eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › UKE: ceny dostępu do Internetu 2007

UKE: ceny dostępu do Internetu 2007

2008-02-25 10:44

Dynamiczny rozwój rynku dostępu do sieci Internet w 2007 roku spowodowany był szeregiem decyzji, które przyczyniły się między innymi do zwiększenia liczby osób korzystających z usług dostępu do sieci Internet i znacznego spadku cen. Na początku 2007 roku pojawiły się pierwsze oferty operatorów alternatywnych świadczących usługi w oparciu o BSA. Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił analizę cen usług dostępu szerokopasmowego świadczonych przez TP S.A., operatorów alternatywnych we własnych sieciach oraz w ramach umów BSA.

Przeczytaj także: Ceny Internetu stacjonarnego III 2012

Przedstawiona analiza ma na celu po raz kolejny porównać poszczególne oferty usług dostępu szerokopasmowego do Internetu świadczone przez Telekomunikację Polską oraz operatorów alternatywnych (w tym operatorów telewizji kablowych).

Do końca 2007 roku umowy na usługi dostępu szerokopasmowego przy wykorzystaniu infrastruktury TP S.A. miało podpisanych kilkanaście podmiotów, choć tylko kilka z nich oferowało usługi, w tym dwa z nich na terenie całego kraju.

Promocyjne oferty operatorów alternatywnych, którzy rozpoczęli komercyjne świadczenie usług dostępu do Internetu za pomocą łącz TP S.A., przyniosły oczekiwane skutki w postaci wysokiego wskaźnika pozyskania nowych klientów i w ten sposób przyczyniły się do zmian także w ofertach operatorów telewizji kablowych. Najpopularniejsi dostawcy to Aster (TwójNet, TwójDom i TwójŚwiat), UPC (chello) oraz Multimedia Polska. Często jest to najtańszy i najpewniejszy sposób na skorzystanie z kilkumegabitowego łącza. Niestety, z tego typu dostępu do Internetu nadal można skorzystać tylko w największych miastach - co jest jego najpoważniejszym minusem. Do plusów należy zaliczyć znaczne zniżki przy zakupie usług zintegrowanych, gdyż telewizje kablowe prawie zawsze proponują telewizję, Internet i telefon stacjonarny w pakiecie (tzw. usługi triple play).

W analizie UKE zostały omówione i porównane oferty standardowe oraz promocyjne Telekomunikacji Polskiej S.A., Netii S.A., Telefonii Dialog S.A., GTS Energis Sp. z o.o., Tele2 Polska Sp. z o.o. UPC Polska Sp. z o.o., Vectry S.A., Multimedii Polskiej S.A., Aster S.A. oraz ETOP Sp. z o.o.

Wszyscy operatorzy reklamują się w podobny sposób (szybko, tanio i bez ograniczeń) i świadczą swoje usługi na bardzo podobnych warunkach jak operator zasiedziały. Wszyscy operatorzy, którzy rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego stosują te same okresy obowiązywania umów, tj. 12, 24 i 36 miesięcy oraz oferują usługi o takich samych parametrach przepustowości 512 kbit/s, 1 Mbit/s, 2 Mbit/s i 6 Mbit/s.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: