eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wymiana handlowa z Wielką Brytanią 2007

Wymiana handlowa z Wielką Brytanią 2007

2008-04-09 00:03

Przeczytaj także: Wymiana handlowa z Wielką Brytanią 2008


Polskie leki, autobusy i mięso podbijają wyspy

Brytyjskie statystyki za 2007 rok opublikowane przez brytyjski urząd statystyczny (Her Majesty’s Revenue & Customs, HMRC).

fot. mat. prasowe










Z zestawień brytyjskich, opracowanych z uwzględnieniem podziału na poszczególne sektory handlu, wynika, że największy wzrost w wymianie handlowej między Polską a Wielką Brytanią obejmuje branżę farmaceutyczną (wzrost o 144% w polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii i o 70% w brytyjskim eksporcie do Polski).

Eksperci zwracają uwagę na strategię rozwoju gospodarczego w naszym kraju. W tej kwestii inwestorzy szczególną uwagę przywiązują do przyszłego potencjału Polski. Zwłaszcza jeśli chodzi o fakt załamania rynków kredytowych, który nabrał tempa dzięki wydarzeniom na amerykańskim rynku „sub prime”.

Jaki wpływ będzie to miało na Polskę? Oxley zwraca uwagę na wszystkie czynniki makroekonomiczne, dzięki którym rozwój gospodarczy Polski pozostaje stabilny i będzie postępował niezachwianie. Natomiast jeśli chodzi o eksport, to będzie on dodatkowo napędzany przez inwestycje o łącznej wartości 30 miliardów USD, które w ostatnich dwóch latach napłynęły do Polski w ramach BIZ. Według Oxley’a wpływ na rozwój gospodarczy mają także ciągle napływające fundusze europejskie, które zaowocują kolejnymi inwestycjami w infrastrukturę.

„Nastroje poprawi kolejny bodziec dla rozwoju, jakim są mistrzostwa UEFA EURO 2012. Wydarzenie to stanowić będzie dla Polski pierwszą tak dużą szansę promocji kraju na skalę światową, znacznie przyspieszy realizację inwestycji infrastrukturalnych i zaoferuje cały szereg nowych możliwości biznesowych” - komentuje Oxley.

Polska to „przystań bezpieczna”

W opinii specjalistów porównując wschodzące rynki krajów Europy Środkowo – Wschodniej z wysokorozwiniętymi gospodarkami zachodnimi, można zauważyć, że globalne spowolnienie gospodarcze w mniejszym stopniu wpłynęło na ich kondycję. W obliczu globalnej „zawieruchy” gospodarczej, Polska jawi się jako „przystań” bezpieczniejsza od wielu innych. Polska powinna pokazać, że potrafi pewnie działać i podejmować decyzje oraz posiada jasną wizję. To oznacza reformy w obszarze gospodarki, administracji i finansów publicznych, które należy przeprowadzić „na fali” koniunktury gospodarczej. Takie działania pozwolą podtrzymać szybkie tempo wzrostu gospodarczego.

Przy okazji warto wspomnieć o tym, że pod względem wielkości nasz kraj figuruje na szóstym miejscu na liście rynków europejskich. Lokalizacja Polski uchodzi za potencjalnie atrakcyjną, jeśli weźmiemy pod uwagę rynek zbytu i perspektywy sektora produkcyjnego.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: