eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › UKE: ceny dostępu do Internetu IV-VI 2008

UKE: ceny dostępu do Internetu IV-VI 2008

2008-07-25 00:36

UKE: ceny dostępu do Internetu IV-VI 2008

Średni miesięczny koszt za 1 GB transmisji danych oferowanych przez operatorów sieci ruchomej © fot. mat. prasowe

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował kolejną kwartalną analizę cen usług dostępu szerokopasmowego świadczonych przez operatorów sieci stacjonarnych we własnych sieciach, w ramach umów BSA oraz operatorów sieci ruchomych.

Przeczytaj także: UKE: ceny dostępu do Internetu 2007

Dane dotyczące działalności analizowanych podmiotów pochodzą z cenników zamieszczonych na stronach analizowanych operatorów. W analizie UKE zostały omówione i porównane oferty TP S.A., Netia S.A., Tele2, GTS Energis Sp. z o.o., Dialog Telecom S.A. , UPC Polska Sp. z o.o., Vectra S.A., Aster Sp. z o.o.

Wszyscy wyżej wymienieni operatorzy świadczą użytkownikom końcowym usługi dostępu do sieci Internet na bardzo podobnych warunkach. Standardem staje się stosowanie dużych upustów cenowych lub zawieszenie płatności na okres kilku miesięcy, po czym dopiero następuje okres płatny lub podniesienie ceny abonamentu. Prawie wszyscy operatorzy, którzy rozpoczęli świadczenie usługi dostępu szerokopasmowego stosują te same okresy obowiązywania umów tj. 12, 24 i 36 miesięcy oraz oferują usługi o takich samych parametrach przepustowości 512 kbit/s, 1 Mbit/s, 2 Mbit/s i 6 Mbit/s. Wyjątkiem są tu operatorzy telewizji kablowej Vectra S.A. i Aster Sp. z o.o., gdzie ten pierwszy oferuje umowę na 27 miesięcy, a drugi posiada w swojej ofercie inne przepustowości oraz UPC, która oferuje umowy na czas nieokreślony.

Analiza ta zawiera także omówienie ofert dostępu do sieci Internet oferowanego w lipcu 2008 r. przez operatorów sieci ruchomych tj. Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel Sp. z o.o., Polskiej Telefonii Cyfrowej Sp. z o.o., Polkomtela S.A. oraz P4 Sp. z o.o.

Porównanie ofert dostępu szerokopasmowego do sieci Internet oferowanych w sieci stacjonarnej przez operatorów alternatywnych oraz TP S.A.

Do porównania wybrano te oferty poszczególnych operatorów, które dotyczą tylko usługi dostępu do Internetu. By zapewnić przejrzystość prezentowanego porównania posłużono się średnią ceną abonamentu. Pozwoliło to na porównanie usług, gdzie cena była zróżnicowana przez cały okres trwania umowy.

Spośród wszystkich analizowanych operatorów alternatywnych tylko GTS Energis oferuje wszystkie swoje usługi poniżej cen proponowanych przez Telekomunikację Polską. Pozostali operatorzy mają w swoich ofertach zarówno ceny poniżej jak i powyżej oferowanych przez TP S.A. Ceny wyższe niż oferta operatora zasiedziałego dotyczyły przede wszystkim przepływności wysokich czyli 2 lub 6 Mbit/s, chociaż w tym drugim przypadku sytuacja zaczyna zmieniać się na korzyść operatorów alternatywnych. Z zestawienia wynika, że najkorzystniejszą ofertę posiada GTS Energis Sp. z o.o. oraz operatorzy telewizji kablowych Aster Sp. z o.o., Vectra S.A. i UPC Sp. z o.o.

Oferty operatorów sieci ruchomych

Poza ofertami operatorów sieci stacjonarnych coraz większym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się oferty operatorów sieci ruchomych. Największym plusem tych ofert jest możliwość skorzystania z Internetu na terenie prawie całego kraju, niezależnie od zainstalowanej tam infrastruktury stacjonarnej. Niestety jeszcze nie wszędzie jakość tego rodzaju usług będzie satysfakcjonująca dla klientów chcących korzystać z szerokopasmowego dostępu do sieci. Operatorzy coraz częściej jednak umożliwiają klientom podpisanie umowy na „okres próbny” na przykład na 2 tygodnie lub 30 dni w celu sprawdzenia realnych parametrów jakościowych usługi w danym miejscu. Dopiero po tym okresie klient podejmuje decyzję o związaniu się z operatorem długoterminową umową. Jest to niezwykle ważne aby klient mógł sprawdzić realne wartości transferu danych przed podpisaniem umowy, zwłaszcza w przypadku umowy na czas określony, której przedterminowe rozwiązanie z reguły wiąże się z wysokimi karami.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: