eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015

Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015

2015-02-02 12:44

Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015

Wskaźnik bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej BOSE © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak wynika z opublikowanej przez Narodowy Bank Polski „Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w IV kwartale 2014 r. oraz prognoz koniunktury na I kwartał 2015 r.” w okresie październik-grudzień minionego roku sytuacja polskich firm przedstawiała się nie najgorzej. Pozytywny wpływ wywierała tu głównie wysoka rentowność uwarunkowana w głównej mierze poprzez niskie ceny surowców.

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2014

Sytuacja ekonomiczna. Pod koniec IV kwartału 2014 r. przedsiębiorstwa oceniały swoją sytuację jako dobrą i stabilną. Wskaźnik BOSE wprawdzie obniżył się w ujęciu kwartalnym o 0,7 pkt proc., jednak nadal utrzymywał się powyżej swojej długookresowej średniej. O dobrej kondycji przedsiębiorstw zadecydowała przede wszystkim względnie wysoka rentowność, której sprzyjały niskie ceny surowców. Niższe koszty rekompensowały bowiem firmom dość niskie tempo sprzedaży i nierosnące ceny produktów finalnych. Natomiast niekorzystny wpływ na kondycję firm nadal miało utrzymanie embarga na import żywności przez Rosję (był on jednak mniejszy, niż prognozowano), jak również osłabienie koniunktury w krajach strefy euro, zwłaszcza w Niemczech.

Popyt, zamówienia, produkcja. Dane za IV kwartał 2014 r. oraz prognozy na I kwartał 2015 r. wskazują na wyraźną i trwałą poprawę koniunktury w sektorze przedsiębiorstw. Odsetek firm, które wymieniają problemy z popytem jako barierę rozwoju, maleje od blisko dwóch lat i zbliża się do poziomów notowanych przed wybuchem międzynarodowego kryzysu finansowo-gospodarczego. Poprawiają się również prognozy przedsiębiorstw dotyczące popytu, zamówień oraz produkcji. Co więcej, przedsiębiorstwa oczekują trwałej poprawy koniunktury, na co wskazuje rosnący i znajdujący się powyżej długookresowej średniej wskaźnik prognoz trwałego komponentu popytu.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik bieżącej oceny sytuacji ekonomicznej BOSE

Sytuacja ekonomiczna w sektorze przedsiębiorstw pod koniec 2014 r. pozostawała dobra i stabilna.


Eksport i import. Konkurencyjność cenowa oraz opłacalność eksportu utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Mimo to prognozy eksporterów pozwalają w najbliższym czasie oczekiwać dość niskiej dynamiki eksportu. Należy jednak zaznaczyć, że tylko w niewielkim stopniu możne to być skutkiem konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Spośród przedsiębiorstw, które w III kwartale 2014 r. były obecne na rynkach rosyjskim lub ukraińskim, w IV kwartale 2014 r. wycofało się około 9 proc. firm, jednocześnie podobna liczba przedsiębiorstw pojawiła się na tych rynkach po raz pierwszy. Można się spodziewać, że zasadniczą rolę dla przyszłej dynamiki eksportu oraz jej prognoz odgrywać będzie koniunktura w strefie euro.

fot. mat. prasowe

Bieżące, przeszłe i oczekiwane trudności (ocena fazy cyklu)

O dobrej kondycji firm zdecydowała relatywnie wysoka rentowność, której z kolei sprzyjały malejące ceny surowców.


Zatrudnienie. Prognozy na I kwartał, które zwykle charakteryzuje sezonowy spadek, wyraźnie poprawiły się. Od ponad roku więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego zmniejszenie, po ponad pięciu latach przewagi redukcji zatrudnienia. Wskaźnik zatrudnienia wzrósł o 4,0 pkt proc. w ujęciu kwartalnym i o 4,2 pkt proc. w ujęciu rocznym do 7,4 proc., a tym samym jest zdecydowanie wyższy od swojej długoterminowej średniej. Nowe miejsca pracy planują tworzyć zarówno firmy usługowe, jak i przemysł oraz budownictwo. Silny wzrost odsetka takich planów odnotowano zwłaszcza w firmach z kapitałem zagranicznym.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: