eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ceny Internetu stacjonarnego XII 2012

Ceny Internetu stacjonarnego XII 2012

2013-01-03 10:35

Ceny Internetu stacjonarnego XII 2012

Internet © yanlev - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaprezentował Raport na temat cen usług stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce. Dane dotyczące usług analizowanych przedsiębiorców pochodzą z cenników zamieszczonych na ich stronach internetowych w dniu 1 marca 2012 roku.

Przeczytaj także: Ceny Internetu stacjonarnego III 2012

1. Oferty dostępu do sieci Internet o przepływności do 2 Mbps

Poniżej zaprezentowano oferty operatorów oferujących stacjonarny, szerokopasmowy dostęp do Internetu o maksymalnej przepływności do 2 Mbps. Oferty skierowane do klientów indywidualnych i biznesowych przedstawiono oddzielnie.

Klienci indywidualni

Internet o przepływności 0,512 Mbps oferuje tylko dwóch spośród dziesięciu wytypowanych operatorów. Najtańszy dostęp dla tej prędkości dostarcza TK Telekom zarówno w umowie na 12 jak i 24 miesiące. Oferta drugiego operatora – T-mobile jest prawie 4 – krotnie wyższa. Na wyższy koszt korzystania z usługi składa się zarówno wyższa opłata abonamentowa jak i comiesięczny koszt utrzymania łącza, który wynosi 29,24 zł.

fot. mat. prasowe

Ceny Internetu o przepływności do 2 Mbps - klient indywidualny

Internet o przepływności 0,512 Mbps oferuje tylko dwóch spośród dziesięciu wytypowanych operatorów. Najtańszy dostęp dla tej prędkości dostarcza TK Telekom zarówno w umowie na 12 jak i 24 miesiące.


W przypadku dostępu do sieci o przepływności do 1 Mbps najtańszy miesięczny koszt poniesie abonent sieci INEA w umowie na 12 miesięcy. Również przy tej prędkości najmniej korzystnie wypada oferta T-mobile, która przewiduje identyczny koszt jak w przypadku prędkości 0,512 Mbps.

W ofercie operatorów widać wyraźny spadek zainteresowania dostarczaniem Internetu o najniższych parametrach. W poprzedniej analizie (marzec 2012) usługę taką oferowało sześciu operatorów oferujących dostęp o prędkości do 0,512 Mbps, obecnie tylko dwóch.

Klienci biznesowi

Dostęp do Internetu dla klientów biznesowych o przepływności do 0,512 Mbps oferuje jedynie T-mobile. W umowie na 24 miesiące średni miesięczny koszt korzystania z dostępu do sieci wynosi 59,95 zł. Natomiast dla przepływności do 1 Mbps konkurują dwa podmioty, tj. T-mobile z oferta analogiczną jak dla prędkości 0,512 Mbps oraz Orange, którego średni miesięczny koszt korzystania z usługi jest niemal dwukrotnie wyższy niż w przypadku T-mobile. Ponadto operator przewiduje niestandardowy czas trwania umowy – 25 miesięcy.

fot. mat. prasowe

Średni miesięczny koszt korzystania z Internetu o przepływności do 2 Mbps ) - biznes

Dostęp do Internetu dla klientów biznesowych o przepływności do 0,512 Mbps oferuje jedynie T-mobile.


Podobnie jak w przypadku klientów indywidualnych i tutaj widać wyraźny spadek zainteresowania operatorów dostarczaniem Internetu o przepływności do 2 Mbps. W marcu 2012 r. analogiczny dostęp oferowało pięciu operatorów.

2. Oferty dostępu do sieci Internet o przepływności od 2 Mbps do 10 Mbps

Poniżej zaprezentowano oferty operatorów oferujących stacjonarny, szerokopasmowy dostęp do Internetu o maksymalnej przepływności od 2 Mbps do 10 Mbps. Oferty skierowane do klientów indywidualnych i biznesowych przedstawiono oddzielnie.

Klienci indywidualni

Dla przedziału przepływności od 2 Mbps do 10 Mbps operatorzy oferują cztery prędkości dostępu oraz trzy warianty długości trwania umowy.

fot. mat. prasowe

Ceny Internetu o przepływności od 2 Mbps do 10 Mbps - klient indywidualny

Dla przedziału przepływności od 2 Mbps do 10 Mbps operatorzy oferują cztery prędkości dostępu oraz trzy warianty długości trwania umowy.


Najniższy średni miesięczny koszt dla przepływności 2 Mbps oferuje TK Telekom przy umowie na 24 miesiące, T-mobile przy takich samych parametrach usługi przewiduje opłatę ponad 2 razy większą. Na wyższy koszt w przypadku T-mobile złożyła się zarówno wyższa oplata abonamentowa jak i comiesięczna opłata za korzystanie z łącza.

Należy zauważyć, że dla przepływności 4 Mbps i 5 Mbps występuje tylko jeden dostawca – w przypadku 4 Mbps jest to TK Telekom Sp. z o,o, natomiast dla 5 Mbps – INEA. Powyższe wskazuje, że ww. dostawcy mają wyłączność na kształtowanie cen dla tych prędkości dostępu do sieci.

Wśród ofert o przepływności 6 Mbps najkorzystniej wypada oferta TOYA Sp. z o.o. przy umowie na 24 miesiące. Natomiast największy średni miesięczny koszt poniesie abonent sieci T-mobile – 99,22 zł przy umowie na 12 miesiące. Wyższa opłata abonamentowa jest wynikiem ponoszenia comiesięcznej opłaty za utrzymanie łącza przez abonenta T-mobile.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: