eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kondycja przedsiębiorstw - I kw. i prognoza II kw. 2010

Kondycja przedsiębiorstw - I kw. i prognoza II kw. 2010

2010-04-23 13:49

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016


5. Słaba aktywność inwestycyjna jest jednym z powodów niskiego zainteresowania przedsiębiorstw zwiększaniem zadłużenia wobec banków. Kredytobiorcy przeznaczają pozyskane środki głównie na cele bieżące, zaś inwestycje finansowane są coraz częściej ze środków własnych. Przestała poprawiać się również dostępność kredytu – w I kw. przedsiębiorstwa poinformowały o nieco większych trudnościach w jego uzyskaniu niż pod koniec 2009 r. Zdaniem ankietowanych częstsze przyczyny odmowy kredytu nie wynikały z braku zdolności kredytowej i były niezależne od kondycji firmy.

6. Utrzymała się wysoka płynność, jak też zdolność do spłaty zadłużenia, zarówno z tytułu kredytu bankowego, jak i zobowiązań handlowych. Sytuacja wewnątrz próby jest jednak wyraźnie zróżnicowana i w niektórych klasach obserwowane jest pogorszenie płynności. Trudności mają zwłaszcza przedsiębiorstwa najmniejsze i transport. W najlepszej sytuacji płynnościowej pozostają przedsiębiorstwa największe, w tym energetyka.

7. Oczekiwania inflacyjne ankietowanych przedsiębiorstw osłabiły się wyraźnie. Nie przełożyło się to jednak na plany odnośnie cen na oferowane przez przedsiębiorstwa towary i usługi. Również w przypadku prognoz cen w próbie obserwowane jest wyraźne zróżnicowanie. O spadku dynamiki cen informują m.in. firmy budowlane.

8. W okresie nasilenia się efektów międzynarodowego kryzysu finansowego firmy budowlane radziły sobie dobrze. Wynikało to m.in. z wysokich marż na sprzedaży oraz nagromadzonych w okresie boomu gospodarczego środków finansowych, które pozwalały funkcjonować budownictwu w okresie obniżonego popytu i obniżonej dostępności do kredytu. Sytuacja jednak stopniowo się pogarszała, na co w I kw. br. nałożyła się również ciężka zima. W efekcie kondycja firm budowlanych w I kw. wyraźnie osłabła. Wydaje się jednak, że niektóre problemy mogą mieć charakter przejściowy, na co wskazuje m.in. wzrost planowanych inwestycji w tej sekcji i oczekiwana przez te przedsiębiorstwa poprawa sytuacji w II kw. O dalszej poprawie sytuacji można natomiast mówić w odniesieniu do sekcji Przetwórstwo przemysłowe, a więc grupy firm, które najsilniej odczuły skutki międzynarodowego kryzysu finansowego. Poprawa w tej sekcji następuje zwłaszcza w obszarze popytu i produkcji.

Informacje o badaniu
Podstawą opracowania są wyniki Szybkiego Monitoringu NBP, przeprowadzonego w marcu 2010 r. na próbie 1032 podmiotów niefinansowych, reprezentujących wszystkie sekcje PKD (poza rolnictwem, rybołówstwem i leśnictwem), zarówno sektor niepubliczny, jak i publiczny, przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz duże jednostki.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: