eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prywatna opieka medyczna będzie tańsza?

Prywatna opieka medyczna będzie tańsza?

2015-02-02 14:15

Prywatna opieka medyczna będzie tańsza?

Prywatna opieka medyczna tanieje © hiphoto39 - Fotolia.com

Kilometrowe kolejki do lekarzy specjalistów i czas oczekiwania liczony czasem nie w miesiącach, a w latach sprawiają, że coraz większą popularnością wśród polskich pacjentów cieszą się niepubliczne placówki medyczne. Szacunki wskazują, że ten rynek już wkrótce wart będzie 40 miliardów złotych. Niestety nie każdego stać jest na prywatną wizytę. Czy wzrost wartości rynku pociągnie za sobą obniżki cen i tym samym większą dostępność prywatnej służby zdrowia?

Przeczytaj także: Prywatna opieka medyczna w 2009 r.

Prognozy firmy badawczej PMR wskazują, że w nadchodzących latach wartość rynku prywatnych usług medycznych będzie stabilnie rosnąć, w tempie około 5,7 proc. rocznie. W 2016 roku ma ona przekroczyć 40 mld zł. Z najświeższej Diagnozy Społecznej wynika, że dla niemal 70 proc. Polaków zdrowie to warunek szczęśliwego życia. Tymczasem realia są niewesołe. Czas oczekiwania w kolejkach do lekarzy wydłuża się nieubłaganie, a kolejki półroczne czy roczne nikogo już chyba nie zadziwiają. Na wizytę u endokrynologa pacjenci czekają średnio ponad pół roku, a poddanie się rezonansowi magnetycznemu głowy nie jest możliwe wcześniej niż po 1,5 roku od rejestracji.

Jednak rynek abonamentów medycznych jest już na tyle rozwinięty, że konsumenci mogą wybierać między ofertami kilkunastu firm.

Kto najczęściej korzysta z abonamentów medycznych?


Największą grupą są pracownicy dużych firm, dla których prywatna opieka medyczna jest częścią wynagrodzenia. Wykupując takie benefity pracodawcy nie tylko liczą na to, że ich pracownicy poczują się dowartościowani. Nie bez znaczenia jest również oszczędność czasu, jaki taka usługa gwarantuje. Jednak pakiety medyczne można kupować również indywidualnie. Ich ceny w ostatnich latach stały się bardziej przystępne.
– Podstawowe pakiety kosztują już poniżej 40 zł. W takiej cenie klienci mogą skorzystać z pomocy lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy kilku najpopularniejszych specjalizacji, szczepień przeciwko grypie oraz podstawowych zabiegów ambulatoryjnych. Jednak często dla pacjentów najważniejszy jest znacznie krótszy czas oczekiwania na wizytę - tłumaczy Paweł Słowiakowski z LepszaOferta.pl.

fot. hiphoto39 - Fotolia.com

Prywatna opieka medyczna tanieje

Wybierając ofertę warto skupić się na kilku kryteriach. Po pierwsze musimy się zastanowić, ile realnie jesteśmy w stanie za taki pakiet zapłacić. Po drugie zdecydować, czy ubezpieczamy się indywidualnie, czy wraz z naszą rodziną. Wtedy koszty będą niższe.


Prywatnie, ale czy wygodnie?


Czas oczekiwania to nie jedynie kryterium, na jakie zwracają uwagę pacjenci. Coraz większą uwagę przywiązują też do standardu obsługi czy możliwości korzystania z nowoczesnych form komunikacji. Prywatne placówki medyczne, aby przetrwać na rynku, muszą dostosować się do rosnących wymagań klientów. Dlatego coraz częściej wykorzystują nowoczesne technologie, by ułatwić im np. rejestrację.
– Widać to w przypadku zwłaszcza dużych firm. Ich klienci mogą rejestrować się na różne sposoby, nie tylko przez telefon czy osobiście. Coraz popularniejsza jest np. rejestracja internetowa, gdzie pacjent może wybrać specjalizację lekarza, dogodny termin wizyty, czy nawet miasto. Co ciekawe, coraz częściej można się rejestrować również za pomocą mobilnej strony internetowej lub aplikacji na smartfon – wyjaśnia Paweł Słowiakowski z serwisu LepszaOferta.pl, który jako jedyny w Polsce umożliwia zakup takich usług przez internet oraz w sieci placówek franczyzowych.


Opieka dostosowana do potrzeb pacjenta


Prywatna służba zdrowia różnicuje swoją ofertę, by zaspokoić potrzeby różnych klientów. Największe firmy oferują więc różnorodne pakiety dedykowane: dla seniorów, dla rodzin czy z rozszerzonym pakietem szpitalnym. Te ostatnie mogą zawierać w sobie np. gwarancję pojedynczego pokoju, zaawansowaną diagnostykę, komfortowe warunki porodu czy indywidualną opiekę pielęgniarską po operacji.

Jak wybrać placówkę i pakiet?


Wybierając ofertę warto skupić się na kilku kryteriach. Po pierwsze musimy się zastanowić, ile realnie jesteśmy w stanie za taki pakiet zapłacić. Po drugie zdecydować, czy ubezpieczamy się indywidualnie, czy wraz z naszą rodziną. Wtedy koszty będą niższe. Ważne, by szczegółowo przeanalizować co konkretnie wchodzi w skład oferty, do jakich specjalistów mamy gwarantowany dostęp oraz ile czasu będziemy na taką konsultację czekać. Oferta powinna w jak największym stopniu odpowiadać naszym konkretnym wymaganiom, zatem jeżeli na przykład planujemy powiększenie rodziny, to szczególną uwagę możemy zwrócić na świadczenia, jakie dana firma oferuje w związku z prowadzeniem ciąży i samym porodem. Nie bez znaczenia są też limity – warto sprawdzić, czy częste korzystanie z usług lekarzy nie oznacza automatycznie zwiększenia ceny abonamentu.

Biorąc pod uwagę, że według ostatniej Diagnozy Społecznej małżeństwo z dwojgiem dzieci wydaje średnio w ciągu roku na ochronę zdrowia 2436 zł, popularność tego typu usług powinna systematycznie rosnąć. To natomiast powinno przełożyć się na obniżenie ich cen.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: