eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ceny Internetu stacjonarnego III 2012

Ceny Internetu stacjonarnego III 2012

2012-03-24 00:11

Ceny Internetu stacjonarnego III 2012

Średni miesięczny koszt za internet 2 Mbps oraz 4 Mbps, klienci indywidualni © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaprezentował Raport na temat cen usług stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce. Dane dotyczące usług analizowanych przedsiębiorców pochodzą z cenników zamieszczonych na ich stronach internetowych w dniu 1 marca 2012 roku.

Przeczytaj także: Ceny dostępu do Internetu: Polska a UE

Oferty operatorów w sieciach stacjonarnych Internetu o szybkości do 2 Mbps


Oferty dla klientów indywidualnych

Zarówno wśród prędkości 0,512 Mbps jak i 1 Mbps najtańszą ofertą dysponuje działający na własnej infrastrukturze TK Telekom w opcjach 24 miesięcznych. Natomiast najdroższą posiada PTC (w ofercie 12 miesięcznej), wpływ na to ma wysoki abonament oraz opłata za utrzymanie łącza Telekomunikacji Polskiej (podobna opłata dotyczy Etop i PTK Centertel.

Należy zaznaczyć, że niektórzy operatorzy (Telekomunikacja Polska, PTK Centertel, PTC) oferują jednakową ceny abonamentu zarówno dla przepływności 0,512 Mbps jak i 1 Mbps.

Oferty dla klientów biznesowych

Wśród ofert dostępu do Internetu o przepustowości 0,512 Mbps najkorzystniejsza jest propozycja Inea (umowa 24 miesięczna), natomiast w zakresie prędkości 1 Mbps najkorzystniejszą ofertę proponuje Telefonia Dialog w opcji 24 miesięcznej. W obu przypadkach najdroższa jest usługa Telekomunikacji Polskiej, na co wpływa wyższy koszt abonamentu i opłaty instalacyjnej oraz dodatkowa opłata za utrzymanie łącza w wysokości 29,24 PLN.

PTC i PTK Centertel oferują tę usługę za pośrednictwem infrastruktury TP, w związku z czym do opłaty doliczany jest koszt utrzymania łącza.

Oferty operatorów w sieciach stacjonarnych Internetu o szybkości od 2 Mbps do 10 Mbps


Oferty dla klientów indywidualnych

Wśród oferowanych usług dostępu do Internetu o przepustowości 2 Mbps najkorzystniejszą ofertę posiadają operatorzy telewizji kablowych (Bydgoska Telewizja Kablowa „Gawex” w opcji 12 miesięcznej, Telewizja Kablowa Toruń w umowie 24 miesięcznej) oraz Petrotel (opcja 24 miesięczna). Najdroższą usługę posiada Telekomunikacja Polska w umowie 12 miesięcznej oraz operatorzy działający na jej infrastrukturze (PTK Centertel, PTC, Etop).

Natomiast wśród ofert dotyczących prędkości 4 Mbps najtańszą usługę posiada działający na własnej infrastrukturze TK Telekom w opcji 24 miesięcznej, zaś najdroższy dostęp oferuje Telefonia Dialog (opcja 12 miesięczna) i Bydgoska Telewizja Kablowa „Gawex” (umowa 12 miesięczna).

Etop, PTC i PTK Centertel oferują usługę za pośrednictwem infrastruktury TP, w związku z czym do opłaty dochodzi koszt utrzymania łącza.

fot. mat. prasowe

Średni miesięczny koszt za internet 2 Mbps oraz 4 Mbps, klienci indywidualni

Najtańszą usługę 4 Mbps posiada działający na własnej infrastrukturze TK Telekom

Najtańszy dostęp do Internetu o przepustowości 6 Mbps posiadają operatorzy działający na własnych łączach (Petrotel, TK Telekom w opcjach 24 miesięcznych) oraz telewizji kablowych (Toya, Stram Communications w umowach 24 miesięcznych). Najdroższą usługę w tej prędkości oferuje Telekomunikacja Polska (umowa 12 miesięczna) oraz podmioty działające na jej łączu (PTK Centertel PTC, Etop w opcjach 12 miesięcznych). Cena najdroższej oferty (PTK Centertel) jest prawie dwa razy wyższa od najtańszej (Stream).

W prędkości 8 Mbps najkorzystniejszą cenowo usługę posiada Petrus w opcji 24 miesięcznej, który w tym wariancie umowy oferuje niższe stawki abonamentu. Najdroższą ofertę posiada Vectra (opcja 12 miesięczna).

Etop, PTC i PTK Centertel oferują usługę za pośrednictwem infrastruktury TP, w związku z czym do opłaty dochodzi koszt utrzymania łącza.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: