eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › UE sfinansuje technologie czystego węgla

UE sfinansuje technologie czystego węgla

2009-04-17 13:04

Przeczytaj także: Dla kogo czyste technologie węglowe?


Jak oceniają planowaną instalację urzędnicy w Brukseli? Mówią o niej: wielka.

Dodają, że tego typu instalacji ma powstać nawet kilkanaście. - I to może być największa słabość waszego projektu - przyznał niedawno jeden z brukselskich decydentów. Podkreślał też, że słabością inwestycji w Bełchatowie jest stosunkowo niewielka innowacyjność. A podobna - tyle że dużo mniejsza - instalacja już działa w niemieckim zakładzie Schwarze Pumpe (właścicielem jest szwedzki koncern Vattenfall).

Wizjonerski Kędzierzyn

Na europejskie fundusze chrapkę mają także Zakłady Azotowe Kędzierzyn.

Wspólnie z Południowym Koncernem Energetycznym chcą wybudować instalację, która nie tylko wyłapywałaby CO2, ale pozwalała wykorzystać go do produkcji np. metanolu.

- To projekt wizjonerski - przekonuje Paal Frisvold z Bellona Europa, wpływowej organizacji pozarządowej zajmującej się m.in. doradzaniem KE w kwestiach czystych technologii węglowych. - Nie tylko wychwytuje CO2, ale wykorzystuje go przy produkcji chemikaliów (tzw. chemiczna sekwestracja CO2). Co więcej, to projekt kluczowy dla was, bo zamienia to, co dusi polską ekonomię, w szanse dla gospodarki.

Oczywiście, to kosztowne, ale Unia to rozumie i ma odpowiednie fundusze, aby osiągnąć cel.

Nic więc dziwnego, że szefowie zakładu z Kędzierzyna są optymistami. - Nasz projekt ma duże szanse na uzyskanie finansowania z Unii Europejskiej - zapewnia Krzysztof Jałosiński, prezes ZAK. Przede wszystkim pozwala na przetestowanie aż 20 innowacyjnych technologii, co jest niespotykane dla innych tego typu projektów.

Na naszą korzyść działa również kryterium geograficzne - instalacja zostanie wybudowana na terenie Górnego Śląska, jednego z największych emitentów CO2 w Europie.

Co odróżnia projekt ZAK i PKE od innych projektów? Najważniejsze jest to, że kompleks nie tylko dostarczy elektryczność i ciepło, ale pozwoli dodatkowo na produkcję surowców chemicznych, m.in. metanolu, mocznika, wodoru, a w przyszłości również syntetycznych paliw. Projekt już w fazie demonstracyjnej zapewni produkcję gazu syntezowego w ilości wystarczającej dla wyprodukowania 0,5 mln ton metanolu w skali roku. Wyeliminuje to w Polsce potrzebę importu tego surowca zza granicy i w całości zaspokoi polskie zapotrzebowanie na metanol.

Założenia projektu mówią także, że łączne zmniejszenie emisji CO2 (z tytułu samego projektu demonstracyjnego) wyniesie około trzech milionów ton rocznie (redukcja na poziomie 92 proc.).

Kompleks ma zostać zrealizowany do 2015 roku. Aktualnie trwają prace nad przygotowaniem pełnego studium wykonalności przedsięwzięcia, którego łączny koszt jest szacowany na 5,5 mld zł.

Jednak w tej beczce miodu jest i łyżka dziegciu. W projekcie ZAK i PKE jest bardzo dużo nowoczesnych, ale i nie w pełni jeszcze przetestowanych technologii.

Z drugiej strony może to być atut, KE może chcieć dać pieniądze na przetestowanie nowych rozwiązań.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: