eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kondycja przedsiębiorstw - I kw. i prognoza II kw. 2010

Kondycja przedsiębiorstw - I kw. i prognoza II kw. 2010

2010-04-23 13:49

Na początku 2010 r. przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę sytuacji. Prognozy i oczekiwania, w tym przede wszystkim prognozy popytu i eksportu cechuje rosnący optymizm. Przekłada się on na coraz mniejszy odsetek firm redukujących zatrudnienie i coraz większy udział przedsiębiorstw je zwiększających. Nie przekłada się on natomiast jeszcze na plany inwestycyjne przedsiębiorstw - wynika z publikacji NBP pt. "Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w I kwartale 2010 r. oraz prognoz koniunktury na II kwartał 2010 r.".

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016

Z danych NBP wynika, że tempo poprawy pozostało niskie, a zróżnicowanie między poszczególnymi branżami i klasami wysokie. Poza słabą aktywnością inwestycyjną i słabym popytem wewnętrznym, dodatkowy niekorzystny wpływ na tempo poprawy w I kw. miała mroźna zima, która odbiła się najsilniej na sytuacji budownictwa. Mimo stopniowej poprawy, głównym problemem sektora przedsiębiorstw pozostaje zbyt niski popyt, a w dalszej kolejności wahania kursu walutowego oraz silna konkurencja.

W świetle wyników Szybkiego Monitoringu NBP oraz danych statystyki publicznej można sformułować następujące wnioski w obszarze koniunktury gospodarczej:

1. Skala zaobserwowanej poprawy w obszarze popytu pozostaje niewielka. Odnotowano nieznaczny wzrost poziomu wykorzystania mocy produkcyjnych oraz niewielki spadek bariery popytu. Niski popyt pozostał najważniejszym problemem sektora przedsiębiorstw. Prognozy w zakresie popytu oraz produkcji są jednak coraz bardziej optymistyczne, a ich poprawa obserwowana jest w większości branż i klas. Zmniejsza się również problem nadmiernych zapasów produktów gotowych.

2. Wyraźnie rośnie optymizm prognoz eksportu. Sytuacja w grupie eksporterów jest coraz lepsza, a opłacalność sprzedaży zagranicznej, mimo aprecjacji złotego względem euro, pozostaje wysoka. M.in. ze względu na wciąż korzystny dla eksporterów kurs złotego, ale też zapewne ze względu na wcześniej poniesione straty na opcjach walutowych, firmy rzadziej niż w latach 2006-2008 sięgają po instrumenty finansowe zabezpieczające przed ryzykiem dewizowym. Takie metody wykorzystywane są znacznie częściej przez duże przedsiębiorstwa oraz eksporterów zaopatrujących się na rynkach zagranicznych (eksporterów-importerów). W grupie przedsiębiorstw, które rok temu informowały o poniesieniu znaczących strat na instrumentach pochodnych odnotowano znaczącą poprawę sytuacji.

3. Przedsiębiorstwa coraz rzadziej planują zwolnienia i coraz częściej zamierzają zwiększać liczbę pracowników, niemniej w II kw. zatrudnienie w całym sektorze może jeszcze nie rosnąć. Wzrost optymizmu prognoz zatrudnienia przekłada się również na wzrost odsetka przedsiębiorstw planujących podwyższać wynagrodzenia. W II kw. podwyżki zamierzają przeprowadzić częściej duże przedsiębiorstwa niż
sektor MSP.

4. Nie widać oznak wzrostu aktywności inwestycyjnej. Odsetek nowoplanowanych inwestycji pozostaje na niskim poziomie. Sytuacja wewnątrz próby jest jednak zróżnicowana. W tych grupach przedsiębiorstw, które bardziej ograniczyły inwestycje w okresie nasilenia skutków kryzysu, obecnie obserwuje się wzrost odsetka nowych projektów. Pozytywnie należy ocenić również kolejne już zwiększenie się udziału przedsiębiorstw kontynuujących projekty rozpoczęte w okresie wcześniejszym – zamiar rezygnacji z dokończenia inwestycji jest obecnie zjawiskiem równie rzadkim jak przed wybuchem kryzysu finansowego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: