eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Duże firmy a zapotrzebowanie na kredyty w 2010 r.

Duże firmy a zapotrzebowanie na kredyty w 2010 r.

2010-09-02 12:00

Przeczytaj także: Duże firmy - prognozy na 2010 rok


fot. mat. prasowe

Aplikacje o kredyt obrotowy w 2010 r.

Aplikacje o kredyt obrotowy w 2010 r.

Czy są one jednak firmom potrzebne? Prawie 40 proc. dużych przedsiębiorstw potwierdza korzystanie z kredytu obrotowego. Ale prawie 52 proc. mówi, że nie potrzebuje sięgać po kredyt obrotowy, ma bowiem własne środki. Tylko 6,2 proc. firm twierdzi, że nie korzysta z kredytu obrotowego, bo trudno jest taki kredyt otrzymać. Taka sytuacja nie ma w ogóle miejsca w dużych firmach budowlanych, natomiast nieco częściej problem z uzyskaniem kredytu obrotowego występuje wśród firm handlowych (8,8 proc.). Firmy przemysłowe i budowlane są w grupie tych, które najczęściej korzystają z kredytu obrotowego. W najmniejszym stopniu taki kredyt interesuje przedsiębiorstwa energetyczne i gazowe.

fot. mat. prasowe

Aplikacje o kredyt inwestycyjny w 2010 r.

Aplikacje o kredyt inwestycyjny w 2010 r.

Podobnie wyglądają oceny dokonywane przez duże przedsiębiorstwa dotyczące zmian w dostępie do kredytu inwestycyjnego – wyniki analizy pokazują, że ¼ firm korzysta z kredytu inwestycyjnego, prawie 30 proc. planuje inwestycje, ale będzie je realizować w oparciu o środki własne. I tylko 6,6 proc. mówi o braku dostępu do kredytu inwestycyjnego i zablokowaniu z tego powodu planowanych inwestycji. Środki własne na inwestycje w największym stopniu uruchamiają firmy budowlane, handlowe i zajmujące się obsługą nieruchomości i firm. Relatywnie największe problemy w dostępie do kredytu inwestycyjnego mają natomiast firmy handlowe i przemysłowe – tam najwięcej jest odmów.

fot. mat. prasowe

Czy obecnie jest łatwiej o kredyt inwestycyjny?

Czy obecnie jest łatwiej o kredyt inwestycyjny?

Badanie wskazuje również, że tylko niespełna 13% dużych firm uważa, iż dzisiaj łatwiej jest uzyskać kredyt na inwestycje niż w 2009 r. Natomiast w opinii ponad 30% firm dostęp do kredytu inwestycyjnego pogorszył się. Dotyczy to przede wszystkim firm handlowych.

„Co powoduje, że duże firmy przede wszystkim będą sięgać po środki własne. Na pewno wygospodarowana wysoka płynność, która pozwala im realizować zachowawczą strategię finansowania działalności i rozwoju. Ale także trudne warunki dostępu do kredytu bankowego – biurokracja oraz wysokie koszty. Aczkolwiek w niektórych obszarach sytuacja poprawia się – coraz więcej firm wskazuje na wzrost znaczenia w relacjach z bankami historii kredytowej przedsiębiorstwa. Poprawie dostępu służą także w przypadku aplikowania o kredyt inwestycyjny informacje o powiązaniach kapitałowych firmy. Banki powoli, ale zmieniają swoje postrzeganie przedsiębiorstw – doceniają dotychczasową współpracę i jej jakość oraz to, że firma działa w silnej grupie kapitałowej, co zmniejsza, a nie zwiększa ryzyko dla banku. Dobrze byłoby, aby istotnej poprawie uległy procedury bankowe, które są bardzo zbiurokratyzowane i porównywane przez przedsiębiorców do procedur administracyjnych, na które od lat narzekają”, dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przygotowane przez ekspertów PKPP Lewiatan we współpracy z Deloitte i zrealizowane przez tns OBOP w okresie 18 kwietnia – 04 lipca 2010 r. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, losowej próbie 388 aktywnych przedsiębiorstw prywatnych i państwowych, zatrudniających 250 osób i więcej z siedmiu sekcji PKD (górnictwo i kopalnictwo; działalność produkcyjna; zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę; budownictwo; handel; transport, gospodarka magazynowa i łączność; obsługa nieruchomości, wynajem i działalność związana z prowadzeniem interesów). Próba jest reprezentatywna ze względu na sektor (firma prywatna – państwowa), sekcję PKD w wybranych siedmiu branżach oraz wielkość zatrudnienia (250-999 oraz powyżej 1000). Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów kwestionariuszowych PAPI.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: