eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Manipulacja w pracy - techniki wywierania wpływu

Manipulacja w pracy - techniki wywierania wpływu

2008-10-15 13:52

Przeczytaj także: Sztuka manipulacji: potrenuj swoje zdolności


Celowe przeszkadzanie.

Jedna z najbardziej perfidnych technik. Zamiast zapewnić komfort pracy masz ciągle "pod górę". Musisz zmagać się z przeciwnościami rzeczy martwych i brakiem zrozumienia u innych. Zepsute ksero, faks, komputer, nieprzyjemnie dźwięki, zapachy, przeszkadzający ludzie - wszystko ma wpłynąć na zmniejszenie twojej uwagi i cierpliwości.

Przykład: w trakcie ważnych rozmów ciągle ktoś przeszkadza, drzwi są ciągle otwarte. Twój rozmówca cały czas dzwoni, albo odbiera telefon. Masz uczucie, że Twoja osoba jest mniej ważna niż inne sprawy. Jest ci przykro i stajesz się nerwowy.

Wywieranie presji bez wyraźniej przyczyny.

Często w pracy czujemy ciśnienie i zwiększone wymagania w przypadkach, gdy presja nie jest konieczna. Nawet w błahych sprawach wymaga się od ciebie więcej niż od innych. Musisz ciągle poprawiać swoje raporty, nie masz prawa nigdzie się spóźnić, musisz być ciągle gotowy do wykonania kolejnych zadań.

Przykład: piszesz opracowanie dotyczące rozwiązania problemu a Twój szef bez zagłębiania się w sedno problemu i czytania opracowania zarzuca ci zbyt małe zaangażowanie i prosi o poprawę tekstu.

Dobry i zły.

Częsta technika stosowana w "zmiękczaniu" w trakcie np. negocjacji. Jedna osoba jest twarda, nieustępliwa, a druga osoba włącza się do negocjacji i udaje, że chce złagodzić sytuację. Gra tego dobrego. Kontrast, który nam zostaje narzucony wywołuje wrażenie, że sugestie drugiego negocjatora są dla nas dobre. Ławo dajemy się zmanipulować i przystajemy na warunki, na które normalnie nie wyrazilibyśmy zgody.

Przykład: w trakcie negocjacji płacowych jedna osoba ostro obcina naszą płacę, nie dając żadnych dodatków, premii, po pewnym czasie, gdy już sądzimy, że nic nie wygramy, druga osoba proponuje lepsze warunki. Godzimy się bez zastanowienia. Tymczasem przed spotkaniem nie zaakceptowalibyśmy warunków, na które teraz zgodziliśmy się bez namysłu.

Udawanie kogoś innego.

Naprawdę wytrawni negocjatorzy i ludzie, którzy potrafią manipulować innymi w pracy udają kogoś innego. Nieporadność, brak wiedzy na jakiś temat, udawanie zagubienia, braku znajomości tematu. Nie oceniaj ich po pozorach. Jeśli wiesz, że ktoś pracuje w firmie wiele lat, zajmuje się np. dopracowaniem szczegółów umów a w rozmowie z tobą wydaje się nieporadny w tym co robi, to możesz spodziewać się, że to tylko pozory.

Przykład: osoba z konkurencyjnej firmy prosi o twoją radę, tłumacząc się niezrozumieniem tematu, wydaje się zagubiona. Wzbudza w Tobie uczucie ważności. Szybko chcesz zostać nauczycielem, doradcą. A właśnie wpadłeś/wpadłaś w pułapkę i jesteś manipulowany przez wytrawnego gracza.
Przeczytaj także: Techniki perswazji w biznesie Techniki perswazji w biznesie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: