eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zabawki dla dzieci: spada bezpieczeństwo

Zabawki dla dzieci: spada bezpieczeństwo

2008-05-30 12:46

Zabawki dla dzieci: spada bezpieczeństwo

Zestawienie stwierdzonych nieprawidłowości © fot. mat. prasowe

Wzrosła liczba niebezpiecznych zabawek na rynku - wynika z nowego badania Inspekcji Handlowej przeprowadzonego na zlecenie UOKiK w I kwartale 2008 roku. Zakwestionowano prawie 34 proc. produktów - to o 1,3 proc. więcej niż w trakcie poprzedniej kontroli.

Przeczytaj także: Zabawki dziecięce bardziej bezpieczne

Inspekcja Handlowa przeprowadziła w I kwartale 2008 r. kolejną kontrolę wprowadzonych do obrotu zabawek. Spośród przebadanych 1079 produktów w 220 podmiotach, zakwestionowano 33,7 proc. wyrobów.

Najwięcej stwierdzonych nieprawidłowości (12,7 proc.) dotyczyło braku instrukcji obsługi lub montażu, co uniemożliwia prawidłowe i bezpieczne korzystanie z zabawki. Jednakże bardzo często w takich przypadkach inspektorzy Inspekcji Handlowej umożliwiali przedsiębiorcom podjęcie dobrowolnych działań naprawczych. Najwięcej nieprawidłowości związanych z instrukcją użytkowania dotyczyło pistoletów na kulki i huśtawek. Tradycyjnie najmniej nieprawidłowości stwierdzono w związku z oznakowaniem CE.

fot. mat. prasowe

Zestawienie stwierdzonych nieprawidłowości

Zestawienie stwierdzonych nieprawidłowości

Blisko 150 produktów poddano specjalistycznym badaniom laboratoryjnym. W 30 proc. stwierdzono nieprawidłowe rozwiązania konstrukcyjne i techniczne np. małe elementy, które mogą odłączyć się od zabawki czy zbyt długie linki. Niektóre zabawki mogły doprowadzić do uszkodzenia słuchu dziecka ze względu na wysoki poziom ciśnienia akustycznego. Nadal na rynku dostępne są pistolety na kulki plastikowe, w których przekroczona została energia kinetyczna wystrzeliwanych pocisków. Z kontroli wynika również, że w niektórych produktach przekroczono dopuszczalne normy m.in. chromu i ołowiu a także ftalanów, co może być szkodliwe dla zdrowia dziecka.

Przeprowadzone kontrole pozwoliły ustalić, że na rynku zabawek funkcjonują w zdecydowanej większości ci sami producenci i importerzy, których wyroby ocenione były w trakcie poprzednich kontroli. Na podstawie wyników przeprowadzonych kontroli uznać należy, że producenci i sprzedawcy zabawek w średnim stopniu znają obowiązujące od 1 maja 2004r. przepisy dotyczące prawidłowego wprowadzania zabawek do obrotu i wynikające z tych przepisów obowiązki. W takich przypadkach przedsiębiorców informowano szczegółowo o obowiązujących w tym zakresie przepisach. Znajomość zasad prawidłowego oznakowania zabawek przez lokalnych dystrybutorów pozwala zatem na świadomą selekcję oferty handlowej, prezentowanej im przez importerów i producentów, a w konsekwencji – zakup tylko takich zabawek, które są oznakowane zgodnie z wymaganiami, określonymi w rozporządzeniu MGPiPS w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek.

W związku z negatywnymi wynikami badań laboratoryjnych oraz organoleptycznych w I kwartale 2008 r. Wojewódzcy Inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali, na podstawie art. 40k ust. 1 ustawy o systemie oceny zgodności, 31 decyzji skierowanych do kontrolowanych, zakazujących na okres nie dłuższy niż 2 miesiące dalszego przekazywania wyrobu użytkownikowi, konsumentowi i dystrybutorowi. Do Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej przekazano akta kontroli dotyczące 59 zabawek, w celu wszczęcia postępowania administracyjnego.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: