eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › UE sfinansuje technologie czystego węgla

UE sfinansuje technologie czystego węgla

2009-04-17 13:04

Przeczytaj także: Dla kogo czyste technologie węglowe?


Wadą kędzierzyńskiego projektu jest także to, że jest on stosunkowo (w obecnej postaci) świeży. A jak podkreśla prof. Buzek, aby ZAK liczył się w walce o pieniądze, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Dodatkowo przydałby się partner technologiczny - firma, która nawiąże współpracę i zapewni dostawę technologii. W tym ostatnim przypadku ZAK rozmawia z potencjalnymi dostawcami technologii.

Dwóch się bije - Puławy skorzystają?

Nieco w tle wyścigu o budowę instalacji CCS są Zakłady Azotowe Puławy. Czy będą się ubiegały o finansowanie z UE? Na razie nie wiadomo. Puławy chcą wybudować instalacje do zgazowywania węgla. Co więcej, zrobiono już studium wykonalności instalacji. Studium pozyskania gazu syntezowego na potrzeby produkcji amoniaku wykonane przez Bechtel Corporation potwierdziło zasadność dalszych prac.

- Wnioski wynikające ze studium wykonalności projektu zgazowania węgla w naszym zakładzie są optymistyczne.

Jesteśmy zdecydowani kontynuować realizację tego projektu. Wkrótce przystąpimy do wyboru doradcy prawnego i finansowego - mówi Paweł Jarczewski, prezes puławskiej spółki.

Dostawcą węgla i partnerem w projekcie jest Lubelski Węgiel Bogdanka. Obie firmy podpisały w listopadzie 2008 r. umowę o współpracy strategicznej w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć opartych na węglu kamiennym.

- Dużym atutem tej inwestycji są stosunkowo niskie koszty transportu węgla oraz duże zasoby wydobywcze polskich kopalń węgla, z najbliżej położoną kopalnią Bogdanka - uważa Jan Łaski, prezes Bechtel Polska. - To obiecujący, perspektywiczny projekt dla puławskiej spółki. Mogę tylko dodać, że jest to sprawdzona technologia.

Obecnie na świecie funkcjonuje lub jest w trakcie budowy ponad 50 podobnych instalacji wykorzystywanych w przemyśle - dodaje Łaski.

Dodatkowym atutem puławskiej spółki jest odpowiednia infrastruktura, na którą składa się m.in.: tlenownia do produkcji tlenu, węzeł rozładunku węgla, infrastruktura energetyczna oraz instalacja do produkcji kwasu siarkowego umożliwiająca zagospodarowanie dodatkowych ilości siarki.

Ponadto możliwość realizacji projektu zgazowania węgla w istniejącej podstrefie ekonomicznej "Starachowice" w Puławach przyniesie dodatkowe wymierne efekty.

Wydaje się, że wszystkie nasze projekty są ciekawe. Co ważne, każdy wykorzystuje inne rozwiązania. Jednak chętnych do wykrojenia sobie swojego kawałka w tym torcie jest wielu. To może spowodować, że finansowanie z UE otrzyma tylko jedna inwestycja.

Być może konieczne jest więc rozpoczęcie bliższej współpracy pomiędzy firmami chcącymi stosować technologię CCS. Warto także, aby wsparciem polskich projektów bardziej zainteresował się rząd. Same spółki nie będą w stanie niczego przeforsować.

W Brukseli główny głos mają bowiem politycy, a nie prezesi największych nawet firm.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: