eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2015

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw I kw. 2015

2015-07-02 13:17

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw IV kw. 2014

Dodatnie relatywnie wysokie dynamiki wzrostu tych kosztów zanotowano w przetwórstwie, głównie w grupie eksporterów, a ponadto w handlu i pozostałych usługach. Mimo tych zmian, górnictwo i energetyka utrzymały jedne z najwyższych przeciętnych płac, zaś handel, przede wszystkim detaliczny – jedne z najniższych.

Tempo wzrostu wydatków inwestycyjnych pozostało w I kw. dwucyfrowe, choć dynamika nakładów na środki trwałe nieznacznie obniżyła się względem poprzedniego kwartału. Sugeruje to utrzymanie dobrych perspektyw sprzedażowych. Nominalnie obniżyły się zakupy środków transportu, co po części można tłumaczyć wysoką bazą odniesienia z 2014 r. Szybciej zaś zwiększały się nakłady na maszyny i urządzenia oraz budynki i budowle, co z kolei sugerować może wzrost zainteresowania rozbudową potencjału przedsiębiorstw i świadczy o optymistycznych oczekiwaniach w odniesieniu do przyszłego popytu.

Najwyższą aktywność inwestycyjną, mierzoną dynamiką nakładów na środki trwałe, odznaczały się firmy energetyczne, gdzie w ubiegłym roku ruszyły poważne projekty rozwojowe i modernizacyjne, które będą kontynuowane jeszcze przez dłuższy czas, co z kolei powinno mieć dodatni wpływ na poziom inwestycji całego sektora również w kolejnych kwartałach. Wzrosły również inwestycje w firmach przetwórczych i w budownictwie, natomiast mniej, niż w poprzednim roku, inwestował sektor usługowy, w tym głównie handel i transport. W tym ostatnim przypadku spadki wydatków inwestycyjnych można tłumaczyć wysoką bazą odniesienia. Wyjaśnienie to zdaje się potwierdzać relatywnie wysoka dynamika sprzedaży, a zatem dobre perspektywy sprzedażowe.

Dynamika kredytu w I kw. wyraźnie przyspieszyła. Złożył się na to wzrost tempa zadłużenia z tytułu kredytu krótkoterminowego oraz niższa niż w IV kw. 2014 r., ale nadal dwucyfrowa dynamika kredytu długoterminowego. Popyt na kredyt rósł głównie w sektorze energetycznym, był zatem skutkiem zwiększonych potrzeb tej branży na finansowanie poważnych inwestycji. Wzrostowi dynamiki kredytu towarzyszył jednak spadek odsetka kredytobiorców, co oznacza wzrost koncentracji zadłużenia wobec banków w firmach w największym stopniu korzystających z kredytu.

Mimo wzrostu zadłużenia, sytuacja płynnościowa sektora przedsiębiorstw pozostała dobra – wskaźniki płynności II i III stopnia osiągnęły swoje maksima, zaś wskaźnik płynności gotówkowej pozostał na wysokim poziomie, choć poniżej wartości z IV kw. 2014 r. Poprawę widać było również w przekroju firm – do najwyższego w historii poziomu wzrósł odsetek firm z płynnością przewyższającą wartość uznaną za bezpieczną. Prawdopodobieństwo bankructwa mierzone odsetkiem firm, w których zobowiązania przekraczają wartość aktywów pozostało niskie.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: