eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek fuzji i przejęć 2009

Rynek fuzji i przejęć 2009

2010-03-12 13:40

Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia: co stoi za osłabioną koniunkturą?


Największe transakcje M&A w Polsce ogłoszone w 2009 roku

KPMG i DealWatch podają, iż największą transakcją 2009 roku było przejęcie ponad 28% udziałów w Kompanii Piwowarskiej przez SAB Miller (niecałe 800 mln euro). Sprzedającym w tej transakcji był fundusz Kulczyk Holding. Drugą co do wartości transakcją na polskim rynku był transfer ok. 17,32% udziałów w PKN Orlen przez Naftę Polską do Skarbu Państwa. Wartość rynkowa tych udziałów wynosiła w momencie transferu niespełna 471 mln euro. Należy jednak zauważyć, że transakcja ta wynikała z restrukturyzacji Nafty Polskiej i nie doprowadziła do zmiany ostatecznego właściciela.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze transakcje ogłoszone w 2009 roku

Najważniejsze transakcje ogłoszone w 2009 roku

Wreszcie na trzecim miejscu znalazło się przejęcie grupy spółek PCC Rail przez DB Schenker za kwotę 400 mln euro. Pozostałe najważniejsze transakcje ogłoszone w 2009 roku przedstawia tabela obok.

Wyceny transakcyjne

Nastąpiło zauważalne pogorszenie wskaźników transakcyjnych. W 2009 roku współczynnik wartości transakcji do wartości sprzedaży przedsiębiorstwa wynosił 0,8-1,2x, zaś rok wcześniej było to 1,1-1,4x. Stosunek wartości transakcji do EBITDA spadł do 8,2-9,2x w 2009 roku z poziomu 10,1-10,9x rok wcześniej. Wreszcie wskaźnik wartości transakcji do wartości księgowej zmalał z 2,2-2,6x do 1,6-2,0x. Dla porównania, dla regionu Europy Środkowej wskaźniki te za 2009 rok odpowiednio wyniosły 0,9-1,3x, 6,9-7,9x oraz 1,3-1,8x.

Prognozy na przyszłość

KPMG i DealWatch zauważają, iż trudno jest prognozować dynamikę rynku M&A w 2010 roku. Jest to związane z niską weryfikowalnością zapowiedzi i deklaracji obecnych i potencjalnych uczestników rynku. Przewidują, że dynamika rynku fuzji i przejęć w 2010 roku będzie się charakteryzowała kilkuprocentowym wzrostem liczby transakcji. Jeśli zaś chodzi o wartość, biorąc pod uwagę rosnące wyceny spółek notowanych na giełdach, stanowiących punkt odniesienia dla wycen transakcyjnych, można się spodziewać, wzrostu rzędu 25-30%. Tak jak w latach ubiegłych, dużo będzie zależało od posunięć Ministerstwa Skarbu Państwa, jako największego pojedynczego sprzedającego na rynku.

„Biorąc pod uwagę plany prywatyzacyjne rządu (do tej pory niezastąpionego „dostawcy” udziałów i akcji na rynek), można byłoby się spodziewać z samych tylko sprzedaży prywatyzacyjnych,, ok. 30 mld zł w 2010 roku. A w związku z faktem, iż plany prywatyzacyjne z roku 2009 nie zostały wykonane w całości wartość ta może być teoretycznie jeszcze większa” – zauważa Krzysztof Klamut, Szef zespołu M&A w KPMG Corporate Finance.

Deklaracje funduszy inwestycyjnych, zwłaszcza typu private equity i venture capital też nastrajają optymistycznie. „Posiadają one zgromadzone środki gotowe do zainwestowania i na podstawie w miarę „twardych” zapowiedzi można się spodziewać ok. 10 mld zł (2,5 mld euro) obrotu inwestycyjnego (zarówno nowych zakupów, jak i dezinwestycji)” – dodaje Michał Chromiński, Associate w zespole M&A, KPMG Corporate Finance.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: