eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak wygląda ogrodnictwo XXI wieku?

Jak wygląda ogrodnictwo XXI wieku?

2010-04-06 00:22

Przeczytaj także: Polskie ogrody już nie tylko "na pokaz"


10 głównych trendów w ogrodnictwie

Raport ukazał nowe spojrzenie na ogrodnictwo, które pozwoliło ukształtować 10 ogólnoświatowych trendów - wizji jego przyszłości, skupiając się na wykorzystaniu przestrzeni pozadomowej i wpływie nowoczesnych technologii.

1. Kuchnia ogrodowa

Uprawa warzyw, owoców oraz ziół na własny użytek jest obecnie największym światowym trendem, zrzeszającym coraz większą liczbę osób. Główne przyczyny tej popularności to: oszczędność pieniędzy, czasu i co najważniejsze -zwiększenie świadomości skąd pochodzą produkty i w jaki sposób są uprawiane.

2. Organiczny Ogród

Sprzeciw wobec stosowania pestycydów i sztucznych nawozów w produkcji spożywczej to drugi silny trend w ogrodnictwie. Dlatego też, naturalne ogrodnictwo staje się coraz bardziej powszechne, dając konsumentom dostęp do zdrowych i tanich warzyw oraz owoców. Podobnie jak Kuchnia Ogrodowa, ten trend również zyskuje coraz większą popularność - jako część praktycznego podejścia do ogrodnictwa. Podobną tendencję obserwowaliśmy w krajach zachodnich na przełomie lat 40 tych i 50 tych XX wieku.

3. Ogród dobrego samopoczucia

Przez stresujący tryb życia, u zdecydowanej większości społeczeństwa, wzrasta potrzeba posiadania „bezpiecznego raju” we własnym domu. Coraz więcej właścicieli przydomowych ogrodów zmienia je w oazy spokoju – miejsca gdzie natura jest idealnie dostosowana do ich charakteru i potrzeb. W roku 2010 własny zieleniec stanie się miejscem odprężenia i relaksu po ciężkim dniu pracy. Ogród będzie miejscem regeneracji i co najważniejsze „połączenia” z naturą, wywierając kojący wpływ na nastrój właściciela.

4. Artystyczny ogród

Styl, rozumiany jako dbałość o wyjątkowy wygląd, zawsze pełnił ważną rolę w codziennym życiu każdego z nas. Do tej pory poczucie estetyki dotyczyło w największym stopniu ubrań, wystroju domu lub samochodu. Jednak w nadchodzącym roku na pierwszy plan wysunie się projektowanie charakteru własnego ogrodu. Chęć stworzenia pięknego zieleńca często wymaga pomocnej ręki eksperta. Stylizowanie przestrzeni zielonych pozwala ogrodnikom na wyrażenie ich osobowości, przemieniając zwykły, powszedni ogród w dzieło sztuki.

5. Ogród pełen dziczy

W przeciwieństwie do wystylizowanych, artystycznych ogrodów, istnieje także, coraz popularniejszy trend zorientowany na kreowanie naturalnej dzikości przyrody – tak jak ma to miejsce m.in. w krajach zachodnich. Zamiast uporządkowanej, dobrze zorganizowanej przestrzeni zielonej, część ogrodników pozwala naturze podążać swoim własnym kursem. W ten sposób podkreślają swoją niezależność wobec konwencjonalnego spojrzenia na ogród, a przy okazji mogą oszczędzić czas i pieniądze.

6. Społeczny ogród

Warto zwrócić uwagę na dynamicznie rosnącą tendencję polegającą na metamorfozie ogrodu w strefę społeczną, będącą przedłużeniem zewnętrznej przestrzeni życiowej. Dowodem na to jest coraz większy wybór mebli ogrodowych, pozadomowych sprzętów do przygotowywania posiłków oraz wzrost wydatków na sprzęty do ogrzewania patio. Nasze ogrody stają się miejscami spotkań ze znajomymi, gdzie oprócz rozrywki można przygotować takie imprezy jak wesela, urodziny lub jubileusze.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: