eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Hakerzy a regionalne ataki internetowe

Hakerzy a regionalne ataki internetowe

2008-02-27 12:13

Trzecia edycja Global Threat Report pt. "Jeden Internet, wiele światów" firmy McAfee Inc. pokazuje, że aby zwiększyć zyski, wirtualni przestępcy coraz częściej przygotowują ataki w różnych językach oraz za pomocą popularnych w danym regionie aplikacji.

Przeczytaj także: G DATA: szkodliwe oprogramowanie 2007

„Szkodliwe oprogramowanie nie jest już wykorzystywane do masowych ataków na całym świecie - powiedział Jeff Green, wiceprezes w firmie McAfee Avert Labs. - Wirtualni oszuści z coraz większym wyczuciem odkrywają regionalne niuanse, a zdobytą wiedzę wykorzystują podczas opracowywania szkodliwego oprogramowania odpowiadającego specyfice danego kraju. Ich umiejętności wychodzą daleko poza zakres programowania komputerowego — w swej przestępczej działalności coraz częściej posługują się wiedzą z dziedziny psychologii i lingwistyki”.

Zespół McAfee Avert Labs zbadał światowe tendencje w zakresie tworzenia szkodliwego oprogramowania, a wyniki analiz opublikowano w trzeciej edycji raportu dotyczącego globalnych zagrożeń (Global Threat Report) zatytułowanym „Jeden Internet, wiele światów”. Wnioski przedstawione w raporcie stanowią zestawienie danych zebranych przez międzynarodowych specjalistów ds. zabezpieczeń firmy McAfee. Badacze poddali analizie zjawisko globalizacji zagrożeń, a zarazem ich unikalności w różnych krajach i regionach. W raporcie firmy McAfee wyszczególniono następujące tendencje i wnioski:
  • Twórcy wyrafinowanego, szkodliwego oprogramowania tworzą coraz większą liczbę ataków opracowanych specjalnie w lokalnym języku, z myślą o konkretnym kraju, firmie lub oprogramowaniu.
  • Wirtualni przestępcy w coraz większym stopniu uwzględniają różnice kulturowe i odpowiednio dostosowują swoje ataki, wykorzystując techniki inżynierii społecznej.
  • Kręgi przestępczości wirtualnej rekrutują twórców szkodliwego oprogramowania z krajów o najwyższych wskaźnikach bezrobocia i wysokim poziomie edukacji, takich jak Rosja czy Chiny.
  • Wirtualni przestępcy wykorzystują kraje, w których przestrzeganie prawa nie jest ściśle egzekwowane.
  • Twórcy szkodliwego oprogramowania na całym świecie wykorzystują niską odporność na wirusy serwisów internetowych opartych o Web 2.0 i sieci wymiany plików.
  • Celem coraz większej liczby eksploitów jest oprogramowanie popularne w określonym regionie.
„W ciągu kilku ubiegłych lat szkodliwe oprogramowanie stało się bardziej regionalne - powiedział Jeff Green. - Regionalizacja szkodliwego oprogramowania świadczy również o tym, że za współczesnymi atakami wirtualnymi stoją motywy finansowe, a nie sława i rozgłos towarzyszące jeszcze kilka lat temu wirtualnym graffiti, czy szybko rozprzestrzeniającym się robakom. Toczymy niekończącą się batalię z twórcami szkodliwego oprogramowania i jesteśmy przygotowani na odpieranie ataków w dowolnym języku”.

Trendy geograficzne


Stany Zjednoczone: wielki tygiel szkodliwego oprogramowania

Stany Zjednoczone były w przeszłości wiodącym krajem pochodzenia szkodliwego oprogramowania. Obecnie zaś szkodliwe oprogramowanie wykrywane w USA zawiera elementy powstałe w każdym niemal zakątku świata. Hakerzy atakują przy użyciu coraz bardziej wyszukanych technik inżynierii społecznej i szukają sposobów na wykorzystanie podatności serwisów Web 2.0. Choć w Stanach Zjednoczonych obowiązują przepisy regulujące zwalczanie przestępczości wirtualnej, to jednak brak odnośnych porozumień międzynarodowych oraz przeszkody ekstradycyjne utrudniają zwalczanie takich przestępstw.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: