eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › UOKiK: uwaga na niebezpieczne zabawki dla dzieci

UOKiK: uwaga na niebezpieczne zabawki dla dzieci

2007-08-31 11:00

Przeczytaj także: Prezent dla dziecka: uważaj co kupujesz

Wyniki kontroli wskazują, że większość zakwestionowanych zabawek została wyprodukowana w Chinach. Charakter stwierdzonych nieprawidłowości wskazuje, że gross niezgodności mogłaby zostać usunięta na etapie przygotowania transakcji kupna-sprzedaży. Z doświadczeń inspektoratów, wynikających z realizacji działań na rzecz organów celnych wynika, że część importerów nie jest świadoma obowiązujących uregulowań prawnych. Często występują sytuacje, kiedy to o obowiązujących procedurach dopuszczenia zabawek do obrotu, przedsiębiorcy dowiadują się od agencji celnych z chwilą zatrzymania zabawek na granicy.

Efektem badań Inspekcji Handlowej było wykrycie licznych wad konstrukcyjnych (3,9 proc. ogółem skontrolowanych). Zakwestionowano również niedbałe wykonanie – ostre krawędzie czy też szczeliny stanowiące potencjalne źródło zagrożenia dla dziecka. Największa liczba nieprawidłowości (19,3 proc.) związana była z brakiem stosownych informacji, instrukcji i ostrzeżeń warunkujących bezpieczne używanie zabawek (np. brak instrukcji dołączanych do zabawek bateryjnych oraz stanowiących miniaturę sprzętu dla dorosłych). Kolejna liczna grupa nieprawidłowości (11,9 proc.) dotyczyła braku lub sprzecznych informacji o przeznaczeniu zabawki dla określonej kategorii wiekowej, ostrzeżeń oraz informacji o szczególnym ryzyku związanym z takim ograniczeniem.

Przeprowadzone kontrole wykazały, że niektórzy przedsiębiorcy oznaczają zabawki ostrzeżeniem „Nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat”, podczas gdy ich funkcje, wymiary, cechy charakterystyczne i właściwości jednoznacznie wskazują, że są to zabawki przeznaczone dla młodszej grupy użytkowników (np. maskotki, zabawki do ciągnięcia, proste lalki). Producenci i importerzy świadomie zawyżają grupę wiekową, dla której przeznaczona jest zabawka, z uwagi na mniej restrykcyjne wymagania dla zabawek przeznaczonych dla dzieci powyżej 3 roku życia. Jest to szersze zjawisko w Unii Europejskiej, na co wskazuje chociażby próba ujednolicania i normowania rynku poprzez Raport CEN.

Największa liczba skontrolowanych i zakwestionowanych wyrobów dotyczy:
  • zabawek funkcjonalnych - przeznaczonych dla dzieci powyżej 36 miesięcy, dzięki którym dzieci uczą się umiejętności zawodowych i które wymagają nadzoru osoby dorosłej, tj. modele narzędzi w skali lub ich imitacje, np. maszyna do szycia, mikroskop,
  • zabawek tematycznych – służących do naśladowania osób dorosłych, np. telefony do zabawy, wózki dla lalek.
Wśród zakwestionowanych produktów znalazły się m.in. pistolet na strzałki z przyssawką, stwarzający ryzyko udławienia się lub uduszenia w przypadku ich połknięcia, czy też zestaw rycerski, którego elementy mogły spowodować zranienie dziecka.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: