eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieProgramy › Novell przejmuje Ximian

Novell przejmuje Ximian

2003-08-08 00:20

Firma Novell poinformowała o przejęciu firmy Ximian z Bostonu, Massachusetts. Ximian jest liderem wśród dostawców rozwiązań do obsługi komputerów biurowych i serwerów, opartych na systemie Linux.

Przeczytaj także: Nadchodzi Novell NetWare 6.5

Przejęcie Ximian znacznie rozszerza możliwości dostarczania przez Novella klientom na całym świecie elastycznych rozwiązań informatycznych. Warunków transakcji nie ujawniono.

Przejęcie firmy Ximian oznacza zwiększenie potencjału Novella w zakresie tworzenia i wsparcia rozwiązań linuksowych. Ximian jest bowiem twórcą aplikacji do obsługi komputerów biurowych, pracy grupowej i systemów do zarządzania, opartych na technologiach linuksowych. Przejęcie tej firmy oznacza także iż do zespołu firmy Novell dołączają najwięksi wizjonerzy, programiści i twórcy aplikacji należący do wspólnoty tworzącej rozwiązania open source.

Novell będzie kontynuował dwa projekty firmy Ximian, mające duże znaczenie dla rynku produktów linuksowych, wzmacniając tym samym swoje zaangażowanie na rynku rozwiązań open source. Pierwszym z nich jest GNOME - projekt tworzenia w pełni funkcjonalnego linuksowego środowiska biurowego; drugim jest Mono, który ma umożliwić uruchamianie aplikacji opracowanych z użyciem platformy Microsoft .NET. na wielu innych platformach m.in. Linux, UNIX, Windows.

Połączenie produktów i usług firmy Novell, obejmujących sieci i infrastrukturę sieciową, z rozwiązaniami linuksowymi Ximian oznacza pojawienie się nowej wartości dla klientów, którzy chcieliby skorzystać z potencjału technologii open source.

"Linux jest obecnie najszybciej rozwijającą się platformą na rynku. Choćby dlatego, że pozwala klientom na tworzenie efektywnych pod względem kosztów i wydajności rozwiązań informatycznych" - powiedział Jack Messman, prezes i dyrektor generalny firmy Novell. "Jednak klienci wciąż mają do rozwiązania dwa kluczowe problemy biznesowe: pierwszym jest zapewnienie ekonomicznego zarządzania i serwisowania systemów linuksowych, drugim - wdrażanie tanich komputerów biurowych z tym systemem i jednoczesne zapewnienie ich użytkownikom pomocy technicznej. Novell dysponuje obecnie najlepszymi rozwiązaniami obu tych problemów, dzięki temu, że Ximian wnosi do naszej firmy doświadczenie w pracy z systemem Linux. Tak więc nie tylko możemy zaoferować klientom większą wartość dodaną do rozwiązań informatycznych, ale również uczymy się współpracy ze wspólnotą open source, co oznacza bardziej konstruktywne wykorzystywanie potencjału inicjatyw open source".

"Połączenie firm Novell i Ximian to ogromne korzyści dla klientów" - powiedział David Patrick, prezes i dyrektor generalny firmy Ximian, a obecnie dyrektor nowego działu Novell Ximian Services w firmie Novell. "Nasze produkty do zarządzania i pracy biurowej doskonale uzupełniają aplikacje Novella pracujące w systemie Linux oraz linuksowe usługi Novell Nterprise. Globalna sieć sprzedaży produktów Novella, liczne partnerstwa tej firmy z liderami branży oraz sprawdzone mechanizmy obsługi klienta przyniosą pożytek naszym klientom. Novell, jako duże przedsiębiorstwo, znacznie ułatwi nam osiągnięcie wpływu na rozwój całego rynku linuksowego".

Oferta firmy Ximian wzmacnia linuksową strategię Novella dla przedsiębiorstw Firma Ximian, lider wśród dostawców produktów linuksowych, została założona w roku 1999. Z jej rozwiązań do pracy biurowej i zarządzania korzysta ponad milion użytkowników na całym świecie. Produkty te pomagają obniżyć koszt utrzymania Linuksa w przedsiębiorstwie.
Ximian Red Carpet stał się rzeczywistym standardem, jeśli chodzi o uaktualnianie oprogramowania. Oprogramowanie Red Carpet Enterprise pozwala firmom na centralne zarządzanie serwerami i komputerami biurowymi z systemem Linux. W przyszłości oprogramowanie Red Carpet Enterprise zostanie ściśle zintegrowane z produktami z serii Novell ZENworks i wzbogacone o możliwość korzystania z usług katalogowych oraz mechanizmów zarządzania opracowanych przez firmę Novell.

Ximian Desktop 2 (XD2) jest kompletnym linuksowym środowiskiem biurowym i ściśle zintegrowanym pakietem aplikacji biurowych, zapewniającym wydajną obsługę plików, sieci oraz standardów w systemie Windows. Oprogramowanie Ximian Evolution płynnie integruje funkcje poczty elektronicznej, kalendarza oraz zarządzania kontaktami i zadaniami w jednej, prostej w obsłudze aplikacji. Oprogramowanie to może być zintegrowane w ramach popularnych korporacyjnych architektur komunikacyjnych, takich jak Microsoft Exchange i Sun ONE, a wkrótce także Novell GroupWise, poprzez rozszerzenia Ximian Connector.

Rozwiązania te, obsługujące znane dystrybucje systemu Linux - m.in. Red Hat i SuSE - doskonale nadają się do zastosowania w przedsiębiorstwach, w których komputery biurowe z systemem Linux pracują w środowiskach heterogenicznych, zawierających zarówno Linux, jak i Windows.

"Przejęcie Ximian ułatwi nam likwidację barier utrudniających wdrażanie systemu Linux w przedsiębiorstwach. Wspólne osiągniecie tego celu uczyni Novell numerem jeden na rynku rozwiązań linuksowych" - powiedział Nat Friedman, współzałożyciel i wiceprezes firmy Ximian, obecnie wiceprezes ds. badań i rozwoju w dziale Novell Ximian Services. "Bardzo cieszymy się z połączenia z Novellem, co oznacza możliwość wspólnego dostarczania zintegrowanego oprogramowania linuksowego do pracy biurowej i obsługi serwerów oraz narzędzi do zarządzania, połączonych z pomocą techniczną i usługami dodanymi. Uważamy również, że zaangażowanie firmy Novell w rozwiązania linuksowe i jej zasoby wzmocnią i tak już dynamiczną wspólnotę twórców aplikacji open source".

Novell wykorzystuje zaangażowanie firmy Ximian w prace wspólnoty open source
Ximian odgrywa rolę lidera w pracach wspólnoty open source i wspiera realizację kilku jej ważnych projektów. Założyciele firmy Ximian, Miguel de Icaza i Nat Friedman - znani wizjonerzy open source - pomagali w finansowaniu projektów GNOME i Mono i tymi inicjatywami będą zajmowali się w firmie Novell.

Projekt GNOME (www.gnome.org), rozpoczęty przez Miguela de Icaza w 1997 r. i angażujący setki programistów na całym świecie, ma na celu stworzenie w pełni funkcjonalnego środowiska open source przeznaczonego do pracy biurowej. Środowisko to składa się z zestawu narzędzi programistycznych, programów do zarządzania plikami i pulpitem oraz systemu pomocy. Dostępny jest w nim podstawowy zestaw aplikacji, w tym arkusze kalkulacyjne, edytory tekstu, przeglądarki internetowe, edytory graficzne i odtwarzacze multimedialne. Fundacja GNOME, założona przez Friedmana, de Icaza i innych pracowników firmy Ximian, skupia firmy takie jak IBM, HP, Sun i Red Hat.

Projekt Mono (www.go-mono.com) jest inicjatywą open source prowadzoną przez firmę Ximian i mającą na celu udostępnienie programistom narzędzi skonstruowanych na zasadzie otwartego dostępu do kodu źródłowego, za pomocą których można będzie konwertować wieloplatformowe aplikacje Microsoft .NET na działające w systemach Linux, UNIX i innych. W projekcie Mono bierze udział ponad 150 programistów z całego świata oraz firmy komercyjne tworzące rozwiązania na bazie tej technologii.

"Uzyskanie silnego wsparcia ze strony firmy takiej jak Novell stanowi duży krok naprzód dla wspólnoty open source" - powiedział de Icaza, dyrektor ds. technicznych firmy Ximian, a obecnie dyrektor ds. informatycznych w dziale Novell Ximian Services. "Inicjatywy w rodzaju GNOME i Mono mogą tylko zyskać, gdy staną za nimi zasoby firmy Novell. Novell już wcześniej był zaangażowany w rozwiązania open source - niedawno podjął decyzję o udostępnieniu pełnej gamy usług sieciowych dla systemu Linux oraz dołączeniu do systemu NetWare serwerów MySQL i Apache, a także innych technologii open source. Pozycja lidera wspólnoty open source, jaką posiada Ximian oraz potencjał i renoma firmy Novell na rynku rozwiązań dla przedsiębiorstw przyspieszą realizację projektów GNOME i Mono".

Firma Ximian została przejęta w wyniku rozliczeń kapitałowych. Transakcja ta nie powinna mieć istotnego wpływu na jej wynik w bieżącym roku finansowym. Szczegółowych warunków umowy przejęcia nie ujawniono.

oprac. : Justyna Oracz / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: novell
Dynamics w firmie budowlanej

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: