eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › G DATA: szkodliwe oprogramowanie I-VI 2008

G DATA: szkodliwe oprogramowanie I-VI 2008

2008-07-24 13:33

G DATA: szkodliwe oprogramowanie I-VI 2008

Ilość i podział procentowy nowych programów malware w pierwszym półroczu 2008 roku wg typu w porówna © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma G DATA przygotowała raport podsumowujący działalność twórców szkodliwego oprogramowania w okresie od stycznia do czerwca 2008 roku. Odnotowano w nim ogromny wzrost liczby szkodliwego oprogramowania w porównaniu z poprzednim rokiem oraz sfabrykowanych stron internetowych, służących do dystrybucji takich programów. Raport zwraca także uwagę na trend wykorzystywania bieżących wydarzeń sportowych i kulturalnych jako wabików w polowaniu na dane i dystrybucji malware'u.

Przeczytaj także: G DATA: szkodliwe oprogramowanie 2007

Najnowszy raport firmy G DATA, zajmującej się bezpieczeństwem internetowym, pokazuje, że wystarczyły zaledwie pierwsze trzy miesiące 2008 roku, aby cyberprzestępcy rozprowadzili więcej nowego, szkodliwego oprogramowania (133 253) niż miało to miejsce w całym, rekordowym jak do tej pory, roku 2007. Twórcy raportu szacują, że do końca trzeciego kwartału może przybyć ponad pół miliona szkodliwych programów, co oznaczałoby wzrost znacznie przekraczający 400% względem poprzedniego roku.

Na podstawie analiz poszczególnych rodzin malware'u G DATA ocenia, że podstawowe cele cyberprzestępców to kradzież danych oraz łączenie przejętych komputerów w botnety, czyli sieci komputerów-zombie. Wykorzystywane są one później m.in. do rozsyłania spamu. Z tego też powodu większość „nowych” programów tego typu należało w pierwszej połowie 2008 roku do grup programów ściąganych (37,546) i backdoorów (44,156).

fot. mat. prasowe

Ilość i podział procentowy nowych programów malware w pierwszym półroczu 2008 roku wg typu w porówna

Ilość i podział procentowy nowych programów malware w pierwszym półroczu 2008 roku wg typu w porównaniu z rokiem 2007

Według specjalistów z firmy G DATA znacznie wzrosło też zagrożenie ze strony sfabrykowanych stron internetowych, nazywanych w raporcie sieciowymi polami minowymi. Cyberprestępcy za pomocą takich stron wykorzystują luki zabezpieczeń w przeglądarkach lub wtyczkach takich jak Flash lub Adobe Acrobat Leader. Wbrew popularnym opiniom zagrożenia te nie dotyczą jedynie stron z treściami pornograficznymi, ale także serwisów o najpopularniejszych tematykach.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: