eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzęt › Aparat Panasonic Lumix DMC-ZX1

Aparat Panasonic Lumix DMC-ZX1

2009-07-31 13:51

Aparat Panasonic Lumix DMC-ZX1

Panasonic Lumix DMC-ZX1 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Firma Panasonic przedstawia aparat cyfrowy Lumix DMC-ZX1 z nowej serii ZX, który oferuje 25-milimetrowy obiektyw szerokokątny, zawierający soczewkę asferyczną 0,3 mm oraz soczewkę sferyczną 0,3 mm, zapewniając 8-krotne powiększenie optyczne (odpowiednik zakresu ogniskowych 25-200mm w aparatach na film 35 mm).

Przeczytaj także: Aparat Panasonic Lumix DMC-FP8

fot. mat. prasowe

Panasonic Lumix DMC-ZX1

Panasonic Lumix DMC-ZX1

Lumix DMC-ZX1 umożliwia zwiększenie współczynnika zoomu do 15,6x dzięki funkcji Extra Optical Zoom. 25-milimetrowy szerokokątny obiektyw nadaje się do fotografowania panoramicznych krajobrazów, jak i robienia zdjęć w ciasnych pomieszczeniach, ponieważ poszerza pole widzenia. Rozdzielczość 12,1 megapiksela pozwala powiększyć zdjęcia z zachowaniem szczegółów, a także przyciąć je i powiększyć części przeznaczone do wywołania.

fot. mat. prasowe

Panasonic Lumix DMC-ZX1

Panasonic Lumix DMC-ZX1

Inteligentny tryb automatyczny iA w aparacie Lumix DMC-ZX1 współpracuje w optycznym stabilizatorem obrazu POWER O.I.S. i funkcją poprawioną Face Recognition. Drżenie ręki, które pojawia się podczas naciskania spustu migawki albo robienia zdjęć nocnych z długim czasem otwarcia migawki, jest kompensowane przez funkcję POWER O.I.S. zapewniającą dobrą ostrość zdjęć. Natomiast tryb rozpoznawania twarzy potrafi rozpoznać trzy osoby jednocześnie i wyświetlić ich imiona na monitorze (jeśli zostały uprzednio zarejestrowane). Funkcja śledzenia autofokusu AF Tracking w aparacie pozwala z kolei namierzyć dowolny obiekt i utrzymać jego ostrość także podczas ruchu - należy wycelować aparat, zablokować ostrość i zrobić zdjęcie.

Inną cechą aparatu ZX1 jest szybki autofokus oraz czas uruchamiania aparatu wynoszący 1,1 sekundy. Opóźnienie zwolnienia migawki wynosi około 0,007 sekundy, co pozwala robić zdjęcia pod wpływem nagłego impulsu. W trybie seryjnym aparat ZX1 może robić około 2,3 zdjęcia na sekundę w pełnej rozdzielczości 12,1 megapiksela. W szybkim trybie seryjnym aparat rejestruje 10 zdjęć na sekundę, a tryb seryjny z fleszem umożliwia robienie kolejnych zdjęć z towarzyszeniem lampy błyskowej.

Nowy aparat Lumix został wyposażony w 2,7-calowy inteligentny ekran LCD oferujący dynamiczny podgląd kadru. Natomiast dzięki układowi do przetwarzania obrazu, Venus Engine V, aparat umożliwia zrobienie około 330 zdjęć na zasilaniu bateryjnym. Użytkownicy mają do wyboru szeroką gamę kolorów obudowy: srebrną, czarną, niebieską, białą lub czerwoną (w zależności od regionu sprzedaży), każdą z powłoką aluminiową, która jest odporna na odciski palców i zabrudzenia.

Aparaty Lumix ZX1 robi zdjęcia HD (high-definition) o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, które nadają się do oglądania na panoramicznych telewizorach (16:9). Oprócz filmów VGA (640 x 480) i WVGA (848 x 480) aparat może rejestrować dynamiczne wideo HD o rozdzielczości 1280 x 720p z szybkością 30 klatek na sekundę. Gniazdo na opcjonalny, komponentowy kabel HD (DMW-HDC2) umożliwia oglądanie zdjęć i filmów na ekranie telewizora. Ponadto dołączone oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 4.0 umożliwia oglądanie i edycję zarejestrowanego materiału. Można również wysłać film do serwisu YouTube albo zarchiwizować go na płycie DVD.

Jedną z charakterystycznych cech aparatu ZX1 jest nowo dodany tryb podróży (Travel mode). Można przywołać go z głównego menu, aby wprowadzić różne informacje związane z podróżą, takie jak miejsce docelowe, data, czas międzynarodowy itd. Można również odtworzyć zdjęcia, wybierając datę lub okres podróży w menu kalendarza. Ponadto do istniejących trybów tematycznych dodano tryb wysokiej dynamiki (High Dynamic). Tryb ten umożliwia utrwalenie sceny z umiarkowaną ekspozycją, także jeśli łączy ona jasne i ciemne obszary. W zależności od pożądanego efektu oraz osobistych gustów użytkownik może wybrać jedną z trzech opcji - zdjęcia standardowe, artystyczne lub czarno-białe.

Aparat Lumix DMC-ZX1 jest dostępny na polskim rynku od września 2009 r.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: