eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015

Kondycja przedsiębiorstw - IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015

2015-02-02 12:44

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2014


Ze względu na relatywnie duży udział kosztów paliw w kosztach branży transportowej, to ona powinna obecnie odczuć najsilniejsze skutki spadku cen (w transporcie lądowym udział kosztów paliw sięgać może nawet 20% kosztów ogółem). Wskazywać na to mogą również deklaracje przedsiębiorstw. Obserwowane spadki cen surowców zostały uznane bowiem za generalnie korzystne z punktu widzenia kondycji firm, w tym szczególnie pozytywnie oceniła te spadki grupa firm transportowych. Z przeprowadzonej analizy wynika, że firmy które uważają spadki cen PPI za korzystne, same rzadziej obniżają ceny, ale są niejako beneficjentami tych obniżek, zyskując na malejących kosztach surowców. Skutkiem tego osiągają też wzrost marż. Ponadto, dane historycznie pokazują, że między zmianami cen paliw i zmianami cen transportu nie ma dodatniej korelacji. Wpływ na to ma m.in. niejednorodny charakter branży , ale także wysoki stopień konkurencji w jej obrębie. W konsekwencji działania silnej konkurencji rynkowej, odmiennie niż w innych branżach, ceny transportu kształtowane są tam częściej przez kluczowych klientów i dużych graczy rynkowych (ten mechanizm działa głównie na rynku krajowym), niż w oparciu o mechanizm typu: koszty plus marża, a zatem w oparciu o metody kalkulacji cen, które przeważają w pozostałych przedsiębiorstwach.

Nie ma zatem wyraźnych przesłanek wskazujących na to, że branża transportowa zareaguje w najbliższym czasie znaczącymi obniżkami cen usług przewozowych. Nie wskazują na to również prognozy cen formułowane przez te przedsiębiorstwa. Będzie to jednak również uwarunkowane zachowaniem się kluczowych klientów tej sekcji.

Sprzyjające uwarunkowania kosztowe transportu, jak też relatywnie wysoki poziom wykorzystania mocy produkcyjnych (w ostatnich latach poziom ten kształtuje się stale powyżej poziomu przeciętnego w próbie, co oznacza, że firmy transportowe nie mają istotnych problemów ze znalezieniem odbiorców na swoje usługi) przekładają się pozytywnie na kondycję branży. Efektem tego jest m.in. wyraźna poprawa prognoz zatrudnienia i płac, jaką odnotowano w I kw. br. Wydaje się zatem, że branża transportowa raczej wykorzysta sprzyjające warunki do rozwoju.

Podsumowując, trudno jednoznacznie ocenić, czy w najbliższym czasie obserwowane spadki cen surowców, w tym paliw, spowodują wyraźniejsze i powszechne spadki cen towarów i usług w sektorze przedsiębiorstw. Prognozy cen pozostają, co prawda, na jednym z najniższych poziomów w historii badań (ale też obserwowane w ciągu ostatniego kwartału zmiany nie pokazały wzrostu odsetka firm zamierzających obniżyć ceny), a presja na dokonanie obniżek cen nieznacznie rośnie w odczuciu firm, ale jednocześnie branża transportowa, która najbardziej zyskuje na spadkach cen paliw nie sygnalizuje obniżek, natomiast pozostałe branże odznaczają się relatywnie niskim udziałem kosztów paliw w kosztach ogółem (w przetwórstwie 1,4%). Być może zatem firmy będą się starały wykorzystać tę sytuację, żeby osiągnąć wyższą rentowność sprzedaży.


poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: