eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Flota samochodowa: CFM w Polsce 2007

Flota samochodowa: CFM w Polsce 2007

2008-02-27 00:51

Flota samochodowa: CFM w Polsce 2007

Rynek usługi CFM w Polsce 2003-2008 wg liczby samochodów w wynajmie © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ponad 200 tys. wynajmowanych aut będzie jeździć po Polsce jeszcze przed Euro 2012 - wynika z prognoz KerallaResearch. Rok 2007 zakończył się wykupieniem usługi wynajmu długoterminowego przez 8 tys. przedsiębiorstw, a prognozy na rok 2008 Instytutu Keralla wskazują, że któraś z firm będzie świętować jubileusz, sprzedając usługę CFM dzisięciotysięcznemu klientowi.

Przeczytaj także: Flota samochodowa: CFM w Polsce 2008

fot. mat. prasowe

Rynek usługi CFM w Polsce 2003-2008 wg liczby samochodów w wynajmie

Rynek usługi CFM w Polsce 2003-2008 wg liczby samochodów w wynajmie

Według KerallaResearch od grudnia po polskich drogach jeździ w sumie ponad 93 tys. samochodów obsługiwanych przez firmy CFM (zarówno aut zarządzanych, jak i zarządzanych i finansowanych). Większość to pojazdy wzięte w leasing i zarządzane przez firmy zewnętrzne. Dynamika wzrostu outsourcingu usługi CFM wyniosła więc 35% wobec 2006 roku. Oznacza to, że małymi krokami, ale bardzo konsekwentnie zmierzamy do modelu zachodnioeurpejskiego, gdzie CFM jest dużo popularniejszy i wykorzystywany nawet w 35-40% firm flotowych. W Polsce jego udział szacowny jest na 6-6,5%.

Klienci zostawiają w firmach CFM już ponad 1mld 593 mln PLN. Oznacza to, że wartość rynku outsourcingu flot na koniec roku, według wyliczeń Instytutu Keralla, urosła wobec roku poprzedniego o ok. 393 mln PLN.

Przybywa na rynku nie tylko klientów, przybywa też oferentów. W 2007 roku rozpoczęły działalność kolejne firmy świadczące usługę CFM - Santander Consumer Multirent oraz Althon Car Lease. Do startu jeszcze w tym roku szykują się kolejni gracze światowego formatu. Nic w tym dziwnego, bo równolegle ze znakomitymi wynikami branży leasingowej (59% wzrost wartości wyleasingowanych samochodów – wg ZPL) rośnie świadomość outsourcingu flot oraz skłonność do zakupu, chęć przetestowania tego rozwiązania.

Rywalizacja o klienta będzie więc coraz ostrzejsza. Niemniej wyniki firm CFM wskazują, że najmocniejsi w branży wcale nie zamierzają oddawać pola konkurencji.

Wyniki branży CFM na koniec 2007 - Przetasowania wśród liderów, ale Masterlease wciąż najmocniejszy

fot. mat. prasowe

Podział rynku usługi CFM w Polsce 2007 - wg samochodów w wynajmie

Podział rynku usługi CFM w Polsce 2007 - wg samochodów w wynajmie

Pozycję drugą wypracował w 2007 roku LeasePlan Management. Udział firmy LeasePlan w rynku utrzymuje się na poziomie 9%, a dystans do krajowego największego gracza –Masterlease - to już tylko 5 tys. aut. Firmy DaimlerFleet Management oraz ING Car Lease utrzymują stałą pozycję i udział w rynku na poziomie 6-7%. Umocnił się krakowski Express, który obsługując ponad 4,8tys. aut ma 5% udział w rynku. W sumie 8 największych firm obsługuje 59% tego rynku usług, a z grona pozostałych 41% do najważniejszych graczy należy zaliczyć firmy działające w programie ToyotaCorpo Cars Management.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: