Uciążliwe przepisy hamują rozwój przedsiębiorstw
2010-11-25 11:04
Przeczytaj także: Zarządzanie ryzykiem: firmy nieprzygotowane
fot. mat. prasowe
Jakie przepisy są najbardziej uciążliwe dla firm?
Jakie przepisy są najbardziej uciążliwe dla firm?
„We wtorek rząd przyjął ustawę deregulacyjną. To pierwszy krok w kierunku niezbędnych zmian. Ale krok bardzo mały. Nie pomoże on w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego. Patrząc na wyniki finansowe firm średnich i dużych (opublikowane przez GUS 22 listopada) widać wyraźnie, że przedsiębiorstwa wypracowują co prawda wyższy niż w 2009 r. wynik finansowy netto, ale jednocześnie nie inwestują na skalę, która byłaby niezbędna dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Dlaczego? Oczywiście w części jest to ciągle obawa przed ponownym osłabieniem koniunktury gospodarczej. Jednak istotny wpływ na te obawy ma niepewność związana z możliwymi zmianami regulacji prawnych – ogólnogospodarczych i branżowych. Rząd już podjął decyzje dotyczące podniesienia stawek VAT w 2011 r. i zapowiedział ich podwyżki w kolejnych latach. Sejm debatuje nad ustawą kompetencyjną dla służb specjalnych, która daje wywiadowi skarbowemu prawo podsłuchiwania przedsiębiorców bez zgody sądu”, mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
Z badania Lewiatan i Deloitte wynika, że duże firmy wskazując ryzyka, które ograniczają ich możliwości rozwojowe – na 6 miejscu pozycjonują ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych dotyczących branż, w których działają. Dla ponad 25 proc. firm to ryzyko jest najwyższe i bardzo wysokie. I nie są to tylko oceny firm z tzw. branż regulowanych.
Badania wykazują, że największy jest odsetek firm uznających zmiany regulacji prawnych za ryzyko najwyższe i wysokie w grupie przedsiębiorstw z sektora usług rynkowych (obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z obsługą działalności gospodarczej). Ryzyko regulacyjne zawsze istnieje – za wysokie w normalnych warunkach uznaje je 13,6 proc, firm. Jednak dzisiaj za najwyższe i bardzo wysokie uznaje je prawie 2 razy więcej firm.
fot. mat. prasowe
W jaki sposób wymienione czynniki wpływają na rozwój firmy i jej sytuację ekonomiczną i finansową?
W jaki sposób wymienione czynniki wpływają na rozwój firmy i jej sytuację ekonomiczną i finansową?
„Przedsiębiorcy bardziej doceniają rozwiązania mające bezpośredni wpływ na ich funkcjonowanie niż na otoczenie gospodarcze. Dla większości firm priorytetowe znaczenie mają ewentualne zmiany w VAT w stosunku do zmian w CIT, żądają jednak większej stabilności i przejrzystości przepisów VAT. Ważne są przede wszystkim rozwiązania wzmacniające pewność prowadzenia biznesu” - mówi Robert Pasternak, partner zarządzający Kancelarii Prawniczej Deloitte.
![14 zmian w prawie dla biznesu. Nie wszystkie ucieszą przedsiębiorców [© Freepik] 14 zmian w prawie dla biznesu. Nie wszystkie ucieszą przedsiębiorców](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/zmiany-w-prawie/14-zmian-w-prawie-dla-biznesu-Nie-wszystkie-uciesza-przedsiebiorcow-266290-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Reklama w internecie, telewizji i w radio w VI 2025
-
Wizz Air wraca do Modlina i uruchomi 11 nowych tras do 8 krajów
-
Nowa aplikacja Koszyk Zakupowy: sprawdź, gdzie zrobisz taniej zakupy spożywcze w największych sieciach
-
Cyberprzestępcy testują nową technikę FileFix. Ataki phishingowe bez użycia luk w oprogramowaniu.