eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015

Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015

2015-02-02 12:44

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2014


Wynagrodzenia. Firmy nie planują znacznych podwyżek wynagrodzeń w I kwartale 2015 r. – będą one miały nieco większy zasięg, ale mniejszą średnią wysokość. Zwiększenie wynagrodzeń planuje – po uwzględnieniu czynników sezonowych – 23,7 proc. przedsiębiorstw. Odsetek ten nadal kształtuje się poniżej średniej dla lat 2005–2015. Presja płacowa wzrosła, ale wciąż utrzymuje się na niewysokim poziomie – tylko około 8 proc. przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych. W IV kwartale 2014 r. odsetek firm, w których wydajność rośnie szybciej niż wynagrodzenia, jest nadal wielokrotnie wyższy niż udział firm, w których wydajność nie nadąża za płacami. Większość przedsiębiorstw (51,5 proc.) deklaruje, że nie wzrastają ani wynagrodzenia, ani wydajność pracy. W 20,5 proc. firm dynamiki płac i wydajności są zbliżone.

Inwestycje. Na rozpoczęcie nowych inwestycji wciąż decyduje się mniej przedsiębiorstw niż w latach boomu gospodarczego 2007–2008. Odsetek inwestorów planujących nowe projekty w I kwartale 2015 r. oraz analogiczny wskaźnik na cały 2015 r. lekko poprawił się, ale pozostaje na niskim poziomie, poniżej swojej średniej wieloletniej. Nowe inwestycje w I kwartale 2015 r. rozpocznie 23 proc. respondentów, w całym roku – około 40 proc. Nieco wyraźniej poprawiły się natomiast prognozy dotyczące skali planowanych inwestycji. Trudno jednak mówić o powszechnym ożywieniu inwestycji, ponieważ poprawa prognoz wielkości nakładów wynika na razie tylko ze zmniejszenia się frakcji pesymistów (tj. planujących redukcję inwestycji), przy wciąż nierosnącej frakcji optymistów (tj. planujących wzrost nakładów).

Płynność. W IV kwartale 2014 r. wzrósł udział firm, które nie miały problemów z utrzymaniem płynności. Odsetek przedsiębiorstw oceniających swoją sytuację płynnościową jako bezpieczną jest dzisiaj podobny do tego sprzed wybuchu kryzysu. Zdolność przedsiębiorstw do obsługi zadłużenia kredytowego pozostaje wysoka – odsetek firm niemających problemów z regulowaniem zobowiązań wobec banków od połowy 2013 r. utrzymuje się w delikatnym trendzie wzrostowym. Poprawia się również deklarowana jakość obsługi zobowiązań handlowych, czemu sprzyjają korzystna sytuacja gospodarcza w kraju, relatywnie wysoki popyt wewnętrzny, rosnąca sprzedaż i poprawiająca się płynność kolejnych firm.

Efekty spadku cen surowców Od końca 2012 r. obserwujemy ujemną dynamikę cen PPI, a od połowy 2014 r. znaczący spadek cen ropy naftowej na rynkach światowych, a w efekcie tego również obniżki cen paliw. I choć skala spadków cen paliw jest w Polsce znacznie mniejsza niż ropy naftowej (na co wpływ ma zarówno wysoki udział podatków w cenie paliwa, jak i wzrost marż firm), a spadki cen PPI są rzędu 1-2% w skali roku, to obniżki te obserwowane są od dłuższego czasu i w zauważalny sposób przekładają się na koszty sektora przedsię-biorstw, a w efekcie tego mogą mieć wpływ na utrwalenie się ujemnych oczekiwań inflacyjnych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: