eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Prawo telekomunikacyjne - podsumowanie

Prawo telekomunikacyjne - podsumowanie

2004-08-02 12:35

Jakie treści ostatecznie zawiera Ustawa Prawo Telekomunikacyjne z 16 lipca 2004 r.? Z pewnością wielu z Państwa zainteresuje podręczna "ściąga" zawierająca skondensowany skrót zawartości tej arcyważnej dla branży teleinformatycznej regulacji. Poniżej cytowany dokument został opracowany przez zespół prawników pracujących na rzecz jednej firm-członków PIIT.

Przeczytaj także: Nowe prawo telekomunikacyjne chroni abonentów

Wykonywanie działalności telekomunikacyjnej

Zgodnie z nowa ustawą, działalność telekomunikacyjna nie wymaga uzyskania zezwolenia, lecz odbywa się na podstawie wpisu do rejestru, dokonywanego Prezes URTiP na wniosek przedsiębiorcy.

Postępowanie konsultacyjne i konsolidacyjne

Ważne dla rynku telekomunikacyjnego decyzje Prezesa URTiP (takie jak np. decyzja w sprawie wyznaczenia przedsiębiorcy telekomunikacyjnego o znaczącej pozycji rynkowej lub w sprawie nałożenia obowiązków regulacyjnych na przedsiębiorcę uznanego za posiadającego znaczącą pozycję rynkową) powinny zostać poprzedzone postępowaniem konsultacyjnym. Postępowanie to polega na umożliwieniu zainteresowanym podmiotom wyrażenia pisemnego stanowiska wobec projektu rozstrzygnięcia. Stanowiska zainteresowanych podmiotów w żaden sposób nie są dla Prezesa URTiP wiążące. W wyjątkowych sytuacjach decyzja może zostać podjęta z pominięciem postępowania konsultacyjnego, jednak w taki przypadku może ona obowiązywać nie dłużej niż przez 6 miesięcy.

Rozstrzygnięcia Prezesa URTiP, które mogą mieć wpływ na stosunki handlowe pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, oprócz postępowania konsultacyjnego, wymagają także przeprowadzenia postępowania konsolidacyjnego. Nazwa "postępowania konsolidacyjne" nawiązuje do celu tego postępowania, jakim jest konsolidacja oddziaływań regulatorów krajowych na poszczególne rynki krajowe. W trakcie postępowania konsolidacyjnego stanowisko wobec projektu rozstrzygnięcia może zająć Komisja Europejska a także organy regulacyjne innych państw członkowskich. Stanowiska te Prezes URTiP ma obowiązek uwzględnić w możliwie najszerszym zakresie, a w określonych przypadkach ma obowiązek umorzyć postępowanie na wezwanie Komisji.

Współpraca pomiędzy Prezesem URTiP i Prezesem UOKiK

Prezes URTiP rozstrzyga, czy na rynku właściwym występuje skuteczna konkurencja, w drodze postanowienia wydawanego w porozumieniu z Prezesem UOKiK. Również decyzje w sprawie wyznaczenia przedsiębiorcy lub przedsiębiorców o znaczącej pozycji rynkowej lub nałożenia obowiązków regulacyjnych, wydawane są przez prezesa URTiP w porozumieniu z Prezesem UOKiK.

Analiza rynku

Wszelkie decyzje Prezesa URTiP powinny być podejmowane w oparciu o przeprowadzoną przez niego analizę rynków właściwych. Pojęcie rynku właściwego definiuje ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Rynki właściwe podlegające analizie przez Prezesa URTiP określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw łączności.

Analiza rynku jest to postępowanie administracyjne, które ma na celu ustalenie, czy na danym rynku właściwym występuje efektywna konkurencja. Prezes URTiP przeprowadza je w porozumieniu z Prezesem UOKiK, w oparciu między innymi o dokumenty i informacje, których może zażądać od przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Po co są dziennikarze?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: