eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2009

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2009

2009-10-01 13:38

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca, notowanie kwartalne wzrosło o jeden punkt. Miesięczne spadki dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu są coraz mniejsze. Pogorszeniu uległy jednak wyniki w handlu zagranicznym, pojawiają się symptomy załamywania się popytu krajowego, a przy silniejszej złotówce trudno liczyć na poprawę eksportu netto.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2009

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan we wrześniu utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca 35 pkt., który nie zmienia się już od pięciu miesięcy. Natomiast notowanie kwartalne uległo niewielkiej jednopunktowej poprawie do 31 pkt. Wydaje się więc, że indeks kwartalny też osiągnął już swoje minimum i stabilizuje się na niskim poziomie, podobnie jak indeks roczny. Dane napływające z gospodarki uzasadniają te tendencje: miesięczne spadki dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu są coraz mniejsze, a sprzedaż przemysłu przetwórczego zanotowała po raz pierwszy od prawie roku niewielki wzrost. Budownictwo drugi miesiąc z rzędu rozwija się w dwucyfrowym tempie; kolejny miesiąc obserwujemy realny przyrost sprzedaży detalicznej. Jednak pogorszeniu uległy wyniki w handlu zagranicznym, a zatrudnienie maleje od początku tego roku z każdym miesiącem coraz szybciej, przy spadku płacy realnej, co źle wróży dynamice konsumpcji w najbliższych kwartałach. Pojawiają się symptomy załamywania się popytu krajowego, a przy silniejszej złotówce trudno liczyć na poprawę eksportu netto. „Mimo rosnącego optymizmu wynikającego z faktu, że ominęła nas recesja oraz silnej poprawy indeksów giełdowych, czeka nas przynajmniej kilka kwartałów stagnacji, zanim ożywienie w gospodarce światowej przyniesie wzrost popytu zagranicznego. Ponadto niepokoi pogarszający się stan finansów publicznych, co może mieć negatywny wpływ na aktywność inwestycyjną gospodarki, mimo dobrego stanu finansów przedsiębiorstw” - komentuje dr Stanisław Kubielas.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu po silnej stracie w notowaniu z poprzedniego miesiąca pozostaje w zasadzie na tym samym poziomie; indeks kwartalny zyskał jeden punkt wzrastając do 16 pkt. a roczny stracił jeden punkt do 19 pkt. Są to najniższe dotąd zarejestrowane wartości indeksu popytu. Zatrudnienie maleje od początku tego roku z każdym miesiącem coraz szybciej, a przy spadku płacy realnej źle to wróży dla dynamiki konsumpcji w najbliższych kwartałach. Pojawiają się symptomy załamywania się popytu krajowego, w tym zwłaszcza konsumpcyjnego, bo spadek inwestycji nastąpił już wcześniej. Widzimy też pierwsze symptomy pogorszenia eksportu netto, który dzięki słabej złotówce ciągnął wzrost gospodarczy w I. połowie roku. Teraz, przy silniejszej złotówce trudno liczyć na poprawę salda obrotów z zagranicą. Inwestycje w I. połowie roku odnotowały mniejszy spadek od oczekiwanego, bo część przedsiębiorstw kontynuowała rozpoczęte projekty, lecz w II. połowie roku trzeba się spodziewać dalszego osłabienia aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw. Dopóki ożywienie nie przyjdzie z większym popytem z zagranicy, trudno liczyć na zwiększone wydatki inwestycyjne w sektorze przedsiębiorstw, z wyjątkiem efektu absorpcji funduszy unijnych.

 

1 2

następna

Wydajność pracy a sieci WAN

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: