eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Sztuka prowokacji: co należy wiedzieć?

Sztuka prowokacji: co należy wiedzieć?

2008-07-31 12:38

Sztuka prowokacji: co należy wiedzieć?

© fot. mat. prasowe

Sprowokowany człowiek często robi z siebie "głupka", popełnia błędy, podpada szefowi i niweczy swój, wydawałoby się zaklepany, awans. Jak tego uniknąć? Trzeba wiedzieć co nieco na temat prowokacji.

Przeczytaj także: Dysonans kulturowy a organizacja firmy

Zagrywka prowokacyjna polega na wywołaniu odruchów, wrażeń, skojarzeń, wyobrażeń, domniemań, które nie powstałyby same z siebie, lecz są reakcją na pewne tendencje, zdarzenia i ludzkie zachowania, przy tym reakcją odbiegającą od „własnego zaprogramowania” ludzi.

Zdaniem Mirosława Karwata, autora książki „Teoria prowokacji” (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007) o prowokacji możemy mówić w czterech głównych typach sytuacji:
  1. Kiedy pewne zjawiska wywierają wpływ na sposób myślenia i zachowania ludzi — nieuświadamiany przez nich, ale przesądzający coś i paradoksalny; taki, że myślą, przeżywają lub postępują zupełnie inaczej niż byliby do tego skłonni sami z siebie (przykładowo, inaczej reaguje na zdarzenie człowiek zaskoczony i zdenerwowany tym zdarzeniem niż ktoś, kto daną sytuację postrzega i przeżywa rutynowo).
  2. Kiedy reakcja ludzi na te zjawiska następuje szybciej niż ich zrozumienie i przemyślenie, nierzadko zresztą udaremniając refleksję, uniemożliwiając zachowanie dystansu do zdarzeń lub cudzych zachowań, ograniczając lub pozbawiając ich samokontroli (za przykład niech posłużą decyzje podejmowane odruchowo w gniewie lub w stanie przestraszenia).
  3. Kiedy przypadkowe zdarzenia lub zbieżność czasowa i przestrzenna pewnych zdarzeń (sploty okoliczności) skłaniają ludzi do ich interpretacji nie w kategoriach bezosobowych: przyczynowo-skutkowych, strukturalno-funkcjonalnych czy statystycznych, lecz w kategoriach teleologicznych i zgoła spiskowych (to zdarzenie czemuś służy, ktoś je celowo spowodował).
  4. Kiedy cudzym zachowaniom, gestom, wypowiedziom i czynom, jakie ani w intencjach, ani w skutkach nas nie dotyczą, nie są skierowane do nas ani też nie nastąpiły z myślą o nas, przypisujemy określone intencje (np. złośliwe lub kusicielskie), a w każdym razie określoną wymowę (np. „to mnie obraża”; „jeśli nawet nie chciał mi okazać lekceważenia, jego zachowanie zdradziło rzeczywisty stosunek do mnie, brak szacunku”).
Ale nie tylko inni ludzie potrafią nas prowokować. W najszerszym, niejako uniwersalnym znaczeniu słowa „prowokować", „prowokacyjny” mogą być odnoszone do dowolnych oddziaływań lub trwałych mechanizmów oddziaływania między czymkolwiek (kimkolwiek) a czymkolwiek (kimkolwiek). Chodzi o wszelkie oddziaływania, które mają tę denerwującą cechę, że zakłócają „naturalny porządek rzeczy”, „normalny tryb funkcjonowania”, wywołują zaś (nawet wymuszają) taką reakcję na to oddziaływanie zakłócające, która jest sprzeczna z pierwotnym zaprogramowaniem danego obiektu, układu.

Następują wówczas nietypowe zjawiska, np. takie jak:
  • autoagresja organizmu (alergia jako obosieczne zachowanie układu odpornościowego),
  • zachowanie niepasujące do osobowości, charakteru, temperamentu jednostki (np. wybuch wściekłości i zawziętość u wyjątkowo opanowanego i z natury ugodowo nastawionego człowieka),
  • wyobrażenia i postawy obce mentalności i tym bardziej zasadom danej grupy (np. nieoczekiwane objawy rasistowskich uprzedzeń w kręgu „postępowców” lub liberałów; zapalczywość, mściwość i obsesyjna nienawiść w postawie orędowników miłosierdzia i tolerancji),
  • decyzje jakiegoś organu i formy ich realizacji niezgodne z jego kompetencjami i obowiązującymi procedurami (np. bezprawne metody zdesperowanej policji czy prokuratury w walce z bezkarnymi gangsterami).
Nie ma przy tym znaczenia czy owym czynnikiem zakłócającym i powodującym niestandardowe zachowanie obiektu jest przypadek, ślepy żywioł, tendencja przyrodnicza, czy też działanie jakiegoś podmiotu — obdarzonego wolą, zdolnością planowania, potrzebą i umiejętnością komunikowania się z adresatami swych oddziaływań. Odmienne w swym charakterze przyczyny wywołują podobny skutek — w postaci „odchylenia od normy” w funkcjonowaniu rozmaitych obiektów.
Przeczytaj także: Przebojowy jak introwertyk Przebojowy jak introwertyk

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: