eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Prawo telekomunikacyjne - podsumowanie

Prawo telekomunikacyjne - podsumowanie

2004-08-02 12:35

Przeczytaj także: Nowe prawo telekomunikacyjne chroni abonentów



Blokowanie numerów IMEI skradzionych telefonów

Ustawa wprowadza od dnia 1 stycznia 2005r. obowiązek blokowania numerów IMEI skradzionych telefonów. Obowiązek ten polega na uniemożliwieniu użytkowania w sieci danego operatora ruchomej sieci telefonicznej skradzionych telefonów i przekazywanie informacji o skradzionych telefonach innym operatorom komórkowym w celu uniemożliwienia korzystania z tych telefonów w ich sieciach. Na podjecie czynności w celu zablokowania numeru IMEI telefonu przez operatora komórkowego ustawa wyznacza 1 dzień roboczy począwszy od daty powiadomienia przez abonenta lub przez innego operatora.

Obowiązki na rzecz obronności i bezpieczeństwa

Ustawa nakłada na operatorów określone obowiązki na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Obowiązki te polegają na utrwalaniu treści przekazów telekomunikacyjnych i danych posiadanych przez przedsiębiorcę na potrzeby uprawnionych jednostek (policji, ABW, sądu, prokuratury) oraz zapewnieniu tym jednostkom dostępu do tych treści i danych. Ponoszenie kosztów wynikających z realizacji tych obowiązków ustawa przerzuca na operatorów, pomimo iż przede wszystkim Państwo powinno być odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, ze wszelkimi tego konsekwencjami, w tym finansowymi. Projekt przewiduje jedynie współudział uprawnionych jednostek w finansowaniu zastosowania interfejsów (o ile dostęp do treści i danych będzie realizowany poprzez interfejsy).

Rezerwacja częstotliwości

W przypadku braku dostatecznych zasobów częstotliwości, podmioty, dla których dokonana zostanie rezerwacja częstotliwości są wyłaniane w drodze postępowania przetargowego. Ustawa nie zawiera przepisu, który umożliwiałby Prezesowi URTiP wykluczenie z góry z przetargu określonych kategorii przedsiębiorców. Decydującym kryterium oceny ofert ma być zachowanie warunków konkurencji, a także wysokość zadeklarowanej kwoty.

Ustawa wprowadza możliwość dokonania przez Prezesa URTiP, na wniosek podmiotu, na rzecz którego dokonana była rezerwacja częstotliwości, zmiany rezerwacji częstotliwości w zakresie uprawnionego podmiotu. We wniosku wskazuje się podmiot, który będzie uprawniony w wyniku zmiany tej rezerwacji. Zmiana rezerwacji jest dopuszczalna pod warunkiem, że możliwość takiej zmiany rezerwacji została przewidziana w rezerwacji częstotliwości. Warunek ten nie dotyczy rezerwacji dokonanych przed dniem wejścia w życie ustawy.

Opłata telekomunikacyjna

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni obowiązani są do uiszczania rocznej opłaty telekomunikacyjnej, związanej z realizacją zadań w zakresie telekomunikacji przez organy administracji. Wysokość tej opłaty, nie może przekroczyć 0,05% rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego, z tytułu prowadzenia działalności telekomunikacyjnej, uzyskanych w roku obrotowym poprzedzającym o 2 lata rok, za który ta opłata jest należna.

Przepisy przejściowe

Przepisy przejściowe ustawy nakładają na przedsiębiorców, którzy przed wejściem w życie ustawy byli operatorami o znaczącej pozycji rynkowej lub w stosunku do których wydano decyzję ustalającą znaczącą pozycję rynkową, wybrane obowiązki określone w nowej ustawie, w zakresie wyznaczonym w przepisach przejściowych.. Zaczynają one obowiązywać z dniem uprawomocnienia się decyzji stwierdzającej znaczącą pozycję rynkową przedsiębiorcy.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Po co są dziennikarze?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: