eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2015

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2015

2015-07-02 13:17

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2015

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2015 © rupbilder - Fotolia.com.jpg

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Narodowy Bank Polski opublikował kolejną odsłonę cokwartalnego raportu poświęconego sytuacji finansowej sektora przedsiębiorstw. Zaprezentowane w nim dane i analizy obejmują okres styczeń-marzec 2015 r. i wyraźnie wskazują, że w analizowanym okresie sytuacja charakteryzowała się stabilnością, na co istotny wpływ wywierało wyższe tempo wzrostu sprzedaży.

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw IV kw. 2014

Na skutek wzrostu sprzedaży i relatywnie wolniej rosnącym kosztom, dynamika wyniku finansowego na podstawowej działalności zwiększyła się. Ustąpiły również jednorazowe czynniki obniżające wypracowane zyski na sprzedaży w poprzednim kwartale, w tym straty na operacjach finansowych w przemyśle paliwowym, czy straty na sprzedaży majątku trwałego w górnictwie. Ponadto, kurs złotego względem euro umocnił się, i choć względem dolara w dalszym ciągu się osłabiał, to część importerów osiągnęło poprawę wyniku na różnicach kursowych. Natomiast w przemyśle paliwowym potencjalne straty z tytułu umocnienia dolara łagodziły niskie ceny ropy naftowej.

Ostatecznie, wynik finansowy z całokształtu działalności wzrósł w sektorze przedsiębiorstw o niemal 10% r/r, zwiększyły się również wskaźniki rentowności, w tym zanotowano zarówno wyższe wskaźniki w ujęciu zagregowanym, jak i wzrost mediany ich rozkładu. Ostatecznie zwiększył się również odsetek firm przynoszących zyski. Pogorszenie kondycji następowało w dalszym ciągu w górnictwie węglowym.

Obserwowany na początku roku wzrost sprzedaży zauważono zarówno w grupie eksporterów, jak i w firmach zorientowanych wyłącznie na rynek krajowy. Poprawa pojawiła się w większości sekcji, z czego najsilniejszą odczuły firmy budowlane oraz transport.


Ożywienie popytu krajowego, przy niskiej dynamice kosztów, w tym kosztów pracy, pozwoliło przedsiębiorstwom sprzedającym wyłącznie w kraju na dalszą poprawę kondycji. Natomiast w grupie eksporterów rentowność pozostała niezmieniona, co wynikało z jednej strony z niższej, niż w przypadku sprzedaży krajowej, dynamiki przychodów, którą dodatkowo mógł obniżać aprecjonujący się względem euro złoty. Po drugie, w I kw. w grupie eksporterów miał miejsce znaczący wzrost kosztów niezwiązanych ze sprzedażą, głównie finansowych, co dodatkowo hamowało dalszy wzrost rentowności. Mimo to, eksporterzy nadal wyraźnie zwiększali liczbę pracowników, co świadczy o utrzymaniu dobrej kondycji i o dobrych perspektywach wzrostu tej grupy.

fot. mat. prasowe

Nominalna dynamika przychodów

W I kw. 2015 r., z perspektywy przychodów, koniunktura w sektorze przedsiębiorstw poprawiła się.


Poza eksporterami, liderami zwiększenia liczby etatów były w I kw. nadal firmy usługowe, w tym zwłaszcza handel. Redukcje zatrudnienia nadal przeprowadzało zaś górnictwo węglowe oraz energetyka, jak też restrukturyzujące się budownictwo. W tej ostatniej grupie spadek zatrudnienia jest jednak w ostatnich kwartałach coraz słabszy, co wynika z poprawy sytuacji w przeciętnej firmie budowlanej, choć nadal słabsze firmy z tej branży wypadają z rynku. W I kw. br. dynamika zatrudnienia w całym sektorze dużych i średnich przedsiębiorstw pozostała na poziomie z IV kw. 2014 r. i wyniosła 2,2% r/r.

fot. mat. prasowe

Różnica między dynamiką przychodów i kosztów

W I kw. 2015 r. koszty rosły wolniej niż przychody, czemu sprzyjał wzrost sprzedaży, przy relatywnie niskich cenach surowców oraz spadek dynamiki kosztów niezwiązanych z działalnością podstawową firm (korekta wysokich wzrostów z IV kw.).


Dynamika kosztów wynagrodzeń lekko wyhamowała w I kw. Spadek tempa wzrostu tej kategorii wynikał z redukcji kosztów płacowych w górnictwie i obniżeniu dynamiki ich wzrostu w niektórych branżach usługowych (poza handlem). Spadek kosztów pracy miał również miejsce w energetyce. Wzrosty wydatków płacowych obserwowano zaś wraz ze wzrostami zatrudnienia.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: