eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › UOKiK: uwaga na niebezpieczne zabawki dla dzieci

UOKiK: uwaga na niebezpieczne zabawki dla dzieci

2007-08-31 11:00

Przeczytaj także: Prezent dla dziecka: uważaj co kupujesz


Jak wynika z informacji UOKiK, liczba nieprawidłowości związanych z zabawkami co najmniej od 2 lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Wiele w zakresie bezpieczeństwa zależy również od dorosłych, którzy powinni zwracać uwagę na prawidłowe oznakowanie kupowanych towarów. Urząd przypomina, na co zwracać uwagę wybierając zabawki.

Po pierwsze – sprawdź, czy zabawka nie posiada drobnych elementów, które mogą zostać połknięte przez dziecko oraz czy zostały one należycie przymocowane – tak, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie odczepić.

Po drugie – wyroby dla dzieci powinny być wykonane z trwałego, bezpiecznego materiału. Konieczne, by zostały precyzyjnie wykończone – nie mogą mieć ostrych krawędzi, bądź widocznych jeszcze przed zakupem uszkodzeń.

Po trzecie – zabawka musi posiadać odpowiednie oznaczenia o przeznaczeniu dla danej grupy wiekowej. Im dziecko jest starsze, tym stopień skomplikowania i liczby detali może być większy.

Po czwarte – produkty przeznaczone dla dzieci nie mogą stwarzać zagrożenia dla dziecka w kontakcie w oczami, śluzówką czy skórą. Sprawdzaj ich skład na opakowaniu. Niektóre substancje, np. ftalany obecne w składzie części plastikowych mogą być przyczyną alergii, powodować uszkodzenia wątroby i nerek, mieć działanie rakotwórcze.

Po piąte – zabawki, przy użyciu których dziecko może się przemieszczać muszą mieć łatwy
i skuteczny system hamowania, a elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu przekraczającym 24V.

W związku z negatywnymi wynikami badań laboratoryjnych oraz organoleptycznych w II kwartale 2007 r. Wojewódzcy Inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali na podstawie art. 40k ust. 1 ustawy o systemie oceny zgodności 25 decyzji, skierowanych do kontrolowanych, zakazujących na okres nie dłuższy niż 2 miesiące dalszego przekazywania wyrobu użytkownikowi, konsumentowi i dystrybutorowi. Do Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przekazano akta kontroli dotyczące 45 zabawek, w celu wszczęcia postępowania administracyjnego. Ustalenia kontroli dały podstawę do skierowania do organów ścigania 44 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa polegającego na wprowadzeniu do obrotu wyrobów niespełniających zasadniczych wymagań.

Urząd przypomina – rodzice, którzy zakupili zabawkę zagrażającą dziecku powinni niezwłocznie powiadomić o tym Inspekcją Handlową.

Do pobrania:

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: