział kredytów/pożyczek w finansowaniu majątku firmy

Udział kredytów/pożyczek w finansowaniu majątku firmy

Z badania PKPP Lewiatan i Deloitte wynika, że ponad 1/3 dużych firm nie jest w ogóle zadłużona, a w grupie firm, które korzystają z kredytów w ponad 56 proc. ich wartość stanowi mniej niż 10 proc. wartości posiadanych przez nie aktywów (majątku). Z badań wynika, że w grupie firm korzystających z kredytów i pożyczek, w których ich udział w finansowaniu aktywów nie przekracza 10 proc., najwięcej jest firm budowlanych i świadczących usługi związane z obsługą nieruchomości i firm. Najmniej zaś przedsiębiorstw handlowych. To oczywiste, bowiem specyfiką działalności w branży handlowej jest relatywnie duże zapotrzebowanie na kredyt obrotowy wynikający z zamrożenia środków finansowych w zapasach, które zapewniają stabilność dostaw towarów klientom. W tej branży jest również relatywnie największy udział firm charakteryzujących się wyższym udziałem kredytów i pożyczek w wartości aktywów.

„Dane te wyraźnie pokazują, że sektor dużych przedsiębiorstw w Polsce jest w bardzo nieznacznym stopniu zadłużony w instytucjach finansowych. Firm, w których zobowiązania wobec instytucji finansowych stanowią ponad 40 proc. wartości aktywów jest 5,4 proc. A strategię finansowania majątku firmy w mniej niż 50 proc. ze środków obcych uznaje się w finansach za zachowawczą. Duże firmy działające w Polsce są zatem stabilne finansowo i sektor finansowy powinien oceniać ich zdolność kredytową bardzo wysoko. Badania NBP potwierdzają taką ocenę, co oznacza także gotowość banków do udzielania kredytów dużym przedsiębiorstwom” – ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: