eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › UKE: ceny dostępu do Internetu 2008

UKE: ceny dostępu do Internetu 2008

2009-04-20 10:30

UKE: ceny dostępu do Internetu 2008

Zestawienie opłat abonamentowych za usługi dostępu do sieci Internet w ofertach poszczególnych opera © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprezentował analizę cen usług dostępu szerokopasmowego świadczonych przez operatorów we własnych sieciach oraz w ramach umów BSA i LLU. Przedstawiona analiza jest kolejnym dokumentem powstałym na potrzeby porównania poszczególnych ofert usług dostępu do Internetu szerokopasmowego świadczonych przez Telekomunikację Polską S.A. oraz operatorów alternatywnych.

Przeczytaj także: UKE: ceny dostępu do Internetu IV-VI 2008

Dane dotyczące usług analizowanych podmiotów pochodzą z cenników zamieszczonych na stronach internetowych operatorów. W niniejszej analizie zostały omówione i porównane oferty: Telekomunikacji Polskiej S.A., Netii S.A., GTS Energis Sp. z o.o., Dialog Telecom S.A., UPC Polska Sp. z o.o., Vectry S.A., Aster Sp. z o.o. oraz spółki Multimedia Polska S.A. Spółki te są obecne na obszarze kraju obejmującym znaczną liczbę ludności a więc porównanie ich ofert powinno pomóc jak największej liczbie klientów. Jednakże należy już na wstępie zaznaczyć, iż w Polsce funkcjonuje ponadto ok. 3500 lokalnych dostawców Internetu (ISP), których oferta może stanowić opłacalną alternatywę dla ofert promocyjnych opisanych w niniejszej analizie operatorów. Ponieważ w każdym województwie można znaleźć nawet kilkuset działających małych operatorów, osoba planująca nabycie usług dostępu do sieci Internet powinna zainteresować się również lokalną ofertą, która niejednokrotnie może być lepiej dostosowana do jego potrzeb.

Patrząc na oferty największych (pod względem liczby użytkowników i zasięgu) operatorów, można zauważyć, iż świadczą oni użytkownikom końcowym usługi dostępu do sieci Internet na dość podobnych warunkach. Standardem jest obecnie stosowanie dużych upustów cenowych lub zawieszenie płatności na okres kilku miesięcy, po czym dopiero następuje okres płatny lub podniesienie ceny abonamentu. Prawie wszyscy operatorzy, którzy rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego stosują te same okresy obowiązywania umów tj. 12, 24 i 36 miesięcy lub na czas nieokreślony oraz oferują usługi o takich samych parametrach przepustowości 512 kbit/s, 1 Mbit/s, 2 Mbit/s i 6 Mbit/s. Wyjątkiem jest tu Netia S.A. oraz operatorzy telewizji kablowych Aster Sp. z o.o. i UPC Sp. z o.o. oferujący inne pośrednie przepływności, od 756 kbit/s do 20 Mbit/s. O ile nie wskazano inaczej, przedstawione w dalszej części analizy oferty poszczególnych operatorów obowiązywały na dzień 3 kwietnia 2009 r.

Porównanie ofert dostępu szerokopasmowego do sieci Internet oferowanych przez TP S.A. i operatorów alternatywnych we własnych sieciach

fot. mat. prasowe

Zestawienie opłat abonamentowych za usługi dostępu do sieci Internet w ofertach poszczególnych opera

Zestawienie opłat abonamentowych za usługi dostępu do sieci Internet w ofertach poszczególnych operatorów w ich własnych sieciach

W analizie promocyjne oferty obejmują samą usługę dostępu do Internetu lub usługę double play czyli Internet z telewizją lub telefonem stacjonarnym. W związku z dużą różnorodnością wśród ofert poszczególnych operatorów w stosunku do oferty promocyjnej Telekomunikacji Polskiej S.A. do zestawienia wybrano po jednej ofercie każdego z operatorów, zbliżonej długością trwania oferty oraz wielkością przepływności do oferty operatora zasiedziałego.

Spośród analizowanych operatorów praktycznie wszyscy operatorzy mają oferty poniżej cen proponowanych przez operatora zasiedziałego. Jedynie Aster Sp. z o.o. ma znacznie wyższe ceny w przepływnościach 512 kbit/s i 1 Mbit/s, jednak UKE przypomina, że przepływności te wzrastają dwukrotnie w godzinach nocnych.

Różnice między cenami z ofert promocyjnych a cenami standardowymi za usługę dostępu do Internetu znacznie się wahają. Podobnie jednak jak w ofercie operatora zasiedziałego, ceny promocyjne operatorów alternatywnych są średnio niższe od tych standardowych o ponad 50%.

Z analizy wynika, że najatrakcyjniejsze rabaty (od 9% do 28%) mogą uzyskać klienci będący w zasięgu UPC Sp. z o.o., Multimedia Polska S.A. (od 16 do 37%), Netii S.A. (od 7% do 38%) oraz Dialogu S.A. (od 26% do 46%). Na uwagę zasługują także usługi UPC Sp. z o.o. oraz Dialogu S.A. ze względu na posiadanie w ofercie bardzo wysokich przepływności 20 Mbit/s w przypadku UPC Sp. z o.o. i 8 Mbit/s w przypadku Dialogu S.A. Ceny tych wszystkich ofert mimo dużo większych przepływności są niższe niż oferta TP S.A. o przepływności 6 Mbit/s.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: