eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Nowy Adobe AIR oraz Flash Player 10.1

Nowy Adobe AIR oraz Flash Player 10.1

2010-02-22 00:31

Podczas tegorocznego kongresu Mobile World Congress firma Adobe przedstawiła postępy w pracach nad platformą Adobe Flash, w tym wersję Adobe AIR na urządzenia przenośne. Firma Adobe udostępniła również wersję beta odtwarzacza Flash Player 10.1 do testów dostawcom treści i autorom aplikacji na urządzenia przenośne.

Przeczytaj także: Adobe AIR 2 i Flash Player 10.1 w wersjach beta

Nowa wersja będzie stanowić jednolite środowisko uruchomieniowe dla samodzielnych aplikacji opracowywanych w ramach Open Screen Project™ — inicjatywy prowadzonej przez Adobe, w której uczestniczy już blisko 70 partnerów z całej branży. Adobe AIR, przy oczekiwanym wprowadzeniu obsługi platformy Android™ dalej w 2010 r., oferuje programistom bogate w funkcje środowisko do opracowywania zaawansowanych aplikacji mogących działać poza przeglądarką zainstalowaną na urządzeniu przenośnym, niezależnie od wykorzystywanego systemu operacyjnego. Autorzy będą mogli sprzedawać swoje programy w sklepach z aplikacjami na urządzenia przenośne.

AIR wykorzystuje funkcje odtwarzacza Flasz Player 10.1 opracowane specjalnie z myślą o takich właśnie urządzeniach. Najnowsza wersja tej platformy została zoptymalizowana pod kątem wydajności na wyświetlaczach tych urządzeń (w tym telefonów komórkowych). Ponadto wykorzystuje natywne możliwości sprzętu, dzięki czemu obsługa aplikacji będzie jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza.

Firma Adobe udostępniła również wersję beta odtwarzacza Flash Player 10.1 do testów dostawcom treści i autorom aplikacji na urządzenia przenośne. Oficjalna premiera odtwarzacza planowana jest na pierwsze półrocze 2010 r. Jest to pierwsza spójna edycja wydana w ramach projektu Open Screen Project. Umożliwia ona przeglądanie serwisów WWW zawierających bogate aplikacje, treści i filmy w wysokiej rozdzielczości (HD) na ekranach różnej wielkości, np. na nowych tabletach, smartfonach, netbookach, smartbookach, komputerach biurkowych i innych urządzeniach elektronicznych powszechnego użytku.

Według analizy przeprowadzonej w styczniu 2010 r. przez firmę Strategy Analytics do końca 2012 r. już ponad 250 milionów smartfonów będzie obsługiwać pełną wersję odtwarzacza Flash Player. Platformy przenośne obsługujące pełną wersję tego odtwarzacza obejmują Androida, BlackBerry, Symbian OS, Palm webOS oraz Windows Mobile. Kilku kolejnych partnerów zapewniło, że pracują nad wprowadzeniem obsługi Flash Player 10.1 na ich platformy.

Adobe AIR umożliwia programistom tworzenie aplikacji WWW bez przejmowania się ograniczeniami nakładanymi na nich przez konkretne przeglądarki WWW. Dzięki wprowadzeniu obsługi urządzeń przenośnych Adobe AIR umożliwia wykorzystywanie specyficznych funkcji oferowanych przez systemy operacyjne instalowane na takich urządzeniach, takich jak równoczesna obsługa kilku punktów dotknięcia, a także obsługa gestów, przyspieszeniomierza i orientacji wyświetlacza.

Oprzyrządowanie platformy Flash i oprogramowanie Adobe Creative Suite umożliwiają programistom i dostawcom treści tworzenie, testowanie i oferowanie aplikacji na wiele różnych urządzeń i systemów operacyjnych z wykorzystaniem jednego zestawu narzędzi i interfejsów programowania do wszystkich platform jednocześnie. Programiści korzystający z programu Adobe Flash Professional CS5 z Adobe Packager for iPhone mogą wykorzystać kod swoich aplikacji na iPhone do stworzenia takich samych aplikacji na Androida.

Poszerzenie zakresu funkcji obsługiwanych przez Adobe AIR o platformy urządzeń przenośnych umożliwia programistom łatwe tworzenie aplikacji kontekstowych, charakteryzujących się możliwością dostosowania sposobu wyświetlania treści i wydajności do różnych kontekstów działania aplikacji, przy jednoczesnym wykorzystaniu tego samego kodu na różnych urządzeniach i platformach. Kontekstem działania aplikacji może być konkretny rodzaj wyświetlacza, sposoby interakcji z oprogramowaniem specyficzne dla konkretnego urządzenia, funkcje specyficzne dla platform przenośnych, a także różnice w dostępie do sieci i przepustowości. Możliwe jest również personalizowanie treści na podstawie historii działań użytkownika lub danych społecznych.

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: