eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Flota samochodowa: CFM w Polsce II kw. 2010

Flota samochodowa: CFM w Polsce II kw. 2010

2010-09-28 10:36

Flota samochodowa: CFM w Polsce II kw. 2010

Rynek CFM w Polsce wg liczby samochodów i klientów © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Pierwsze półrocze 2010 roku było dla wynajmu aut firmowych okresem zmian ściśle związanych z kryzysem, przegrupowaniem na rynku oraz porządkowaniem "własnego portfela". Zmniejszyła się w rezultacie liczba klientów (aż o 500), nastąpiła migracja z zarządzania do full service leasingu. Równolegle mieliśmy (i jeszcze mamy) czas wymiany dużych flot na krajowym rynku i czas mrożenia zakupu aut do firm MŚP, a wszystko to w klimacie oszczędności, słabnącego rynku leasingu i dużej ostrożności klientów firmowych. Rysujący się kierunek zmian w sprzedaży outsourcingu flot w Polsce zdaje się wyrażać hasło: z pozycji "oby dużo i maksymalnie tanio" do "lepiej mniej, ale w cenie wartej zachodu". Póki co mamy trzy miesiące żniw, zanim "kratki" na długie miesiące znowu wyhamują firmową sprzedaż aut - wynika z najnowszego raportu wrocławskiego Instytutu KerallaResearch.

Przeczytaj także: PZWLP i Masterlease: CFM w I kw. 2010

Rynek z perspektywy flot i klienta

fot. mat. prasowe

Rynek CFM w Polsce wg liczby samochodów i klientów

Rynek CFM w Polsce wg liczby samochodów i klientów

Z raportu wynika, że liczba samochodów firmowych używanych w wynajmie wzrosła symbolicznie wobec analogicznego okresu roku poprzedniego. Rynek zanotował 0,5 proc. wzrost r/r, drugi kwartał zamknięto wynikiem ponad 131 tys. firmowych pojazdów w outsourcingu. Branża CFM potrzebowała około sześciu miesięcy, by odbudować spadki notowane w krytycznej końcówce poprzedniego roku.

Przedłużanie kontraktów i pozyskiwanie nowych klientów nie było w ostatnim jednak okresie proste. W każdym razie nie dla wszystkich. Tracił leasing, a sprzedaż samochodów do firm w pierwszym półroczu nie należała do imponujących. W sumie dla objętych badaniem 41 spółek oferujących full service leasing – 14 uzyskało równoczesny wzrost liczby aut i klientów; 16 firm utrzymało status quo, 6 spółek zanotowało spadki w obu kategoriach. Trzy firmy straciły znacząco klientów, ale zyskały na rozmiarach flot. Dwie odwrotnie – pozyskało nowych klientów, ale nie utrzymały flot na poprzednim poziomie. Ogółem od zarządzania flotą odeszło z różnych powodów w badanym okresie ok. 500 przedsiębiorstw. W rezultacie na koniec czerwca do 13,4 tys. zmniejszyła się liczba klientów, co daje zmianę -3,7 proc. r/r (licząc 2q do 2q).

Struktura portfela usług

Wśród klientów wydatkujących na usługę zewnętrznego zarządzania autami dominują posiadacze wariantu full service leasing. W drugim kwartale liczba aut w tej usłudze wrosła do 97,7 tys., a zmiana r/r wyniosła 2,9 proc. Kurczy się natomiast liczba kontraktów na wyłączne zarządzanie. W tym półroczu aut w tej usłudze również ubyło. Obecnie jest ich 16, 7 tys. wobec 21,1 tys. w analogicznym okresie ubiegłego roku.

fot. mat. prasowe

Struktura rynku wg typu usługi

Struktura rynku wg typu usługi

Usługa najmu (dzierżawa pojazdu) z liczby 2,6 tys. na koniec drugiego kwartału 2009 roku podskoczyła do 3,9 tys. co daje zmianę 51 proc. r/r. Natomiast wobec grudnia ’09 – czyli ostatnie sześć miesięcy - pojazdów w najmie ubyło z 4,1 tys. do obecnych 3,9 tys. Dobrze rozwija się za to usługa o najdłuższej chyba na naszym rynku historii definiowania, obecnie określana, jako leasing z serwisem.

Do leasingu ze skąpą liczbą usług dodatkowych zachęcono kolejne firmy, co spowodowało wzrost liczby aut w tym wariancie do 13,1 tys. Autorzy raportu przypominają, że sześć miesięcy wcześniej w takim niepełnoobsługowym leasingu jeździło 12,7 tys. aut. Rok wcześniej - 12,1 tys.

Rynek z perspektywy oferentów

Według wyliczeń Instytutu KerallaResearch, usługę full service leasing, czyli wynajem długoterminowy, na koniec czerwca oferowało w Polsce ok. 50 dostawców. Badaniem objęto 41. Do ważniejszych wydarzeń w minionym okresie należą:

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: