eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki

Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki

2018-10-26 13:02

Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki

Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki © oxie99 - Fotolia.com

Jak podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, po I półroczu br. wartość eksportu osiągnęła poziom 107,6 mld EUR, co w ujęciu rocznym oznacza skok o 5,7%. Wysyłka towarów do UE wzrosła z kolei o 6,1% (do 86,5 mld EUR). Co ważne, w przypadku aż 17 krajów członkowskich polski eksport zanotował wzrost szybszy od przeciętnego. Tak było m.in. w przypadku Irlandii (21%), Chorwacji i Słowenii (po 18%) oraz Rumunii (17%). Najnowsza edycja badania Bibby MSP Index wskazuje, że działalnością eksportową trudni się już połowa polskich firm.
Na szczycie listy naszych czołowych odbiorców ciągle plasują się państwa Unii Europejskiej. W tym roku eksport do Niemiec podskoczył o 8,7%, w przypadku Francji było to 7,1%, Niderlandów - 5,8%, a Czech - 4,2%. Wzrosty zanotowano również w wysyłce towarów na rynki pozaunijne (+4,6% do 7,3 mld EUR). Sprzedaż do USA wzrosła o około 8,6%, do Norwegii (ok. 15,4%), a do Izraela o 6,8%.
Obrót towarów i usług z zagranicą pozwala zagospodarować ich nadwyżki w kraju pochodzenia. Stwarza również możliwości poznania nowości technicznych i technologicznych. Dzięki niemu powiększa się ponadto grono potencjalnych odbiorców produktów, a także możliwe jest podnoszenie ich cen w najzamożniejszych krajach. Eksport daje więc przedsiębiorcom szereg nowych możliwości do lepszego rozwoju firmy – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

fot. oxie99 - Fotolia.com

Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki

Po I półroczu 2018 r. eksport osiągnął wartość 107,6 mld EUR, poziom o 5,7% wyższy niż przed rokiem – wynika z analizy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.


Eksportowe sukcesy znajdują swoje odzwierciedlenie w nastrojach przedsiębiorców. Więcej niż 3 na 10 badanych eksporterów prognozuje, że ich sprzedaż za granicę będzie osiągać coraz wyższe wartości – pokazuje 16. fala Bibby MSP Index. Warto pamiętać jednak, że sprzedaż towarów lub usług za granicę – mimo licznych korzyści – jest także narażona na wiele negatywnych czynników warunkujących jej prawidłowe funkcjonowanie. Największą obawą przedsiębiorców pozostają wahania kursów walut – wskazuje 51% ankietowanych w aktualnej fali Bibby MSP Index. Ponad 30% z nich odczuwa niepewność związaną z brakiem płynności finansowej, a 21% z pozyskaniem wiarygodnych informacji o zagranicznym kontrahencie.
Wyjście naprzeciw potrzebom przedsiębiorców sprzedającym swoje produkty za granicę możliwe jest za pośrednictwem specjalnie dostosowanej do nich oferty faktoringu eksportowego. Daje on pewność, że firma uzyska zapłatę za dostarczony towar lub usługę. Ponadto pomaga w sprawdzeniu wiarygodności potencjalnego kontrahenta, a także pozwala na przeznaczenie dodatkowych „uwolnionych” środków na realizację nowych zleceń czy zapłatę za zaplanowane inwestycje – podsumowuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, iż największą popularnością wśród polskich produktów eksportowanych do krajów UE w I półroczu 2018 r. cieszyły się wszelkie pojazdy, ich części oraz akcesoria (13,2% całkowitego eksportu). Na podium uplasowały się ponadto urządzenia mechaniczne, kotły, maszyny, a także ich elementy (11,9%) oraz maszyny i urządzenia elektryczne wraz z niezbędnymi akcesoriami (10,6%). Meble, pościel oraz materace stanowią 6,3% eksportu, natomiast tworzywa sztuczne oraz artykuły z nich produkowane to przeszło 5,3%. Wyroby z żelaza i stali osiągnęły poziom 3,5%.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: