eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2009

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2009

2009-07-08 09:12

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca, zyskał dwa punkty w notowaniu kwartalnym i aż trzy punkty w notowaniu półrocznym. Są to pierwsze w tym roku wzrosty indeksu. Wyższy indeks roczny od kwartalnego oraz powstrzymanie obserwowanej dotąd tendencji spadkowej indeksów stwarza nadzieję na poprawę, a przynajmniej powstrzymanie tendencji spadkowej w kolejnych kwartałach.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2009

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w czerwcu utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca 35 pkt., oraz zyskał dwa punkty w notowaniu kwartalnym i aż trzy punkty w notowaniu półrocznym, osiągając odpowiednio poziom 34 i 39 pkt. Są to nadal rekordowo niskie notowania, choć trzeba zauważyć pierwsze w tym roku symboliczne wzrosty. Utrzymuje się przewaga indeksów rocznego i półrocznego nad kwartalnym, co sugeruje, że dno spowolnienia gospodarczego może znajdować się między drugim, a trzecim kwartałem tego roku. Wyższy indeks roczny od kwartalnego oraz powstrzymanie obserwowanej dotąd tendencji spadkowej indeksów stwarza nadzieję na poprawę, a przynajmniej powstrzymanie tendencji spadkowej w kolejnych kwartałach. Majowe wskaźniki dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej wskazują na wyhamowanie tendencji recesyjnych, podobnie jak spadek stopy bezrobocia. Jest to poniekąd efekt sezonowy, ale mogło być gorzej, spodziewano się szybszego wzrostu stopy bezrobocia. Maleje też stopa inflacji, co pomaga obniżać stopy procentowe, a bilanse: płatniczy i handlowy kolejny miesiąc wykazują dodatnie salda. Największe zagrożenie niesie ze sobą gwałtowne narastanie deficytu budżetowego, co może destabilizować gospodarkę w tym i następnym roku. Wiąże się to z poważnym spowolnieniem popytu krajowego, a dalej przychodów podatkowych, w konsekwencji spadku zatrudnienia i wyhamowania wzrostu płacy realnej. Przewidywany wzrost bezrobocia do końca roku może ten stan rzeczy jeszcze pogorszyć. Ratuje nas tania złotówka wspierająca eksport i hamująca wzrost importu.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu w notowaniu rocznym nie uległ zmianie, pozostając na poziomie 23 pkt., natomiast poprawił się w notowaniu kwartalnym o 4 punkty do 25 pkt. Indeks roczny popytu pozostaje na historycznie najniższym notowaniu, ale wydaje się, że tendencja spadkowa została zahamowana, a indeks kwartalny odrobił częściowo straty z poprzedniego miesiąca. Stosunkowo dobre dane dotyczące konsumpcji i eksportu netto w I kwartale spowodowały skok w górę o 4 punkty również indeksu popytu za I półrocze. Wydaje się, że tendencje spadkowe produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej ulegają powoli wyhamowaniu. Pozytywnie zaskakuje również dodatnie saldo bilansu handlowego i płatniczego. Niska wartość złotego sprzyja ograniczeniu spadku dynamiki eksportu w warunkach światowego załamania handlu, oraz ograniczeniu importu. W efekcie mamy pozytywny wkład eksportu netto do popytu globalnego i PKB. Przy załamaniu inwestycji tak krajowych jak i płynących z zagranicy, spadek dynamiki popytu konsumpcyjnego jest wolniejszy niż oczekiwano, ale należy się liczyć z nasileniem negatywnej dynamiki do końca roku, wraz ze wzrostem bezrobocia i spadkiem realnych dochodów ludności. Już drugi miesiąc obserwujemy spadek realnej wartości funduszu płac, a do końca roku tendencje te ulegną z pewnością wzmocnieniu wraz ze wzrostem bezrobocia, gdy ustaną prace i skończy się zatrudnienie sezonowe.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: