eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › UKE: ceny dostępu do Internetu 2007

UKE: ceny dostępu do Internetu 2007

2008-02-25 10:44

Przeczytaj także: Ceny Internetu stacjonarnego III 2012


Jednak mimo tak wielu podobieństw oferty poszczególnych operatorów różnią się między sobą poziomem cen za określone przepływności.

Z średnich wysokości opłat abonamentowych wynika, że bardzo niskie ceny prezentowane w reklamach operatorów odbiegają często od rzeczywistości. Powszechną praktyką jest oferta niskich opłat na początku obowiązywania umowy, a następnie po okresie 1, 2, 3 lub 6 miesięcy powrót do cen standardowych lub nawet nieznacznie wyższych.

Jedynie dwa podmioty oferują wszystkie swoje usługi poniżej cen proponowanych przez TP S.A., są to GTS Energis Sp. z o.o. oraz ETOP Sp. z o.o. Pozostali operatorzy mają w swojej ofercie zarówno oferty z cenami poniżej (dotyczy to głównie wszystkich długości umów dla przepływności 512 kbit/s i 1 Mbit/s) jak i powyżej tych oferowanych przez TP S.A.

Ceny wyższe niż TP S.A. dotyczą przepływności 2Mbit/s i 6 Mbit/s. Różnice pomiędzy ofertami konkurencyjnymi w stosunku do oferty operatora zasiedziałego wahają się od jednego procenta do nawet 38% w ofercie promocyjnej Aster Sp. z o.o. Z zestawienia wynika, że najbardziej konkurencyjne usługi dostępu szerokopasmowego oferuje GTS Energis. Z kolei najmniej konkurencyjną ofertę w stosunku do oferty TP ma Dialog S.A. – tańsza jest średnio o 0,84 %.

Trudno jednoznacznie określić, który przedsiębiorca przygotował najmniej atrakcyjne oferty. Zdarza się bowiem tak, że oferta w jednej opcji jest zdecydowanie tańsza od oferty TP podczas gdy w kolejnej jest droższa. Tak jest w przypadku ofert Telefonii Dialog oraz Tele2 Polska.

Kolejnym interesującym wnioskiem jest fakt, że oferta Telefonii Dialog S.A. skierowana do abonentów TP S.A. (w oparciu o BSA – DialNet globalny) jest atrakcyjniejsza niż oferta dostępu do Internetu dla abonentów Telefonii Dialog, którzy nie chcieliby jednak korzystać z usług telefonii stacjonarnej (DialNet solo).

Przedstawione w analizie oferty poszczególnych operatorów obowiązywały w IV kwartale 2007 r. (w szczególności w dniu 14 grudnia 2007 r.).

Do pobrania:

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: