eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2015

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2015

2016-01-04 12:21

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2015

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2015 © DragonImages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Raport NBP "Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w III kw. 2015 roku" wskazuje, że w badanym okresie rósł odsetek firm, które wykazywały się rentownością. Koszty płac wzrastały wraz ze wzrostem zatrudnienia. W ogólnym ujęciu kondycja przedsiębiorstw przedstawiała się zadowalająco, czego dowodem może być m.in. dynamika nakładów inwestycyjnych, która okazała się niemal dwukrotnie wyższa niż w poprzednich trzech miesiącach (+14,5% r/r wobec 7,7% w II kwartale 2015 r.).

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2015

Przychody. W III kwartale minionego roku dynamika nominalnych przychodów ogółem była nieco niższa w poprzednim – zmniejszyła się o 0,3 pkt proc. do 2,3 proc. r/r. Spadek ten wynikał jednak ze zwiększenia odpisów amortyzacyjnych w jednej z największych krajowych firm energetycznych. Po wyeliminowaniu wpływu księgowania dynamika przychodów wyniosła 4,1 proc. r/r, czyli o 1,5 pkt proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Inaczej niż w poprzednich trzech kwartałach, w tym głównym motorem wzrostu była sprzedaż krajowa (4,4 proc. r/r), a nie zagraniczna (1,3 proc. r/r). Po uwzględnieniu wskaźnika PPI różnica między dynamiką sprzedaży krajowej i zagranicznej była jeszcze większa i wyniosła – odpowiednio – 7,3 proc. r/r oraz 3,2 proc r/r.

Koszty ogółem. Chociaż w analizowanym okresie nadal spadały ceny surowców i paliw na światowych rynkach, dynamika kosztów sektora przedsiębiorstw wyraźnie zwiększyła się i przewyższyła tempo wzrostu przychodów. Odpowiadały za to zwiększone odpisy amortyzacyjne w jednej z największych krajowych firm energetycznych. Po wyeliminowaniu tego czynnika dynamika przychodów sektora rosła szybciej niż dynamika odpowiadających jej kosztów. Niskie ceny surowców i paliw zmniejszały dynamikę kosztów sprzedaży. Natomiast do wzrostu kosztów przyczyniły się szybko rosnące koszty usług obcych (o 6 proc.), a w wielu przypadkach także wzrost kosztów usług podwykonawczych (z 8,7 proc. II kwartale 2015 do 9,7 proc. w III kwartale).

Wynik finansowy i rentowność. Kondycja finansowa sektora przedsiębiorstw pozostaje dobra, a nawet przejawia lekką tendencję wzrostową. Świadczy o tym rosnący odsetek firm rentownych oraz mediana rozkładu wskaźnika rentowności. Ta optymistyczna ocena pozostaje w pewnej sprzeczności ze spadkiem wyniku finansowego populacji przedsiębiorstw, który obniżył się o 1/3 r/r, powodując tym samym obniżenie wskaźników rentowności. Jednak gros tych spadków wynika – jak wspomniano wcześniej – z efektów księgowych. Po ich wyeliminowaniu dane wskazują na poprawę zyskowności działalności podstawowej przedsiębiorstw.

Zatrudnienie. Od blisko dwóch lat w sektorze utrzymuje się systematyczny i stabilny wzrost zatrudnienia – w analizowanym okresie wyniósł 2,1, proc. r/r. W znacznym stopniu wynika on jednak ze wzrostu liczebności sprawozdających się firm. W grupie firm sprawozdających się nieprzerwanie od co najmniej roku wzrost zatrudnienia wyniósł 0,3 proc. W podziale na branże największy udział we wzroście zatrudnienia miały usługi wraz z handlem oraz przetwórstwo przemysłowe. Natomiast wyraźne redukcje liczby pracowników nadal obserwowane są w budownictwie, górnictwie i energetyce.

fot. mat. prasowe

Nominalna dynamika przychodów

Dynamika nominalnych przychodów ogółem była w III kw. 2015 r. nieco niższa niż przed kwartałem


Koszty wynagrodzeń. Wraz ze wzrostem zatrudnienia w III kwartale ubiegłego roku rosły koszty wynagrodzeń, a jednocześnie także przeciętne płace. Dynamika kosztów wynagrodzeń (razem z kosztami ubezpieczeń) była więc wyższa niż dynamika zatrudnienia, ale nieco niższa niż w poprzednim kwartale (4,8 proc. r/r, spadek o 0,9 pkt proc.). Koszty wynagrodzeń wzrosły w zdecydowanej większości przedsiębiorstw – w 68,7 proc., czyli o 1,6 pkt proc. więcej niż rok temu. Warto podkreślić, że wskutek utrzymującej się deflacji udział firm zwiększających realnie koszty pracy wyniósł 72,9 proc. i tym samym osiągnął jeden z najwyższych poziomów od początku badania.

fot. mat. prasowe

Realna dynamika przychodów ze sprzedaży

Odsetek przedsiębiorstw, które odnotowały wzrost sprzedaży – tak krajowej, jak i zagranicznej – w relacji rocznej utrzymały się na podobnych poziomach jak przed kwartałem.


Aktywność inwestycyjna ogółem. O dobrej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw świadczy również rozmiar prowadzonych przez nie inwestycji. W III kwartale br. firmy zwiększyły nakłady na inwestycje o 14,5 proc. r/r po wzroście 7,7 proc. r/r w poprzednim kwartale. Aktywność inwestycyjną wspiera stabilna konsumpcja krajowa i wysoki stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych. Od strony finansowej realizację przedsięwzięć rozwojowych ułatwiają dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstw i niskie oprocentowanie kredytów.

Sytuacja płynnościowa. Potwierdzeniem dobrej sytuacji firm jest również ich sytuacja płynnościowa. Poprawa jest tutaj obserwowana od kilku lat, ale obecnie ma ona inne źródło niż w latach 2010-2012. Ostatnie lata przyniosły bowiem spadek koncentracji środków pieniężnych, wynikający z pogorszenia kondycji dużych przedsiębiorstw, głównie pochodzących z branż zajmujących się wydobywaniem i przetwarzaniem surowców, które tracą na spadku cen oferowanych przez siebie produktów. Jednocześnie poprawiała się sytuacja w grupie mniejszych jednostek, które zyskują dzięki niższym kosztom produkcji i ożywieniu na rynku krajowym.

fot. mat. prasowe

Wynik finansowy netto w branżach najbardziej i najmniej zyskownych

Podobnie jak w poprzednich okresach, znacząca większość branż (86%) przynosiła w III kw. br. zyski.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: