eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski eksport: kierunek Bałkany?

Polski eksport: kierunek Bałkany?

2014-12-29 11:43

Polski eksport: kierunek Bałkany?

Polski eksport: czas na Bałkany? © Sondem - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polski eksport w kierunku Bałkanów ma się całkiem dobrze. Analiza opracowana przez AKCENTĘ pokazuje, że w I połowie bieżącego roku dwucyfrowe wzrosty zanotował wywóz towarów do Grecji, Kosowa, Serbii i Słowenii. Największą dynamikę obserwuje się w przypadku Czarnogóry (+368,2%). Istnieją również przesłanki pozwalające sądzić, że w przyszłości sytuacja ulegnie poprawie - wśród 11 państw wytypowanych w nowym programie Ministerstwa Gospodarki "Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach" znajdują się: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia oraz Serbia.

Przeczytaj także: Polski eksport: cel Afryka Północna

Jak podkreśla Radosław Jarema, dyrektor zarządzający AKCENTY w Polsce, intensywny rozwój państw bałkańskich sprawia, że stają się one alternatywą dla „ciasnego” rynku Zachodniej Europy. Co więcej Bałkany to także obszar nieodległy geograficznie, co znacznie ułatwia wszelkie kwestie związane z transportem.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że droga z Warszawy do stolicy Serbii, Belgradu jest prawie taka sama jak do Amsterdamu i dużo krótsza niż do Rzymu czy Paryża – mówi Radosław Jarema.

Do krajów bałkańskich zgodnie z międzynarodową definicją zalicza się Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Chorwację, Czarnogórę, Grecję, Kosowo, Macedonię, Serbię oraz po części również Słowenię i Rumunię. Na czterech wybranych rynkach (w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Macedonii i Serbii) Ministerstwo Gospodarki wspierać będzie branżę polskich specjalności żywnościowych. Ale nie tylko. Pomoc otrzymają również eksporterzy poszczególnych polskich wyrobów do konkretnych krajów: mebli do Chorwacji, środków transportu do Serbii a także maszyn i urządzeń (w tym górniczych) do Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii.

fot. mat. prasowe

Procentowe zmiany polskiego eksportu do krajów bałkańskich

Polski eksport do Czarnogóry zwyżkował o 368,2%.


Kraje europejskie są głównymi odbiorcami polskiego eksportu. Najmocniej widać tu udział Unii Europejskiej i krajów Europy Zachodniej. A Europa i UE to nie tylko Zachód, warto pamiętać, o dużym potencjale tkwiącym na południowym wschodzie Europy. Wielu eksporterów już go wykorzystuje, co pokazują choćby dane GUS. Dużym ułatwieniem jest też fakt, że część krajów Półwyspu Bałkańskiego należy do UE. Nawiązanie wymiany handlowej z bałkańskimi kontrahentami z krajów członkowskich może być dobrym treningiem przed wejściem na pozaunijne rynki Półwyspu – mówi Radosław Jarema.
Do Unii Europejskiej należy 5 krajów bałkańskich. Najstarszym członkiem UE na Bałkanach jest Grecja, po niej do Wspólnoty dołączyła Słowenia, a następnie Bułgaria, Rumunia i niedawno także Chorwacja. W kolejce czeka Serbia, która rozpoczęła negocjacje akcesyjne z UE na początku 2014 r. oraz Czarnogóra. Krajem kandydującym jest także Macedonia. Dobre rozpoznanie nowego rynku to podstawa przy ekspansji zagranicznej, ale w przypadku krajów bałkańskich trzeba szczególnie uważać, aby nie ulec pokusie przenoszenia opinii z jednego państwa na drugie. Trzeba pamiętać, że każdy kraj bałkański ma swoją specyfikę. Nie tylko kulturową ale i ekonomiczną, w tym walutową – zwraca uwagę Radosław Jarema.

fot. mat. prasowe

Procentowe zmiany polskiego importu z krajów bałkańskich

W I półroczu br. import z krajów bałkańskich wzrósł o 138,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego


Część państw bałkańskich już przyjęła euro, przy czym są to nie tylko kraje należące do UE. Wspólną walutą posługują się Słowenia i Grecja oraz będące poza Unią Czarnogóra i Kosowo. Przyjęcie euro w przyszłości zapowiedziały także Bułgaria, Chorwacja i Rumunia.
Rozliczanie się z naszymi kontrahentami w najpopularniejszej walucie regionu, czyli euro może być dużo korzystniejsze dzięki zabezpieczeniu się przed niekorzystnymi wahaniami kursu. Prostym i łatwo dostępnym narzędziem są służące temu forwardy. Dzięki nim polskie firmy mogą stać się bardziej konkurencyjne a ich finanse bezpieczniejsze – mówi Jarema.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Bezrobocie w Polsce XI 2014

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: