eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2009

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2009

2009-06-05 00:10

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju stracił kolejne trzy punkty w notowaniu rocznym i aż cztery punkty w notowaniu kwartalnym. Gwałtownie kurczy się podaż kredytu, a przedsiębiorstwa przejadają depozyty, bo zyski spadły do połowy. Jedynym optymistycznym wskaźnikiem pozostaje nadal niski i malejący deficyt w obrotach z zagranicą oraz deficyt handlowy. Chociaż wyniki PKB za I kwartał okazały się lepsze niż oczekiwano, obserwowane tendencje w II kwartale sugerują, że będzie on gorszy niż pierwszy.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2009

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju stracił kolejne trzy punkty w notowaniu rocznym i aż cztery punkty w notowaniu kwartalnym, przyjmując odpowiednio rekordowo niskie wartości 35 i 32 punkty. Indeks roczny nadal pozostaje powyżej kwartalnego, chociaż różnica między nimi wzrosła. Potwierdza to tendencję, która zarysowała się w ubiegłym miesiącu, z której wynika, że dno spowolnienia gospodarczego powinno przypaść na drugi kwartał tego roku. Wyższy indeks roczny od kwartalnego oznacza poprawę w kolejnych kwartałach. Niepokojące jest jednak, że oba indeksy wykazują tendencję malejącą. Drugi kwartał rozpoczął się kolejnym miesięcznym spadkiem produkcji sprzedanej przemysłu i malejącym po raz pierwszy od kilku lat realnym funduszem płac. Świadczy to o ciągłej aktualnej jak i przyszłej redukcji popytu. Gwałtownie kurczy się podaż kredytu, a przedsiębiorstwa przejadają depozyty, bo zyski spadły do połowy. W budżecie rośnie dziura, podobnie jak inflacja i bezrobocie. Chociaż wyniki PKB za I kwartał okazały się lepsze niż oczekiwano, obserwowane tendencje w II kwartale sugerują, że będzie on gorszy niż pierwszy. Otoczenie zagraniczne gwałtownie się pogarsza, co hamuje eksport, a inwestycje zagraniczne skurczyły się już o połowę w stosunku do ub. roku.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu uległ redukcji z 27 pkt. do 21 pkt. kwartalnie i 23 pkt. w horyzoncie rocznym. Jest to historycznie najniższe notowanie indeksu popytu, co wynika z tego, że wszystkie komponenty globalnego popytu wykazują tendencje spadkowe, a malejący po raz pierwszy od czterech lat realny fundusz płac zapowiada obniżenie wydatków konsumpcyjnych, które dotąd stanowiły główny czynnik nakręcający wzrostu PKB. Już trzeci miesiąc mamy spadek zatrudnienia przy znacznym spowolnieniu dynamiki płac. Drugi kwartał zaczął się ponownym silnym spadkiem sprzedaży przemysłu i blisko zerowym wzrostem sprzedaży detalicznej. Wprawdzie na tle poprzednich miesięcy dynamika sprzedaży detalicznej nieco się poprawiła, ale to głównie efekt Świąt Wielkanocnych; podobnie jak spadki dynamiki eksportu stały się coraz mniejsze, ale to ciągle za mało by zarejestrować ożywienie popytu. Załamanie podaży kredytu dla przedsiębiorstw w kwietniu nie wróży dobrze inwestycjom, a napływ inwestycji zagranicznych spadł do połowy. Również z przyspieszeniem absorpcji środków unijnych pojawiają się problemy wynikające z biurokracji procedur rządowej administracji i restrykcji banków przy udzielaniu kredytu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: