eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 5/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 5/2018

2018-02-03 20:57

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 4/2018

  • Bitcoin ma za sobą najgorszy tydzień od 2013 r. W ostatnich dniach stale tracił na wartości, a w piątek, 2 lutego, ta waluta kosztowała już mniej niż 8 tys. USD. Wpłynęło to także na ceny wszystkich największych "wirtualnych" walut, które także dynamicznie spadały. Analitycy wyliczyli, że cały rynek kryptowalut tylko w jedną dobę stracił 120 mld USD. Zwracają oni uwagę na to, że tylko w styczniu bitcoin stracił ponad 30 proc., a jego kapitalizacja zmniejszyła się o 64 mld USD. Nie można zapominać, że jeszcze niedawno bitcoin był na poziomie 18 tys. USD (a chwilowo cena dochodziła do 20 tys. USD). Wokół bitcoina dzieją się też pozarynkowe zdarzenia, które wpływają na cały rynek. Ostatnio ważna japońska giełda Coincheck była przedmiotem ataku hakerskiego, a następnie japoński regulator finansowy przeprowadził na niej niespodziewaną kontrolę...
  • Cyberbezpieczeństwo w dalszym ciągu w centrum uwagi biznesu. Ransomware to atak złośliwym oprogramowaniem, które szyfruje pliki na urządzeniu zaatakowanego. To uniemożliwia dostęp do danych, często odblokowanie połączone jest z żądaniem zapłaty okupu. Liczba ataków ransomware systematycznie rośnie, coraz wyższe straty zaatakowanych. Według SonicWall w 2015 r. na świecie zanotowano ok. 3,8 mln ataków typu ransomware, a w 2016 r. było ich już 638 mln. Zobaczymy wyniki za 2017 roku, ale na pewno będzie to kolejny wzrost. Firma Proofpoint informuje, że w trzecim kwartale 2017 r. 63 proc. całego spamu zawierało złośliwe oprogramowanie typu ransomware....
  • Eksperci analizują przestrzeganie blokady eksportu z Korei Płn. Został on wprowadzony jako sankcja za rozwój technologii nuklearnych w zastosowaniu do ofensywnej broni nuklearnej. Przygotowany raport szacuje, że w 2017 r. eksportując towary i surowce objęte embargiem Korea Płn. zarobiła prawie 200 mln USD. Omijanie embarga jest dokonywane przez wykorzystywanie np. statki pływające pod obcą banderą, czy też fałszując dokumenty frachtowe. Badania potwierdziły też omijanie embarga między innymi w dostawach ropy, a także handel jest realizowany przy pomocy państw trzecich i korzystaniu z międzynarodowego systemu bankowego. W raporcie poinformowano też Korea Północna wysyłała w 2017 roku do Rosji węgiel, który potem dostarczano do Korei Południowej i Japonii...
  • Zmiana w rankingu najcenniejszych marek świata. Amazon jest obecnie na szczycie tej listy, wyprzedzając Apple'a. Warto jednak zwrócić też uwagę na tych, którzy są na dalszych miejscach rankingu Brand Finance Global 500, a są to odpowiednio: Google, Samsung i Facebook (te wszystkie firmy reprezentują branżę technologiczną). Warto zwrócić uwagę na postęp Amazona w ostatnich latach w tym prestiżowym rankingu. Trzy lata temu Amazon zajmował w rankingu ósme miejsce. Dziś wartość marki giganta e-handlu urosła do 150,8 mld USD. Eksperci prognozują dalszą ekspansję Amazona na nowe sektory rynku i regiony świata.
  • Alkohol może być jednak korzystny dla organizmu! Niewielka ilość alkoholu działa korzystnie na mózg, łagodzi procesy zapalne i ułatwia usuwanie toksyn, a także pozytywnie wpływa na procesy związane z chorobą Alzheimera. Wyniki badań w Center for Translatora Neuromedicine przy University of Rochester Medical Center (URMC) opublikowanych przez profesor Maiken Nedergaard wskazują, że "niewielkie spożycie alkoholu nie tylko nie szkodzi mózgowi, ale wręcz pomaga usunąć szkodliwe substancje". Wnioski te nie dotyczą negatywnego wpływu na centralny układ nerwowy alkoholu przyjmowanego długotrwale i w dużych ilościach. Wcześniejsze badania wskazują, że niewielka dawka alkoholu dobrze wpływa na zdrowie, zmniejszając na przykład ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego oraz niektórych nowotworów.
  • Amerykański Intel przegrywa rywalizację z koreańskim Samsungiem. Oznacza to, że największym producentem układów scalonych na świecie (wg wartości sprzedaży) jest dziś koreański gigant. To duży sukces, chociaż już w poszczególnych kwartałach zdarzało się Samsungowi wyprzedać Intela. Warto dodać, że Koreańczycy w zeszłym roku zanotowała 69 mld USD przychodów ze sprzedaży układów scalonych (wzrost sprzedaży o 6 proc. r/r). Nie można jednak zapominać, że Samsung wszedł kiedyś w ich produkcję na bazie licencji technologicznych technologii od japońskich partnerów... Intela. Analiza polityki rozwojowej Samsunga wskazuje, że dla niego produkcja dla smartfonów jest ważniejsza niż dla komputerów, że w ich ocenie większe znaczenie na rynku mają obecnie urządzenia mobilne, szczególnie smartfony. Jednak generalnie Samsung produkuje mikroprocesory i pamięci do różnych urządzeń. Chipy produkowane przez Intela znajdują się w ok. 90 proc. komputerów na świecie. Koreański potentat w 2017 roku zanotował przychody w wysokości 225 mld USD, przy zysku w wysokości 50,7 mld USD.
  • Zwracamy uwagę na nową, ekologiczną inwestycję w Zjednoczonych Emiratów Arabskich. ZEA to kraj będący jednym z największych na świecie producentów ropy naftowej, ale jest to też państw o bardzo wysokim poziomie emisji gazów cieplarnianych. Rządzący krajem zdecydowali o realizacji nowych inwestycji ideowo skierowanych w stronę korzystania ze źródeł energii przyjaznych dla środowiska. Ich celem jest, aby do 2050 r. 75% energii w Dubaju pochodziło z czystych źródeł. W ramach tych przedsięwzięć budowane jest Zrównoważone Miasto (ang. Sustainable City) położone 30 kilometrów od centrum Dubaju. W jego założeniach inwestycyjnych przyjęto, że będzie ono produkowało więcej energii, niż będzie jej zużywało. Ma ono kosztować 354 mln USD, a inwestycja ma być w pełni ukończone do 2019 roku.
  • Z "wielkim" też można wygrać. Udowodnił to Bombardier, kanadyjski producent samolotów. Jego argumenty okazały się przekonywujące i wygrał on spór o cła z amerykańskim gigantem - Boeingiem. Amerykańska Komisja Handlu (ITC) jednogłośnie odrzuciła argumenty Boeinga, który twierdził, że ucierpiał wskutek zaniżenia cen samolotów Bombardier CSeries przeznaczonych do sprzedaży w USA. Równocześnie ITC odrzuciła rekomendację Departamentu Handlu, by obłożyć je cłem w wysokości... 300 proc. Ten korzystny werdykt zapowiada dalszą walkę przysłowiowego Davida z Goliatem, bo amerykański rynek oczekuje powstających we współpracy z europejskim Airbusem samolotów Cseries, które da tysiące miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Zaraz po ogłoszeniu decyzji ITC, kurs akcji Bombardier Inc. podskoczył o ponad 20 proc.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ZAPORA TRZECH PRZEŁOMÓW (CHINY) – TAMA, KTÓRA SPOWOLNIŁA OBRÓT ZIEMI

Zapora Trzech Przełomów jest największym projektem wodnym świata. W wyniku jej budowy powstał zbiornik wodny mający ponad 660 km długości, głębokość do 175 metrów i powierzchnię 1045 kilometrów kwadratowych. Do ujarzmienia trzeciej co do długości rzeki świata – Jangcy, której długość wynosi ponad 6,3 tys. kilometrów konieczne było wydobycie 102,6 miliona metrów sześciennych ziemi i kamieni, zalanie 26,43 milionami metrów sześciennych betonu oraz użycie 463 tysięcy ton stali (co pozwoliło by na zbudowanie 63 Wież Eiffla). Od momentu rozpoczęcia prac nad tamą w 1994 roku zostało przesiedlonych 1,3 miliona mieszkańców z 13 miast, 140 miejscowości i ponad 1300 okolicznych wiosek.

Zapora miała na celu nie tylko zapobiegać powodziom, lecz także przynieść korzyści dla farmerów dostarczając wodę z dorzecza tamy do ponad 20 procent gruntów rolnych w Chinach. Innymi korzyściami miało być zmniejszenie wydobycia węgla, pięciokrotny wzrost handlu w okolicach dorzecza oraz 35-37% zmniejszenie kosztów podróży (pięciokrotnie zwiększy się liczba kursujących po Jangcy statków). Zapora negatywnie jednak wpłynęła na środowisko, m.in. wyginęło wiele gatunków flory i fauny.

Według specjalistów z NASA tama miała wpływ na ruch obrotowy Ziemi. Naukowcy twierdzą, że tak duże przesunięcie masy spowodowało wydłużenie dnia o 0,06 mikrosekundy, a także doszło do przesunięcia osi planety o 2 cm. Inni naukowcy twierdzą, że w wyniku parowania wody nad prowincją Hubei zaczęły powstawać chmury blokujące promienie słoneczne, a tym samym w okolicy tamy spadła średnia temperatura o ok. 0,67 stopnia Celsjusza.

Konstrukcja tamy jest przygotowana na przetrwanie trzęsienia ziemi w sile do 7 stopni w skali Richtera.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: