eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Flota samochodowa: CFM w Polsce I-VI 2012

Flota samochodowa: CFM w Polsce I-VI 2012

2012-11-09 12:13

Flota samochodowa: CFM w Polsce I-VI 2012

Samochody ©  OpopO - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (13)

Około 4 proc. wszystkich aut służbowych w Polsce jest outsourcowanych, równocześnie firm, które w minionym półroczu zdecydowały się na oddanie swojej floty w długoterminowe zarządzanie zewnętrzne było prawie 17 tys. – wynika z najnowszego raportu Instytutu Keralla Research, który dwa razy w roku bada rynek Car Fleet Management w Polsce.

Przeczytaj także: Flota samochodowa: CFM w Polsce 2011

Z analiz Keralla Research wynika, że możliwą do pozyskania flotę aut firmowych, które potencjalnie mogłyby być outsourcowane można oceniać na ok. 580 tys. pojazdów. Dojście do tego wyniku to jednak praca na kolejne lata dla firm CFM-wych.

Biorąc jednak więc pod uwagę aktualny stan rynku tj. 148 tys. wynajętych pojazdów, prognozy dla branży są zdecydowanie optymistyczne, mimo, że nastroje przedsiębiorców w większości, nadal są kiepskie.

Pierwsza połowa br. roku nie należała do łatwych dla branży CFM. Rywalizacja z konkurencją, wzrosty cen polis ubezpieczeniowych, wzrosty cen paliw plus nieustanna presja na optymalizowanie kosztów używania aut firmowych. Mimo to, rynek notuje 4-5 procentową zwyżkę, a kolejne firmy decydują się na wydzielenie obszaru transportu specjalistom

fot. OpopO - Fotolia.com

Samochody

Około 4 proc. wszystkich aut służbowych w Polsce jest outsourcowanych.


Rynek z perspektywy flot i klienta

Z najnowszego raportu Instytutu Keralla wynika, że w obszarze pozyskiwania nowych klientów na usługi CFM nastąpiła progresja 4,5 proc. r/r. Wzrost odnotowano też w liczbie pojazdów obsługiwanych we wszystkich formach wynajmu (progresja 5,6% r/r). Takimi dynamikami zakończono pierwszą połowę roku 2012, co dowodzi, że również w okresie gospodarczego spowolnienia do używania samochodów firmowych administrowanych przez podmiot zewnętrzny przekonują się kolejni przedsiębiorcy.

Rynek CFM po drugim kwartale tego roku osiągnął w liczbie pojazdów wynik 148,3 tys. pojazdów. Dwanaście miesięcy wcześniej, w formule outsourcingu jeździło po naszych drogach ok. 8 tysięcy pojazdów mniej.

Do wynajmu długoterminowego przekonało się, jak dotąd 16,7 tys. przedsiębiorców. Oferentom udało się więc w ciągu roku skutecznie przekonać do outsourcingu floty nieco ponad 700 podmiotów gospodarczych.

fot. mat. prasowe

Rynek car fleet management w Polsce wg liczby klientów

Do wynajmu długoterminowego przekonało się, jak dotąd 16,7 tys. przedsiębiorców.


fot. mat. prasowe

Rynek car fleet management w Polsce wg liczby aut

Rynek CFM po drugim kwartale tego roku osiągnął w liczbie pojazdów wynik 148,3 tys. pojazdów. Dwanaście miesięcy wcześniej, w formule outsourcingu jeździło po naszych drogach ok. 8 tysięcy pojazdów mniej.


Zakładając, że dotychczasowa dynamika sprzedaży zostanie utrzymana, a wszystko na to wskazuje, wówczas branża CFM, zgodnie z naszymi ubiegłorocznymi prognozami,
wejdzie z wynikiem ponad 150 tys. firmowych aut w nowy 2013 rok.

Struktura portfela usług

Według Keralla Research, full service leasing oraz tzw. leasing niepełnoobsługowy (leasing plus okrojony serwis) to konsekwentnie od miesięcy najlepiej sprzedające się warianty outsourcingu flot firmowych.

W opcji FSL progresja w liczbie pojazdów liczona r/r wyniosła 2,3%, natomiast dla opcji niepełnego wynajmu, aż 20,6%. Tylko w tych dwóch wariantach usług klienci firmowi
użytkują łącznie ponad 130 tys. pojazdów, z czego 112 610 aut jeździ w opcji FSL, a 17 956 w niepełnym wynajmie.

fot. mat. prasowe

Struktura rynku wg typu wykupionej usługi

W opcji FSL progresja w liczbie pojazdów liczona r/r wyniosła 2,3%, natomiast dla opcji niepełnego wynajmu, aż 20,6%. Tylko w tych dwóch wariantach usług klienci firmowi użytkują łącznie ponad 130 tys. pojazdów.


Po wcześniej notowanych spadkach, spółki CFM odbudowują sukcesywnie portfel klientów skłonnych oddać pojazdy firmowe tylko w zarządzanie (tj. usługa pozbawiona finansowania zewnętrznego) choć tu wyraźne są nieustanne zmiany, co świadczy, że to wariant usług najbardziej podatny na odpływ klientów i wymagający największej aktywności sprzedażowej. Po I półroczu br. 12 984 pojazdy były wyłącznie zarządzane przez firmy CFM, co daje wzrost 5,6% dla tej formy użytkowania aut firmowych licząc wobec roku ubiegłego analogicznego okresu, lecz stanowi spadek, jeśli wziąć pod uwagę, że jeszcze w grudniu 2011 pojazdów w wyłącznym zarządzaniu raportowano na poziomie 13,1 tys. aut.

 

1 2 3

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: